Wybierz region

Wybierz miasto

  Matura bez słonika

  Autor: redakcja@dz.com.pl

  2005-02-23, Aktualizacja: 2005-02-23 08:28 źródło: Dziennik Zachodni

  Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że wszystkie egzaminy maturalne uczniowie będą pisali długopisami lub piórami z czarnym tuszem. CKE ustaliła listę przedmiotów, które maturzysta może ze sobą zabrać na ...

  Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że wszystkie egzaminy maturalne uczniowie będą pisali długopisami lub piórami z czarnym tuszem. CKE ustaliła listę przedmiotów, które maturzysta może ze sobą zabrać na egzamin. Maskotki są zabronione.

  – Na sali egzaminacyjnej mogą się znajdować tylko rzeczy z listy. Misiów, słoników czy innych przedmiotów przynoszących szczęście wnosić nie wolno – powiedziała wczoraj szefowa CKE Maria Magdziarz.

  Na egzamin z języka polskiego uczniowie mogą przynieść tylko długopisy, na sali znajdą natomiast słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Na 25 uczniów będzie przypadał przynajmniej jeden słownik. Podobnie będzie na językach obcych – na sali będą jedno- lub dwujęzyczne słowniki. – Słowników nie przynoszą uczniowie, zapewnia je szkoła – powiedziała Magdziarz.

  Na matematykę, chemię, informatykę, geografię zdający mogą przynieść m.in. kalkulator prosty (czyli taki, który nie posiada opcji rozwiązywania równań, rysowania wykresów czy obliczania parametrów danych statystycznych). Na geografii i biologii przyda się także ołówek, gumka i linijka. Uczniowie będą mogli także korzystać z atlasu historycznego – na grece i łacinie.

  Osoby, które zdecydowały się na zdawanie historii muzyki muszą zabrać ze sobą odtwarzacz do płyt CD, słuchawki i zapasowe baterie.

  CKE zdecydowała także, że prace maturalne mogą być pisane tylko czarnym długopisem lub piórem. – Żeby nie było wątpliwości, ciemnoniebieskie długopisy nie będą akceptowane. Wszystko piszemy czarnym – dodała.

  Nowa matura będzie odbywać się od 18 do 29 kwietnia – egzamin ustny i od 4 do 31 maja – egzamin pisemny. Będzie ją zdawało 317 tys. maturzystów z 3910 szkół.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.