Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez prac ziemnych. Bez kłopotów. Skutecznie

Redakcja
z Christophem Pietryją, prezesem Zarządu „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska sp. z o.o., specjalistą w dziedzinie renowacji sieci wodociągowych z Łazisk Górnych.

Sieci wodociągowe starzeją się i zużywają. Szkodzi im nasilony ruch uliczny, niestabilność podłoża. I wodociągom, i mieszkańcom zależy na tym, by instalacja działała sprawnie i bez zarzutu. W razie kłopotów firmy proszą o pomoc Państwa. Z kim „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska współpracowała w naszym regionie i kraju?
To prawda, sieci wodociągowe rozdzielcze i magistrale liczą 30-50 lat. W większości w naszym regionie są ułożone na terenach aktywnego górotworu, co wynika z prowadzonej obecnie eksploatacji złóż węglowych lub jej zaprzestania. Poza tym, układana sieć wodociągowa w latach 60. i 70. XX wieku nie była zabezpieczona antykorozyjnie od wewnątrz, a to sprzyjało i sprzyja nadal tworzeniu się złogów, które w zdecydowany sposób pogarszają jakość wody do picia. (Powstają też zaburzenia przepływu poprzez redukcje wewnętrznych średnic sieci). Często występuje też korozja wżerowa, a to jest przyczyną eksfiltracji (awarii sieci), co wiąże się ze znacznymi stratami wody już uzdatnionej. Firma „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska sp. z o.o., dzięki posiadaniu siedziby w Łaziskach Górnych, jest w stanie w ciągu krótkiego czasu przystąpić do usunięcia awarii na terenie woj. śląskiego przy pomocy instalacji rękawa elastycznego o konstrukcji samonośnej, dokonując tym samym rekonstrukcji sieci wodociągowej. Rekonstrukcja sieci wodociągowej metodą „Double Jacket” polega na wykonaniu niewielkich wykopów o wielkości 1 na 2 metry; rozdzieleniu sieci; wyczyszczeniu rurociągu do metalicznego połysku oraz wprowadzeniu i przyklejeniu rękawa elastycznego o grubości min. 5 mm - do starego wodociągu. Należy przy tym dodać, że rękaw może pokonywać łuki o kącie do 90 stopni, jak również zmiany kierunku przebiegu trasy. Podczas całego procesu instalacji, na odcinku np. 200 m, na powierzchni odbywa się normalny ruch kołowy, tramwajowy itp. Jest to metoda bardzo przyjazna dla środowiska i mieszkańców, którą cechuje bardzo szybki czas realizacji. Wspomniany odcinek 200 m może zostać wykonany… w ciągu 3 dni.

W naszym regionie współpracujemy z wieloma podmiotami. Np. z Katowickimi Wodociągami S.A., z GPW Katowice S.A., z AQUA S.A. w Bielsku-Białej, jak również z PWiK Rybnik oraz z Jastrzębskim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji S.A. Niedługo będziemy realizowali projekt regeneracji sieci wodociągowej DN 500 dla Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach S.A.

Państwa metoda „rekonstrukcji” starych instalacji wodociągowych bez konieczności dokonywania kosztownych i długotrwałych prac ziemnych (wykopów) ma charakter innowacyjny. Omówmy szczegółowo jedną z technologii modernizacji sieci za pomocą rękawa. Na czym ona polega, jakie materiały zostają tu zastosowane i jakie korzyści wynikają z jej zastosowania dla odbiorców wody, czyli mieszkańców?
Stosowana obecnie przez firmę „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska sp. z o.o. metoda regeneracji wodociągowych sieci magistralnych to absolutna rekonstrukcja wodociągu, a zastosowany utwardzony rękaw pozwala na przenoszenie wszelkich obciążeń zewnętrznych i wewnętrznych. Innymi słowy po modernizacji, powstaje nowy wodociąg, a prace ziemne przy jego ułożeniu zostają ograniczone do wykonania małego wykopu startowego. Ta na wskroś innowacyjna technologia została przez firmę „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska wprowadzona w 2012 r. Do tej pory przy jej zastosowaniu zregenerowaliśmy na terenie całego kraju ok. 33 km sieci o średnicach od DN 300 do DN 1000. Jest to rekord na skalę europejską, a nawet światową.

