Wybierz region

Wybierz miasto

  Pozytywnie zakręceni

  Autor: Bogdan Prejs

  2005-02-16, Aktualizacja: 2005-02-15 19:37 źródło: Dziennik Zachodni

  Stara porcelana i monety, plansza z fotografiami członków męskiego chóru Lutnia z 1933 roku oraz parę roczników gazet sprzed półwiecza to pierwsze eksponaty dla przyszłego Muzeum Ziemi Mikołowskiej.

  Stara porcelana i monety, plansza z fotografiami członków męskiego chóru Lutnia z 1933 roku oraz parę roczników gazet sprzed półwiecza to pierwsze eksponaty dla przyszłego Muzeum Ziemi Mikołowskiej. Od poniedziałku trwa ich gromadzenie.
  – Celem jest zachowanie pamięci o mieście i okolicy – tłumaczy rzecznik Urzędu Miasta Michał Pienta. – Powołanie muzeum jest konieczne, by następne pokolenia dowiedziały się, jak się tu kiedyś żyło i skąd się biorą nasze dzieje.

  Nieznana jest jeszcze data uruchomienia placówki. Jej lokalizacja też jest wielką niewiadomą. Odpadła już raczej propozycja przeznaczenia na nią Białego Domku. Od jakiegoś czasu rozważane jest umieszczenie jej w starej willi przy ul. K. Prusa, w której dawniej mieściła się prokuratura, ale najpierw trzeba ocenić jej przydatność na taki cel. Nie jest też wykluczone, że pojawią się jeszcze całkiem inne pomysły. Oby jak najszybciej, bo od tego zależny jest chociażby sposób eksponowania zbiorów.

  – Chcemy podpatrywać inne muzea, by zobaczyć, jak są urządzone. Nie zamierzamy wyważać otwartych drzwi, lecz korzystać z dobrych wzorców – mówi Pienta. – Na utworzenie naszej placówki chcemy pozyskać środki z Ministerstwa Kultury oraz unijne. Na razie postanowiliśmy zbierać przyszłe eksponaty, by zorientować się, co się zachowało i na co możemy liczyć.

  W tym celu wygospodarowano pomieszczenie magazynowe przy ul. Kolejowej, w którym są gromadzone. W poniedziałek trafiły tutaj pierwsze rzeczy. Podarował je zaangażowany w powołanie muzeum mikołowski hobbysta Mariusz Dmetrecki:
  – Takich jak ja jest więcej – mówi. – Pasjonatów i ludzi pozytywnie zakręconych nie brakuje. Wielu już zapowiedziało przekazanie swych kolekcji.

  Kilkuosobowa grupa regularnie się spotyka, by wymieniać się informacjami o swych zbiorach i możliwościach ich uzupełnienia. Od najbliższego piątku miejscem ich zebrań będzie restauracja „Rajski Ptak” przy mikołowskim rynku. Będą tam o godzinie 11.
  Dołącz do darczyńców

  Twórcy muzeum apelują do wszystkich mieszkańców o przekazywanie placówce wszelkich przedmiotów, które dokumentują historię Mikołowa i okolic. Mogą to być rzeczy naznaczone zębem czasu, ale również związane z historią najnowszą. W tym celu można kontaktować się z Michałem Pientą w Urzędzie Miasta, tel. 32-48-461.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.