Wybierz region

Wybierz miasto

  Cena bezrobocia

  Autor: (bs)

  2005-02-02, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26 źródło: Dziennik Zachodni

  W tej chwili zarabiamy pięć-sześć razy mniej niż Europejczycy, podczas gdy koszty utrzymania mamy zbliżone. Minimalna pensja w Polsce wynosi (w przeliczeniu) 200 euro, tymczasem średnia krajów europejskich to 1000-1200 ...

  W tej chwili zarabiamy pięć-sześć razy mniej niż Europejczycy, podczas gdy koszty utrzymania mamy zbliżone. Minimalna pensja w Polsce wynosi (w przeliczeniu) 200 euro, tymczasem średnia krajów europejskich to 1000-1200 euro. Mamy nawet sześciokrotnie niższą płacę niż np. Brytyjczycy. Dlaczego tak jest? Eksperci przytaczają jeden potężny argument: rocznie wytwarzamy jako naród 25-35 procent tego, co wysoko rozwinięte państwa europejskie.


  Nasza wydajność – będąca często pochodną organizacji pracy – jest o wiele niższa. Przy lepszej organizacji pracy okazujemy się jednak – jako pracownicy – łakomym kąskiem. Niewysokie wynagrodzenie, które sprawia, że Polak ledwie wiąże koniec z końcem, jest powodem, dla którego do Polski napływają jeszcze inwestycje zagraniczne. To one mogą zmniejszyć bezrobocie. Eksperci przypominają jednak, że taka zachęta wkrótce może być za mała. Wzrost pensji minimalnej w Polsce jest trzykrotnie mniejszy niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, ale jeszcze mniejszy niż u nas jest na Słowacji i w krajach nadbałtyckich.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.