Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik w Mikołowie. Historyczna pocztówka

Damian Baran
pomnik dwóch cesarzy pruskich
pomnik dwóch cesarzy pruskich ARC/Mariusz Dmetrecki
Pomnik św. Wojciecha ma stanąć na mikołowskim rynku. Temat wywołuje burzliwą dyskusję. Na rynku stał już kiedyś inny pomnik...

Pocztówka przedstawia pomnik dwóch cesarzy pruskich - Wilhelma I i Fryderyka III. Monument został odsłonięty 12 maja 1907 roku (datę znamy z monografii "Z przeszłości Mikołowa i jego okolicy" Konstantego Prusa).


- Na uroczystości było wielu ważnych gości - mówi Mariusz Dmetrecki, właściciel pocztówki i wiceprezes Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. - Był prezes regencji opolskiej, starosta pszczyński, władze Mikołowa na czele z burmistrzem Adrianem Skupinem oraz delegacje wielu stowarzyszeń - wylicza.


Pomnik stał na środku południowej połowy rynku. - Był jak dotychczas jedynym świeckim pomnikiem w Mikołowie - zaznacza Dmetrecki.
Wybudowano go z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia żołnierzy (Kriegerverein - przyp red.), które powołało komitet budowy. Projekt ten zaakceptował zarząd miasta określając pomnik nazwą: "Zwei-Kaiserdenkmal".


- W początkowym okresie istnienia wkomponowano go pomiędzy niskie ozdobne krzewy i umiejscowiono na niskim wzniesieniu - opowiada Dmetrecki. - Później dodatkowo odgrodzono od pozostałej części rynku ozdobnymi łańcuchami. 
Sam pomnik składał się z trzech połączonych ze sobą i umieszczonych na niskiej podstawie cokołów, z których środkowy był dużo wyższy i na jego szczycie znajdowała się rzeźba pruskiego orła. Na bocznych ustawione były popiersia Wilhelma I oraz Fryderyka III.


Po zakończeniu I wojny światowej (w grudniu 1918 roku) grupa mikołowian czująca się Polakami zniszczyła pomnik zrzucając popiersia cesarzy.
- Pruskiego orła zdjęto dopiero po przejęciu administracji przez polskie władze, a przed pierwszą rocznicą III powstania śląskiego na tym właśnie najwyższym obelisku umieszczono polskie godło z napisem poniżej: "Polska - ojczyzną naszą" - wyjaśnia Dmetrecki.


Dodaje także, że pod koniec lat trzydziestych XX wieku (1929 rok) istniał projekt przekształcenia tego pomnika w miejsce upamiętnienia Karola Miarki. Projektu tego nie zrealizowano i pomnik rozebrano po 1931 roku. 
Czy w tym miejscu powstanie niebawem pomnik św. Wojciecha, patrona Mikołowa? Na ostatniej sesji Rady Miasta w Mikołowie wywiązała się dyskusja na temat miejsca, gdzie pomnik ma stanąć.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto