Wybierz region

Wybierz miasto

  Polityczna wiosna ludów

  Autor: Witold Pustułka

  2005-02-09, Aktualizacja: 2005-02-08 20:12 źródło: Dziennik Zachodni

  Unia Wolności rozmawia z wicepremierem Jerzym Hausnerem na temat jego wejścia do tej partii. Szef Kancelarii Prezydenta Waldemar Dubaniowski po cichu sonduje możliwość utworzenia partii opartej na autorytecie Aleksandra ...

  Unia Wolności rozmawia z wicepremierem Jerzym Hausnerem na temat jego wejścia do tej partii. Szef Kancelarii Prezydenta Waldemar Dubaniowski po cichu sonduje możliwość utworzenia partii opartej na autorytecie Aleksandra Kwaśniewskiego. Wszystko wskazuje na to, że lada chwila czekają nas poważne przetasowania na polskiej scenie politycznej.

  Rozmowy lidera Unii Wolności Władysława Frasyniuka z wicepremierem Hausnerem toczą się już od kilku tygodni. Ten ostatni jest zawiedziony faktem, że lewica nie poparła jego planu uzdrowienia finansów publicznych i szuka sobie nowego miejsca na scenie politycznej. Ideowo najbliżej jest mu do Unii Wolności.

  – W ogóle rozważamy taki scenariusz, aby oprócz Hausnera do Unii przeszło jeszcze kilku ministrów z gabinetu premiera Marka Belki. Myślimy na przykład o Adamie Rotfeldzie. Jesteśmy też otwarci na takich ludzi, jak Dariusz Rosati – mówi Andrzej Skowroński, przewodniczący Rady Regionalnej UW w woj. śląskim.

  Unia Wolności, jeśli uda jej się pozyskać transparentnych działaczy kojarzonych z lewicą, ale nie będących członkami żadnej partii, jest gotowa nawet zmienić nazwę. Mówi się już nawet o Zjednoczeniu Centrum.

  – W ten sposób możemy pozyskać większy elektorat; odciąć się od konserwatywnej prawicy i od skorumpowanej lewicy – mówi Władysław Frasyniuk, lider UW.

  Jak udało nam się dowiedzieć, Unia Wolności rozmawia też na temat utworzenia nowej partii centrowej z kandydatem na prezydenta Zbigniewem Religą oraz z byłym wicepremierem w rządzie Jerzego Buzka – Januszem Steinhoffem.

  – Jesteśmy otwarci na polityczne centrum, którego w Polsce bardzo brakuje – mówi Skowroński.

  Z drugiej strony Waldemar Dubaniowski ma pełnomocnictwa Aleksandra Kwaśniewskiego do tworzenia partii prezydenckiej. Pomysłów na jej utworzenie jest co najmniej kilka.

  Najbliższa realizacji jest koncepcja stworzenia Obywatelskiego Komitetu Lewicy, listy wyborczej, która grupowałaby działaczy SLD, SdPl, a także mniejszych ugrupowań – jak Unia Pracy czy PPS. Drugim pomysłem jest budowa partii kadrowej wokół Stowarzyszenia Ordynacka.

  Trzecia koncepcja to wyciągnięcie z lewicy najcenniejszych postaci i zbudowanie wyborczej listy postaci. Tym ostatnim pomysłem zainteresowana jest grupa działaczy z woj. śląskiego – tacy politycy lewicy jak Barbara Blida, Krystyna Doktorowicz, Jerzy Markowski czy Kazimierz Zarzycki nie ukrywają, że w strukturach SLD jest im coraz bardziej duszno i z największym zainteresowaniem oczekują na ruch Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.