Wybierz region

Wybierz miasto

  Nominacje do Fryderyków rozdane

  Autor: Ola Szatan

  2005-02-10, Aktualizacja: 2005-02-09 20:43 źródło: Dziennik Zachodni

  Poznaliśmy już listę artystów nominowanych do Fryderyków 2004 – najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Zgodnie z oczekiwaniami, w tym roku najwięcej nominacji (po sześć) zgarnęli: Ania ...

  Poznaliśmy już listę artystów nominowanych do Fryderyków 2004 – najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Zgodnie z oczekiwaniami, w tym roku najwięcej nominacji (po sześć) zgarnęli: Ania Dąbrowska i Sidney Polak.

  Finalistka pierwszej edycji „Idola” i perkusista kultowej grupy T. Love będą rywalizować ze sobą m.in. w kategoriach: nowa twarz fonografii, autor roku, kompozytor roku i piosenka roku – obok Krzysztofa Krawczyka i Edyty Bartosiewicz („Trudno tak”), Lady Pank („Stacja Warszawa”) i Sistars („Sutra”).

  Ta ostatnia formacja również nie może narzekać na brak popularności: pod względem liczby nominacji muzycy uplasowali się na drugim miejscu (otrzymali ich pięć). Kandydują m.in. w jednej z ważniejszych kategorii – grupa roku. O nagrodę dla teledysku roku walczą także teledyski do ich przebojów: „Sutra” i „Freedom”.

  Trzy szanse na Fryderyka ma Monika Brodka, laureatka ostatniego „Idola”. Pochodząca z Twardorzeczki koło Żywca artystka ubiega się o laury w kategoriach: nowa twarz fonografii i wokalistka roku. Jej debiutancka płyta, zatytułowana „Album”, walczyć będzie z kolei w kategorii album roku pop (m. in. obok „Samotna w wielkim mieście” Kasi Kowalskiej i „To co w życiu ważne” Krzysztofa Krawczyka).

  Wśród nominowanych do nagród z naszego regionu znalazły się także zespół Myslovitz i na pół śląska, pół pomorska, grupa Pogodno. Obie formacje mają szansę na Fryderyka w kategorii grupa roku. Poważnym konkurentem może okazać się dla nich zespół Wilki, którego lider Robert Gawliński pretenduje ponadto do nagrody dla wokalisty roku, a najnowsza płyta grupy „Watra” ma szansę na Fryderyka w kategorii album roku pop, jako jedna z najlepiej sprzedających się w ubiegłym roku.

  Rok 2004 w polskiej muzyce rockowej niczym specjalnym się nie wyróżnił, co niestety odzwierciedla lista nominowanych w tej kategorii. Obok debiutantów – zespołów Ptaky („Ptaky”) i Coma („Pierwsze wyjście z mroku”), do Fryderyków kandydują Chylińska („Winna”), Ira („Ogień”) oraz Paweł Kukiz i Persi („Piracka płyta”).

  Natomiast wyjątkowo mocno obsadzona jest kategoria album roku hip-hop/ r’n’b. Największe szanse na Fryderyka mają O. S. T. R („Jazzurekcja”), Pezet Noon („Muzyka poważna”) i jeden z liderów grupy Kaliber 44, pochodzący z Katowic AbraDab („Czerwony album”).

  Równie trudno wytypować zwycięzcę w kategorii najlepszy album zagraniczny, gdzie największy bój powinien toczyć się pomiędzy Maroon 5 („Songs About Jane”) i U2 („How to Dismantle an Atomic Bomb”).

  Zwycięzców 11. już edycji Fryderyków poznamy 15 marca podczas gali, która odbędzie się w warszawskim Traffic Clubie. Laureatów wyłoni Akademia Fonograficzna, w skład której wchodzi 757 osób ze świata muzyki, jak również dziennikarze muzyczni i specjaliści z branży fonograficznej.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.