Wybierz region

Wybierz miasto

  Pałeczki i oliwki

  Autor: Katarzyna Skrzypek

  2005-02-25, Aktualizacja: 2005-02-25 14:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Marysia Kopocz przygotowała na kolację ryż z warzywami. Dzięki temu mogła razem ze swoim chłopakiem wypróbować pałeczki, które dostała w prezencie od Xing Qiu. Chińska studentka od niedzieli jest jej gościem.

  Marysia Kopocz przygotowała na kolację ryż z warzywami. Dzięki temu mogła razem ze swoim chłopakiem wypróbować pałeczki, które dostała w prezencie od Xing Qiu. Chińska studentka od niedzieli jest jej gościem.


  – Z ryżem nie było kłopotów, bo nie był ugotowany na sypko, tylko tak, że sklejał się w grudki. Trudniejsze w jedzeniu pałeczkami okazały się oliwki i papryka – mówi łaziska licealistka.

  Xing Qiu przyjechała do Łazisk Górnych razem z Jeleną Gdovanową studentką z Kazachstanu i Juliane Kruger z Niemiec oraz z Jonathanem Maidenem, studentem z Anglii. Młodzi ludzie są zakwaterowani w mieszkaniach polskich rodzin. W ogólniaku prowadzą zajęcia z tolerancji i różnic kulturowych.

  Wszystkie zajęcia odbywają się po angielsku.

  – Moi rodzice są już przyzwyczajeni do takich wizyt. Rok temu gościliśmy dziewczynkę z Włoch, teraz mieszka u nas Niemka. Juliane dużo już rozumie po polsku, więc próbuje trochę rozmawiać z moimi rodzicami. Mama próbowała ją przekonać do mięsa, ale na nic się to zdało bo Juliane jest zdeklarowaną wegetarianką – mówi Magda Kaczmarczyk.
  Jakub Synowiec zaprzyjaźnił się z mieszkającym u niego Jonathanem z Wielkiej Brytanii. Poznał go nawet ze swoją dziewczyną i kolegami.

  – To spotkanie bardzo dużo mi dało. Przede wszystkim dzięki rozmowom, które prowadzimy, przekonałem się, że na świecie nie brakuje osób zainteresowanych bezinteresowną pomocą. Jonathan pracował w Afryce, gdzie pomagał w szpitalu. Bardzo mi tym zaimponował – mówi chłopak.

  Goście pojutrze wyjeżdżają już z Łazisk Górnych. Kolejny tydzień spędzą w innym polskim mieście, gdzie spotkają się z kolejną grupą uczniów, tak samo następny. Do swoich rodzinnych miast wrócą dopiero pod koniec marca.

  Spotkanie z wolontariuszami zorganizowały pracujące w szkole nauczycielki Jolanta Chrost i Maria Puchała.
  Czworo wolontariuszy przyjechało do łaziskiego ogólniaka w ramach programu „Peace – lekcja tolerancji”. Przez cały miniony tydzień uczestniczyli we wszystkich zajęciach, które odbywały się po angielsku, a także zwiedzali w towarzystwie swych polskich kolegów najbliższe okolice, między innymi Pszczynę, ale pojechali też w Beskidy. Głównym celem ich wizyty było przeprowadzenie prelekcji na temat tolerancji i rasowej oraz kulturowej odmienności.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.