Wybierz region

Wybierz miasto

  Bocianie gniazdo

  Autor: Bogdan Prejs

  2005-02-03, Aktualizacja: 2005-02-03 09:21 źródło: Dziennik Zachodni

  Przed czterema laty zawiązało się w Mikołowie stowarzyszenie Kapituła Mężów Stanu. – Pomysłodawcą był Lucjan Czerny – opowiada jego przewodniczący Edmund Spyra, sołtys Bujakowa.

  Przed czterema laty zawiązało się w Mikołowie stowarzyszenie Kapituła Mężów Stanu. – Pomysłodawcą był Lucjan Czerny – opowiada jego przewodniczący Edmund Spyra, sołtys Bujakowa. – Naszym celem jest z jednej strony podtrzymywanie rycerskiej tradycji tej ziemi i wspieranie kultury, a z drugiej promowanie działań ekologicznych.

  To z inicjatywy kapituły przed trzema laty stanął w tym sołectwie pomnik Konstantego Wolnego, urodzonego w Bujakowie przedwojennego marszałka województwa śląskiego. Dzięki niej w miejscowej szkole zawisła tablica pamiątkowa poświęcona jej wieloletniemu dyrektorowi Józefowi Janikowi.

  Zorganizowała ona również kilka konkursów o historycznej tematyce. – Kapituła zrzesza obecnie 25 osób – mówi przewodniczący. Należą do niej m.in. emerytowany bujakowski proboszcz Jerzy Kempa, poseł Eugeniusz Wycisło, burmistrz Mikołowa Marek Balcer, starosta rybnicki Damian Mrowiec i burmistrz Czerwionki-Leszczyn Marek Kornas.

  – Wbrew naszym intencjom wiele osób niewłaściwie odczytuje nazwę stowarzyszenia – dodaje Eugeniusz Wycisło. – Tymczasem stowarzyszenie nie zrzesza mężów stanu, lecz jego zamiarem jest nagradzanie osób, które na taki tytuł zasługują.

  Otrzymują one zaprojektowaną przez Zbigniewa Solarskiego, a wykonaną przez rzeźbiarza Zygmunta Brachmańskiego statuetkę. Przedstawia ona dwa bociany siedzące w gnieździe na wysokim kominie.

  Rzeźba mierzy około 40 cm wysokości, odlana jest z brązu i waży kilka kilogramów. Dotychczas uhonorowano nią fundację Pro-Eko oraz arcybiskupa Damiana Zimonia. Obecnie przygotowywanych jest kolejnych 10 statuetek, chociaż nie wiadomo jeszcze, kto je otrzyma.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.