Dzień WZW. Przyjdź i wykonaj bezpłatne badania Dzień WZW. Przyjdź i wykonaj bezpłatne badania

Dzień WZW. Przyjdź i wykonaj bezpłatne badania (© 123rf)

28 lipca w Polsce obchodzimy dzień WZW. W 12 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCW.

Co roku w wyniku zarażenia HBV i HVC umiera 1,5 miliona osób, a WHO apeluje, że jest to jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

- Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań – mówi Barbara Pepke, prezes fundacji „Gwiazda Nadziei”, działającej na rzecz osób z chorobami wątroby - Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych bezinterferonowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych – podkreśla Barbara Pepke.

Szacuje się, że Polsce ponad 230 000 osób jest zakażonych HCV. Jednak dotychczas jedynie 30 0004 spośród nich zostało zdiagnozowanych. Do zakażenia może dojść łatwo: wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi.

Bezpłatne badania będą mogli wykonać mieszkańcy Gdańska, Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy, Poznania, Kielc, Opola, Katowic, Gliwic, Tychów, Dąbrowy Górniczej i Rzeszowa w wybranych punktach pobrań. Diagnostyka nie wymaga uprzedniej rejestracji. Więcej informacji na stronach fundacji organizującej akcję: www.gwiazdanadziei.pl

Czytaj też: KancerSutra, czyli sztuka miłości w chorobie nowotworowej


Akcje charytatywne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!