Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia na kłódkę

ET
Jurajska Szachownica jest zamknięta! Zakaz obowiązuje nie tylko turystów i speleologów. Jest groźnie, bo może runąć kamienny strop.

W pobliżu jaskini Szachownica na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można zobaczyć żółte tablice ostrzegawcze z takim napisem: "Zakaz wstępu! Wejście do jaskini grozi śmiercią lub kalctwem". Jest też dodatkowa informacja, która ma powstrzymać amatorów "ekstremalnych przygód" przed łamaniem prawa i - mimo zakazu - wchodzeniem do jaskini. Wyraźnie przestrzega, że "Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody, zgodnie z art. 127 ustawy o ochronie przyrody, podlega karze aresztu albo grzywny". Ale mimo to bezwzględny zakaz wchodzenia do Szachownicy bywa ignorowany. A sprawa jest poważna i nie jest urzędniczym wymysłem, lecz koniecznością.

Pięć jaskiń Szachownicy pod ścisłą ochroną
Szachownica nie jest jedną, odrębną jaskinią. To kompleks kilku jaskiń, których powstanie związane było z intensywnym odprowadzaniem wód roztopowych na przedpolu lodowca. Ten wyjątkowy system jaskiń został odsłonięty w czasie eksploatacji wapienia. Pozyskiwanie tego kamienia spowodowało jednak zniszczenie znacznej części korytarzy i rozczłonkowanie pierwotnie jednolitego systemu jaskiniowego. Obecnie znajduje się tu pięć oddzielnych jaskiń, które dla łatwiejszego rozróżnienia oznaczono kolejnymi numerami od I do V. Ich korytarze rozgałęziają się i przecinają pod kątem prostym, tworząc charakterystyczną siatkę pól, przypominającą szachownicę. Stąd właśnie nazwa pięciu jaskiń. Prowadzi do nich 12 otworów usytuowanych w ścianach kamieniołomu oraz pionowa studnia z wierzchowiny.

Strop pęka, sypią się sale
Specyficzne warunki mikroklimatyczne sprawiają, że Szachownica jest domem licznych gatunków nietoperzy, w tym czterech gatunków chronionych prawem unijnym. Największym zagrożeniem dla zachowania systemu jest proces niszczenia stropu głównego ciągu jaskini, wynikający z prowadzonej tu kiedyś eksploatacji wapienia. Sztuczne otwory o znacznych rozmiarach zmieniły pierwotny klimat jaskini, wywołując bardzo silne przewiewy między nimi i doprowadzając do wymarzania tej części jaskini. Efektem tego jest osypywanie się materiału skalnego ze ścian oraz stropu, a także rozwieranie się szczelin w stropach sal jaskini.

Jaki jest plan ratunkowy?
Aby ratować Szachownicę, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podpisała umowę z Głównym Instytutem Górnictwa na realizację projektu obejmującego m.in. plan technicznego zabezpieczenia jaskini przed zawaleniem się stropu. Projekt ten będzie podstawą do rozpoczęcia prac wykonawczych. Opracowanie dokumentacji będzie obejmowało m.in. prace terenowe, w tym wykonanie modelu cyfrowego 3D sal jaskini za pomocą scaningu laserowego. Termin opracowania projektu zabezpieczenia Szachownicy to 15 marca 2015 r. Do tego czasu jaskinia będzie zamknięta ze względu na bezpieczeństwo turystów.

Bo teraz Szachownica jest szczególnie niebezpieczna. Osypywanie się odłamków skalnych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Strop w każdej chwili może runąć. Dlatego też RDOŚ apeluje o kategoryczne powstrzymanie się od zwiedzania tego obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto