Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15-lecie powiatu mikołowskiego już niebawem. Czas na podsumowanie

BS
15-lecie powiatu mikolowskiego
15-lecie powiatu mikolowskiego arc.
15-lecie powiatu mikołowskiego. Zaczął się szczególny rok dla powiatu mikołowskiego. To czas na nie tylko na ocenę, ale też uroczyste wydarzenia

15-lecie powiatu mikołowskiego

15 lat minęło. Dokładnie 1 stycznia 1999 roku w związku z reformą administracyjną kraju powstał powiat mikołowski. Przygotowania trwały już jednak od 1997 roku. - Już wtedy koncepcja stworzenia powiatu wydała nam się wyjątkowo atrakcyjna, zresztą odegraliśmy szczególną rolę w przeprowadzeniu tej reformy - wspomina Eugeniusz Wycisło, pierwszy starosta powiatu mikołowskiego.

Reformę administracyjną przeprowadził śp. prof. Michał Kulesza, właśnie z nim zaczęły ścisłą współpracę dzisiejszy powiat mikołowski i nowosądecki. - Zaangażowaliśmy się całkowicie, bo utworzenie powiatu mikołowskiego było dla nas naturalnym przedsięwzięciem, współpraca Mikołowa, Łazisk Górnych, Orzesza, Ornontowic i Wyr zawiązała się już wcześniej, już byliśmy wspólnotą, tyle że nieoficjalnie - komentuje Eugeniusz Wycisło.

Pierwsze przymiarki do powstania powiatu Eugeniusz Wycisło wspomina bardzo pozytywnie. - To był czas wzmożonych dyskusji i przygotowań, w których niebagatelną rolę odegrał niemiecki powiat Neeus - podkreśla Eugeniusz Wycisło. - Dzięki temu, że już wcześniej powiat niemiecki zaproponował nam współpracę, w 1999 roku wystartowaliśmy jako powiat z dość dużą świadomością rozwiązań już sprawdzonych, to z pewnością ułatwiło nasze działanie w nowych strukturach - podsumowuje po latach pierwszy starosta naszego powiatu.

Dlatego obchody jubileuszu powstania powiatu mikołowskiego nie bez powodu starostwo powiatowe postanowiło połączyć z jeszcze jednym wydarzeniem. - Obchody jubileuszu przewidziane zostały na 28 kwietnia 2014 roku, bo w tym dniu chcemy także świętować 20-lecie naszego partnerstwa z reńskim powiatem Neuss w Niemczech - mówi Henryk Jaroszek, starosta powiatu.

Jak zapowiadają władze powiatu, będzie skromnie, ale uroczyście. Scenariusz imprezy nie zdradza jeszcze szczegółów. Póki co wiemy, że oficjalna część wydarzeń jubileuszowych odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Tu będą miały miejsce okolicznościowe wystąpienia i wręczenie zasłużonym samorządowcom odznaczeń i dyplomów. W organizację jubileuszowych uroczystości zaangażowane zostaną wszystkie gminy powiatu.

Utworzenie powiatu to zalety, ale też pewne utrudnienia, które z roku na rok nastręczają więcej problemów
Jubileusz 15-lecia powiatu mikołowskiego to też czas na podsumowanie jego funkcjonowania. - Komentarza wymaga nie tylko działalność naszego powiatu, ale uchwalenie ustawy o samorządzie powiatowym w ogóle - mówi Henryk Jaroszek, starosta mikołowski. - Utworzenie struktury samorządu powiatowego w 1999 roku rozumiem szerzej, właściwie jako odtworzenie, historycznej struktury, która jest swego rodzaju dopełnieniem idei "małych ojczyzn", w których lokalna społeczność stała się podmiotem, a nie przedmiotem bieżącej polityki - komentuje Henryk Jaroszek.
Tak rozumiana funkcja struktury powiatu podkreśla przede wszystkim więź terytorialną o niemałym dla życia społecznego znaczeniu. - Choć nie wszyscy o tym wiedzą, samorząd terytorialny jest największym w Polsce pracodawcą i inwestorem publicznym, właścicielem ogromnego majątku. Jest także dostawcą zasadniczych dla mieszkańców usług publicznych: od edukacji przez transport do kultury - podkreśla starosta.

Jak wygląda zarządzanie taką jednostką samorządową? Zdaniem Jaroszka jest coraz trudniej. - Problem dotyka nie tylko powiatu mikołowskiego, ale wszystkich samorządów, a powiaty w szczególności. Mam na myśli jedną ze zdiagnozowanych przez prof. Hausnera chorób jaką jest postępujące "upaństwowienie" powiatu. Jednostki samorządu terytorialnego w coraz większym stopniu wykonują zadania "zlecone", narzucone z góry, nie dostając jednocześnie wystarczających środków na ich realizację. To największa bolączka - komentuje Henryk Jaroszek.

Ale powiat to nie tylko bolączki, ale też sukcesy, których w powiecie mikołowskim mamy niemało. - Perspektywa tych 15 lat pokazuje jak dobrze radzą sobie jednostki powiatowe: komenda policji, jednostka straży pożarnej, DPS, szkoły ponadgimnazjalne czy szpital. Mamy coraz lepszą infrastrukturę dróg, które będą wizytówką powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto