18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrawy wigilijne: przepisy na dania, których musisz spróbować!

Paulina Rezmer
Potrawy wigilijne: przepisy na dania, których musisz spróbować!
Potrawy wigilijne: przepisy na dania, których musisz spróbować! Polskapresse
Potrawy wigilijne: przepisy, których musisz spróbować! Juha, makiełki, kutia - takie dania można znaleźć na wigilijnych stołach w różnych regionach Polski. Noszą tajemnicze nazwy, ale ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane.

Bardziej niż o 12 potraw chodziło dawniej o to, by na wigilijnym stole znalazły się wszystkie płody ziemi charakterystyczne dla polskiego klimatu. Właśnie dlatego w świątecznym menu do dziś królują suszone owoce i grzyby, mak, miód, produkty zbożowe, ryby i kapusta. Jak wygląda ta najbardziej wyczekiwana w roku kolacja w poszczególnych regionach Polski?

Szopki bożonarodzeniowe w Warszawie. Które warto zobaczyć? [PRZEGLĄD]

Potrawy wigilijne: przepisy prosto z kresów

Na naszym wigilijnym stole nie może zabraknąć kutii - mówi pochodzący z Kresów Wschodnich Stanisław Ziemba, mieszkaniec województwa lubuskiego. - Przyrządza się ją według rodzinnego przepisu, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kutia to podawane na zimno danie z pszenicy, do której zwyczajowo dodaje się zmielony mak, miód, ziarna maku i bakalie. - Orzechy gromadzimy i łuskamy przez cały rok. Do tego świetnie smakują suszone owoce: jabłka, maliny, rodzynki - wylicza kresowianin. - Kutia najlepiej smakuje, kiedy kilka dni postoi na mrozie, więc warto ją przygotować już kilka dni przed świętami - dodaje. Danie przygotowuje się na Białostocczyźnie, Śląsku Dolnym i Opolskim, a także w wielu domach, w których zachowały się kresowe tradycje.

W wigilijnym menu nie może zabraknąć kieselycy, czyli białego postnego żuru przygotowanego na owsianym zakwasie. Jego przyrządzanie trzeba rozpocząć co najmniej dwa dni przed Wigilią. Swój tradycyjny smak zupa zawdzięcza zakwasowi na mące owsianej lub płatkach owsianych. Jak przystało na danie postne, podaje się ją doprawioną jedynie liściem laurowym, czosnkiem i pieprzem.

Program TV na święta. Sprawdź nasze propozycje [PRZEGLĄD]

Potrawy wigilijne: przepisy - juha na trzy sposoby

Wigilijną wieczerzę popija się... juhą, czyli kompotem z suszonych owoców. Wystarczy 15 dkg suszu ze śliwek, gruszek i jabłek. Gotuje się go przez pół godziny na wolnym ogniu, a następnie zostawia do wystudzenia i podaje, gdy na niebie rozbłyśnie pierwsza gwiazdka.

Na Lubelszczyźnie z kolei juha to zupa ugotowana na rybiej głowie. Tę samą nazwę, ale zupełnie inny skład, ma też pienińska kwaśnica wigilijna. Tam juhę serwuje się w postaci wywaru z grzybów i kapusty. Ale kuchnia pienińska skrywa więcej tajemnic. W tamtejszym wigilijnym menu nie może zabraknąć fizołów ze śliwkami. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Fasola! - Trzeba ją ugotować do miękkości, a następnie dodać wędzone lub suszone śliwki - instruuje Leszek Horwath na portalu potrawyregionalne.pl. Gotujące się fizoły należy zaciągnąć zasmażką z mąki i masła, a na koniec dodać gęstej śmietany.

Potrawy wigilijne: przepisy - fasola znad warty

Kuchnię Wielkopolski zdominowały potrawy z roślin strączkowych. Nad Wartą królują fasola i groch. W zależności od rodzinnych tradycji podaje się tu groch z kapustą albo purée z fasoli, również z kapustą. - Jeden z przepisów mówi o białej kapuście gotowanej z fasolą Jaś - przypomina Grażyna Cholewicka z grupy Wielkopolskich Blogerów Kulinarnych.

Do najbardziej postnych dań należy jednak jadana na Śląsku siemieniotka, czyli zupa z siemienia konopnego ugotowana z uprażoną kaszą jęczmienną. Jak podaje tradycyjny przekaz, przepis miał powstać w samym Betlejem, gdzie spotkali się Żydzi i poganie, a po odwiedzeniu nowo narodzonego Pana Jezusa musieli coś zjeść. "Konopie, co były potrzebne, to przynieśli Żydzi. No a krupy (czyli kaszę), to przynieśli ci poganie. To przy tej siemieniotce była ta ich wieczerza. To na pamiątkę tego, że była w dniu Bożego Narodzenia, teraz się jom też je na wilija" - głosi legenda.

Potrawy wigilijne: przepisy na smaki Mazowsza

Rwaki
Do przygotowania tego dania będziemy potrzebować gotowanych i zmielonych ziemniaków, mąki pszennej, 1-2 jajek, soli i pieprzu. Do ugotowanych, mielonych ziemniaków dodajemy mąkę, całe jajka, szczyptę soli i pieprzu. Masę musimy zagnieść. Rozrobione ciasto rwiemy na kawałki, później należy je rozwałkować dłońmi i wrzucić do gotującej się wody.

KIuski z makiem
Do przygotowania musimy mieć makaron, szklankę maku, łyżkę miodu, pół szklanki śmietany, rodzynki, orzechy włoskie i łyżkę masła. Mak namoczyć, zagotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę do mielenia. Wymieszać z roztopionym masłem, miodem, śmietaną. Dodać rodzynki i orzechy. Lekko podgrzać, stale mieszając. Wymieszać z ugotowanymi kluskami.

Potrawy wigilijne: znacie przepisy na nietypowe dania? Piszcie w komentarzach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Potrawy wigilijne: przepisy na dania, których musisz spróbować! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto