Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚOB: Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej otwarte

Damian Hatko
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym kilka dni temu otwarto Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej. Jak twierdzą pracownicy mikołowskiego botanika, warto było czekać cztery lata na ten budynek, ponieważ odwiedzający ogród goście zyskali wiele atrakcji.

Na ponad 21 hektarowym terenie znajduje się budynek centrum edukacji, 12 kolekcji roślinnych, 3 km ścieżek dydaktycznych, plac zabaw, wieża widokowa i parking.

Pozostawione w tym miejscu schrony, należące niegdyś do Agencji Mienia Wojskowego, zostały odpowiednio zaadaptowane. Dzięki temu powstały dwie sale audiowizualne mogące pomieścić 140 osób, a także biblioteka ogrodu i bank nasion.

- Wszystkich nas cieszy otwarcie tego centrum edukacji - mówi Maja Głowacka, kierownik pracowni edukacji przyrodniczej i ekologicznej w mikołowskim botaniku.

- Czekaliśmy na takie zaplecze dydaktyczne od wielu lat i teraz się z niego cieszymy. Dzięki temu będziemy mogli z powodzeniem przyjmować gości i, co najważniejsze, zaciekawić ich tym, co mamy im do przekazania - podkreśla Maja Głowacka.

Biblioteka ogrodu nie będzie otwarta dla wszystkich. Z jej zasobów korzystają bowiem pracownicy dydaktyczni botanika oraz współpracujące z nimi osoby. Dużą ciekawostką jest funkcjonujący już, jednak nie do końca wyposażony, bank nasion.

- Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie ochrony przyrody . Staramy się o dofinansowanie pozwalające doposażyć nasz bank. Za jego pośrednictwem będziemy chronić zagrożone gatunki roślin występujących w naszym otoczeniu. Bank nasion jest przechowalnią genów - wyjaśnia Maja Głowacka.

Jak tłumaczy, nasiona będą hodowane i badane w fitotronie, dzięki niemu naukowcy w precyzyjny sposób będą mogli określić, w jakich warunkach dana roślina ma się najlepiej. W nowoczesnym centrum znajdzie się miejsce dla uczniów, studentów, a także wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.

Kiedy aura nie będzie sprzyjała spacerom po ścieżkach dydaktycznych, osoby uczestniczące w warsztatach będą zapraszane na pokazy multimedialne i prelekcje do przygotowanych sal.

Dużą atrakcją jest ponadto wejście na 14-metrową wieżę widokową, z której możemy zobaczyć, jak piękne jest nasze miasto.
Inwestycja pochłonęła prawie 11,5 miliona złotych. Aż 85 proc. tej kwoty pochodziło z funduszy unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto