18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat mikołowski ma być bardziej bezpieczny dzięki działaniom formacji społecznych detektywów

Damian Hatko
Przygotowanie do pełnienia społecznej służby przez detektywów powiatu mikołowskiego można już uznać za otwarte. Projekt został stworzony przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mikołowie. Na czym będzie polegał?

- Wolontariusze w wieku powyżej 50 lat po przejściu odpowiednich szkoleń staną się liderami swoich społeczności. Każda z pięciu gmin powiatu będzie reprezentowana przez 6 osób, które będą informować o stanie bezpieczeństwa w ich okolicy - tłumaczy Iwona Serbeńska, prezes zarządu stowarzyszenia "Dogma".

Zanim jeszcze detektywi ruszą w teren, zostaną uzbrojeni w parę przydatnych informacji. Cykl szkoleń ogólnych obejmie 4 dwugodzinne spotkanie. Przyszli następcy Sherlocka Holmes'a poznają działalność służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w powiecie oraz rolę organizacji pozarządowych. Zapoznają się z systemem esemesowego powiadamiania o zagrożeniach, aspektami prawnymi swoich przyszłych działań, a także przykładami wspólnych działań różnych służb.

- Z tej grupy zostaną wyłonieni kandydaci na "Społecznych Detektywów" - tłumaczy Iwona Serbeńska. To właśnie oni przejdą specjalistyczne szkolenie obejmujące naukę topografii powiatu mikołowskiego, pod kątem rozmieszczenia ważnych instytucji, umiejętność posługiwania się GPS-em.

Policjanci podzielą się wiedzą dotyczącą prawidłowego zachowania się w stosunku do zwierząt. Zajęcia zostaną przeprowadzone z udziałem psów policyjnych.

- Bardzo ważnym aspektem szkolenia będą zajęcia z samoobrony, dostosowane do kondycji fizycznej i ogólnej sprawności kursantów - dodaje Serbeńska.

Pomysłodawcy projektu zapewniają, że nie chcą promować donosicielstwa. Chcą jedynie zachęcić mieszkańców powiatu do informowania odpowiednich służb o niebezpieczeństwie lub łamaniu przepisów prawa.

Detektywi zostaną wyposażeni w smartfony, dzięki którym za pomocą GPS i odpowiedniej aplikacji będą umieszczać niebezpieczne miejsca na mapie powiatu. Z tych informacji mają korzystać m. in. policjanci.

- Liczymy na to, że problemy takie jak dziury w drogach, nielegalne wysypiska, czy miejsca spotkań niebezpiecznych grup szybko będą znikać z krajobrazu powiatu. Każdy znacznik będzie posiadał datę, dlatego wszystkie osoby, które mają dostęp do internetu, będą mogły sprawdzić, czy zgłoszona sprawa została już rozwiązana - zapowiada Iwona Serbeńska.

Ostatnie spotkanie ogólne miało się odbyć wczoraj w Zespole Szkół w Gostyni.

Projekt zakończy się wraz z końcem roku, jednak działalność społecznych detektywów będzie trwała nadal.

Każdy będzie mógł zgłosić problem lokalnemu detektywowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto