15-lecie powiatu mikołowskiego

15-lecie powiatu mikolowskiego (© arc.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

15-lecie powiatu mikołowskiego. Zaczął się szczególny rok dla powiatu mikołowskiego. To czas na nie tylko na ocenę, ale też uroczyste wydarzenia

15-lecie powiatu mikołowskiego


15 lat minęło. Dokładnie 1 stycznia 1999 roku w związku z reformą administracyjną kraju powstał powiat mikołowski. Przygotowania trwały już jednak od 1997 roku. - Już wtedy koncepcja stworzenia powiatu wydała nam się wyjątkowo atrakcyjna, zresztą odegraliśmy szczególną rolę w przeprowadzeniu tej reformy - wspomina Eugeniusz Wycisło, pierwszy starosta powiatu mikołowskiego.

Reformę administracyjną przeprowadził śp. prof. Michał Kulesza, właśnie z nim zaczęły ścisłą współpracę dzisiejszy powiat mikołowski i nowosądecki. - Zaangażowaliśmy się całkowicie, bo utworzenie powiatu mikołowskiego było dla nas naturalnym przedsięwzięciem, współpraca Mikołowa, Łazisk Górnych, Orzesza, Ornontowic i Wyr zawiązała się już wcześniej, już byliśmy wspólnotą, tyle że nieoficjalnie - komentuje Eugeniusz Wycisło.

Pierwsze przymiarki do powstania powiatu Eugeniusz Wycisło wspomina bardzo pozytywnie. - To był czas wzmożonych dyskusji i przygotowań, w których niebagatelną rolę odegrał niemiecki powiat Neeus - podkreśla Eugeniusz Wycisło. - Dzięki temu, że już wcześniej powiat niemiecki zaproponował nam współpracę, w 1999 roku wystartowaliśmy jako powiat z dość dużą świadomością rozwiązań już sprawdzonych, to z pewnością ułatwiło nasze działanie w nowych strukturach - podsumowuje po latach pierwszy starosta naszego powiatu.

Dlatego obchody jubileuszu powstania powiatu mikołowskiego nie bez powodu starostwo powiatowe postanowiło połączyć z jeszcze jednym wydarzeniem. - Obchody jubileuszu przewidziane zostały na 28 kwietnia 2014 roku, bo w tym dniu chcemy także świętować 20-lecie naszego partnerstwa z reńskim powiatem Neuss w Niemczech - mówi Henryk Jaroszek, starosta powiatu.

Jak zapowiadają władze powiatu, będzie skromnie, ale uroczyście. Scenariusz imprezy nie zdradza jeszcze szczegółów. Póki co wiemy, że oficjalna część wydarzeń jubileuszowych odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Tu będą miały miejsce okolicznościowe wystąpienia i wręczenie zasłużonym samorządowcom odznaczeń i dyplomów. W organizację jubileuszowych uroczystości zaangażowane zostaną wszystkie gminy powiatu.


Utworzenie powiatu to zalety, ale też pewne utrudnienia, które z roku na rok nastręczają więcej problemów
Jubileusz 15-lecia powiatu mikołowskiego to też czas na podsumowanie jego funkcjonowania. - Komentarza wymaga nie tylko działalność naszego powiatu, ale uchwalenie ustawy o samorządzie powiatowym w ogóle - mówi Henryk Jaroszek, starosta mikołowski. - Utworzenie struktury samorządu powiatowego w 1999 roku rozumiem szerzej, właściwie jako odtworzenie, historycznej struktury, która jest swego rodzaju dopełnieniem idei "małych ojczyzn", w których lokalna społeczność stała się podmiotem, a nie przedmiotem bieżącej polityki - komentuje Henryk Jaroszek.
Tak rozumiana funkcja struktury powiatu podkreśla przede wszystkim więź terytorialną o niemałym dla życia społecznego znaczeniu. - Choć nie wszyscy o tym wiedzą, samorząd terytorialny jest największym w Polsce pracodawcą i inwestorem publicznym, właścicielem ogromnego majątku. Jest także dostawcą zasadniczych dla mieszkańców usług publicznych: od edukacji przez transport do kultury - podkreśla starosta.

Jak wygląda zarządzanie taką jednostką samorządową? Zdaniem Jaroszka jest coraz trudniej. - Problem dotyka nie tylko powiatu mikołowskiego, ale wszystkich samorządów, a powiaty w szczególności. Mam na myśli jedną ze zdiagnozowanych przez prof. Hausnera chorób jaką jest postępujące "upaństwowienie" powiatu. Jednostki samorządu terytorialnego w coraz większym stopniu wykonują zadania "zlecone", narzucone z góry, nie dostając jednocześnie wystarczających środków na ich realizację. To największa bolączka - komentuje Henryk Jaroszek.

Ale powiat to nie tylko bolączki, ale też sukcesy, których w powiecie mikołowskim mamy niemało. - Perspektywa tych 15 lat pokazuje jak dobrze radzą sobie jednostki powiatowe: komenda policji, jednostka straży pożarnej, DPS, szkoły ponadgimnazjalne czy szpital. Mamy coraz lepszą infrastrukturę dróg, które będą wizytówką powiatu.

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Andrzej F. (gość) (Szok)

Puste, nic nie znaczące, niczym nie podparte słowa, ot napisać co ślina przyniosła, o konstruktywnej krytyce, chyba nigdy nie słyszał

Ostatni Sprawiedliwy (gość) (Erich)

Erich wiem ze jestes za styropianem ale administracja przed nietrafionymi reformami Buzka i Balcerowicza byla duzo miejsza niz przy powiatach ktore to nie mialy prawie zadnych kompetencji do czasu wstapienia Polski do UE.Byly zwyklymi stolkami dla ludzi solidarnosci wiec nie pieprz tylko do szkoly a nie przed komputer

Asia (gość)

A propos Starostwa to ostatnio byłam, załatwiłam prawko. Wszystko poszło szybko i sprawnie bo sobie w necie kolejkę zaklepalam. Nie ma zle, coś tam do przodu ruszyło :) już tak nie narzekajcie bo robicie do własnego gniazda

anka (gość)

Ludzie czy Wy zawsze tak! może wyprowadżcie się z Mikołowa,najlepiej z Polski nic i nikt Wam malkontentom nigdy nie dogodzi!! więcej życzliwości dla siebie i innych a będziecie zdrowsi. Życzy.mikołowianka.

Szok (gość)

Powiat mikołowski=grupa darmozjadów i nierobów. Trzeba być naprawdę bezczelnym urzędasem aby świętować jubileusz 15 lecia tego dziadostwa.

Erich (gość)

Zgadzam się. Jakby tego mało było, w telewizorni L. Miller ta czerwona wywłoka ogłaszała niedawno że chciałaby powrócić do 49 województw! Zgniła urzędnicza masa już zaciera ręce!

miko (gość)

Tak naprawdę nie ma czego świętować. Powstanie powiatów 15 lat temu było przykładem niepotrzebnego mnożenia stanowisk i etatów. Szlag mnie trafia jak niektóre powiatowe pierdzistołki chcą świętować 15 lat powiatu. Tak naprawdę to powinna być minuta ciszy z okazji jubileuszu powstania powiatu mikołowskiego. Nikt nie wyrządził mieszkańcom tego regionu więcej szkód niż tzw. władze tego nikomu niepotrzebnego tworu.