Wybierz region

Wybierz miasto

  Protest do Warszawy

  Autor: Bogdan Prejs

  2005-01-20, Aktualizacja: 2005-01-20 15:18 źródło: Dziennik Zachodni

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wbrew decyzji wojewody śląskiego postanowił, że Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego będzie się mieścił w naszym województwie w Częstochowie.

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wbrew decyzji wojewody śląskiego postanowił, że Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego będzie się mieścił w naszym województwie w Częstochowie. Mikołowscy radni, zdaniem których jego siedzibą powinny pozostać Śmiłowice, wystosowali przeciw tej decyzji protest.

  Tutejsza placówka była pierwszą, jaka powstała przed kilkudziesięciu laty na Śląsku. W latach 70., po reformie administracyjnej, na jej bazie powołano ośrodki w Częstochowie i Bielsku-Białej. Kiedy w roku 1999 na powrót utworzono województwo śląskie, wszystkie trzy funkcjonowały jako równorzędne.

  Sytuację zmieniła ubiegłoroczna ustawa. Według niej w województwie powinien istnieć tylko jeden ośrodek. O prawo do tego zaczęły rywalizować mikołowskie Śmiłowice i Częstochowa. Wojewoda poparł starania pierwszej z tych placówek. Minister się tym nie przejął.

  – To jedyny taki przypadek, kiedy minister nie zgodził się z opinią wojewody – mówi zbulwersowany tym faktem burmistrz Mikołowa Marek Balcer.

  Jego zdaniem za Śmiłowicami przemawia ich lokalizacja w środku województwa oraz zaplecze, jakimi dysponuje tamtejszy ośrodek, a także prowadzenie w nim prac związanych z wykorzystywaniem terenów zdegradowanych przez przemysł.

  – Poza tym nasz ośrodek był pierwszy, jest najbardziej rozwinięty, pozostałe działały praktycznie jako jego filie – dodaje mój rozmówca.

  Trudno przewidzieć efekty protestu Rady Miasta.
  – Na razie wiadomo, że ośrodek w Śmiłowicach będzie przez pół roku działał jako oddział częstochowskiego. Co będzie później, nie wiadomo – przyznaje Marek Balcer.

  Jak mówi, pracownicy placówki obawiają się, że może on zostać zlikwidowany, a oni sami stracą pracę.
  Dyrektor śmiłowickiego ośrodka Stanisław Dąbrowa powiedział nam, że nie chce komentować decyzji ministra.

  Sonda

  Uczniowie jednej z katowickich szkół zażądali wprowadzenia mundurków.Czy sądzisz że to dobry pomysł?

  • Tak (68%)
  • Nie (29%)
  • Trudno powiedzieć (4%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.