Metoda składa się z kilku etapów. Najpierw sieć wodociągowa zostaje oczyszczona za pomocą frezu wodnego „Vacujet” (ciśnienie 1650 atmosfer). Podczas czyszczenia odcinka przewidzianego do regeneracji (o długości ok. 200 m i więcej) złogi zostają odspojone i odtransportowane do wykopu końcowego, a następnie rurociąg zostaje wysuszony od środka. Frez wodny, sterowany zdalnie wykonuje jednocześnie kilka operacji. Dokładnie wyczyszczony, a następnie osuszony rurociąg jest gotowy do instalacji rękawa. Rękaw o grubości ok. 5 mm zbudowany jest z włókien szklanych, filcu, a od wewnątrz pokryty jest powłoką poliuretanową. W specjalnie do tego celu przygotowanych urządzeniach do nasączania rękaw zostaje na całej długości wypełniony klejem epoksydowym. (Klej to mieszanina dwóch komponentów połączonych w sterowanym komputerowo systemie zamkniętym). Tak przygotowany rękaw zostaje nawinięty na bęben i odtransportowany na budowę. Zostaje wprowadzony do wcześniej przygotowanego odcinka rurociągu przewidzianego do regeneracji. Potem następuje proces jego wygrzewania za pomocą pary. Następnie dokonuje się zabezpieczenia końcówek odpowiednimi manszetami (opaski do uszczelniania rur). W ten sposób uzyskujemy nową sieć wodociągową. (Rękaw oraz klej zostały dopuszczone do obrotu przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, a technologia rękawa posiada też Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej). Po przeprowadzeniu dezynfekcji i próbie ciśnienia odcinek rurociągu zostaje oddany do eksploatacji.

Co zyskują mieszkańcy dzięki naszej pracy? Mają zapewnioną stałą dostawę wody bez przerw i awarii. Jakość wody zostaje zdecydowanie poprawiona, wyeliminowane zostaje na zawsze powstawanie złogów, a dzięki powłoce PE na rękawie (jest wykonana z polietylenu) znika też brązowe zabarwienie wody.

Jakie inne technologie są stosowane przy czyszczeniu i naprawianiu sieci?
Nasza firma w ciągu ok. 20 lat zregenerowała na terenie Polski ok. 180 km sieci wodociągowej o średnicach od DN 300 do DN 1600. W naszym regionie ok. 100 km. Początkowo pracowaliśmy metodą regeneracji przy pomocy narzucania odśrodkowo cementu po wcześniejszym hydrodynamicznym czyszczeniu sieci. Od 2001 roku stosowano metodę regeneracji sieci metodą rękawa elastycznego (tzw. cienkiego rękawa o grubości do 3 mm), a od 2012 roku wykorzystujemy rękaw samonośny. Inne metody to np. „U-Liner” (w istniejącym rurociągu zostaje osadzona nowoczesna wykładzina szczelnie przylegająca do jego wnętrza); wprowadzenie rury o mniejszej średnicy do rurociągu o średnicy odpowiednio większej, lub miejscowe uszczelnienie za pomocą manszet.

Państwa praca została uhonorowana wieloma nagrodami. Która z nich jest dla pana najcenniejsza?
Otrzymaliśmy następujące nagrody za najlepsze projekty regeneracyjne: TYTAN, EXPERT czy wyróżnienie NO-DIG AWARD w Sydney. Jednak najcenniejszą nagrodą jest dla nas to, że z sukcesami realizowaliśmy liczne projekty, które przyczyniły się do poprawy standardów życia mieszkańców w naszym regionie poprzez polepszenie jakości wody przeznaczonej do picia i uszczelnienie sieci, co przyczynia się do oszczędności wody już uzdatnionej.

Jakie „Preuss Pipe Rehabilitation” Polska ma plany na przyszłość?
Mając na uwadze wielkie potrzeby regeneracji sieci wodociągowych metodą bezodkrywkową i ze względu na ich stan; postępującą korozję wżerową, ruchy górotworu - nasza firma ma potencjał i szansę na rozwój. Tym bardziej, że została perfekcyjnie opanowana nowoczesna metoda, która sprawdziła się w praktyce. Na mocno zurbanizowanych terenach z rozbudowaną infrastrukturą podziemną (gazociągi, światłowody, sieć kanalizacyjna) nie ma innej alternatywy niż stosowanie naszej metody rękawa elastycznego, który daje nam nowy wodociąg bez konieczności prowadzenia prac ziemnych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto