Wybierz region

Wybierz miasto

  Kasa dla inwalidy

  Autor: Beata Sypuła

  2005-01-28, Aktualizacja: 2005-02-03 09:26 źródło: Dziennik Zachodni

  Województwo śląskie z ciężkim przemysłem odebrało wielu osobom zdrowie. Dziś co siódmy mieszkaniec naszego regionu jest niepełnosprawny. Często są to młode jeszcze osoby, którym daleko do emerytury.

  Województwo śląskie z ciężkim przemysłem odebrało wielu osobom zdrowie. Dziś co siódmy mieszkaniec naszego regionu jest niepełnosprawny. Często są to młode jeszcze osoby, którym daleko do emerytury. Nie muszą tkwić na liście bezrobotnych ani wyciągać ręce po pomoc społeczną. Niebawem do wszystkich śląskich powiatów dotrą pieniądze na rozruszanie biznesu przez niepełnosprawnych.

  Środki przekazywane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafiają do powiatów, by pomóc niepełnosprawnym w założeniu własnej działalności gospodarczej. Są to niemałe pieniądze.
  - W 2005 roku można otrzymać maksymalnie do 30 średnich wynagrodzeń, czyli w granicach 68 tysięcy złotych - mówi Halina Kozłowska, kierownik sekcji ds. osób niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach.

  Środki z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej rozdzielane są w powiatach od 1999 roku zazwyczaj właśnie przez MOPS lub wydziały zdrowia w miastach na prawach powiatu albo Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w starostwie powiatowym. Dzięki tym pieniądzom niepełnosprawni zyskują nie tylko poczucie przydatności w społeczeństwie, ale również środki na utrzymanie rodziny większe niż skromny zasiłek, na jaki stać państwo. Niepełnosprawni katowiccy mieli w minionych latach wiele pomysłów. Zakładali firmy transportowe, w tym również do transportu osób niepełnosprawnych. Narodziły się warsztaty krawieckie, kuśnierskie. Z szansy skorzystali także biegli w ubezpieczeniach, marzący o małej gastronomii, własnym sklepie.
  - W 2004 roku w Katowicach z pożyczki takiej skorzystało 14 osób - mówi kierownik Kozłowska. - Każda osoba otrzymała tyle środków, ile chciała. Zasada jest taka, że staramy się pozytywnie rozpatrzyć wnioski wszystkich osób niepełnosprawnych.

  W MOPS pomagają wypełnić dokumenty, ale przecież nie znajdą nikomu żyrantów. Właśnie brak zabezpieczeń - dwóch żyrantów czy nieruchomość, która może być zabezpieczeniem pożyczki dzięki wpisowi na hipotekę - często jest przyczyną odstąpienia niepełnosprawnych od starań.

  Na razie MOPS-y w województwie śląskim lub wydziały zdrowia jedynie przyjmują wnioski od niepełnosprawnych, którzy zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą. Środki z PFRON-u trafią w dół, do powiatów, dopiero po dokładnym rozdzieleniu przyjętego już przez Sejm i podpisanego przez prezydenta budżetu państwa. Najpewniej realne pieniądze pojawią się w powiatach w lutym-marcu. Jeśli do tego momentu złożymy wniosek z wszelkimi koniecznymi dokumentami, już wiosną możemy rozpocząć nowe życie.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.