Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Krupiński. Największy pracodawca w gminie fedruje w najlepsze przez całą dobę

Aleksandra Smolak
Kopalnia Krupiński w Suszcu
Kopalnia Krupiński w Suszcu KWK Krupiński
Kopalnia Krupiński w Suszcu dziś i wczoraj? Kiedyś pod kopalnię podjeżdżało 49 linii autobusowych, dziś pozostało ich tylko 10. W kopalni pracuje dziś 2616 osób z czego aż 708 pracowników to mieszkańcy gminy Suszec

Kopalnia Krupiński w Suszcu

Kopalnia Krupiński jest źródłem utrzymania większości rodzin mieszkających w gminie Suszec. Jej budowa rozpoczęła się w 1975 r. wówczas nazywano ją kopalnią "Suszec". Budowa trwała przez osiem lat. 3 grudnia 1983r. w przeddzień święta św. Barbary, patronki górników kopalnię oddano do użytku i nadano jej imię "Krupiński".

Zostały wybudowane wszystkie podstawowe obiekty technologiczne na powierzchni, oraz wykonane roboty dołowe dla udostępnienia złoża. Od tej pory nieprzerwanie trwa tam wydobycie węgla, najcenniejszego skarbu naszej śląskiej ziemi. Po otwarciu kopalni potrzebni byli fachowcy, przeszli oni do kopalni Krupiński z wielu innych kopalń na Śląsku i pracowali w niej aż do emerytury.

Dawniej na szychtę górników przywoziło 49 linii autobusowych dziś młodzi przesiedli się do samochodów a linii autobusowych pozostało jednie 10. W kopalni Krupiński w Suszcu zatrudnionych jest w sumie 2613 osób, z czego 2057 pracuje pod ziemią a reszta z nich to pracownicy Zakładu Przeróbczego, powierzchni i administracji.

Załoga kopalni pochodzi praktycznie z całego Śląska, górnicy mieszkają w powiecie żywieckim, oświęcimskim, raciborskim a nawet gliwickim. W ostatnich latach w kopalni nastąpił pokoleniowy przełom, około 1700 pracowników ma nie większy niż dziesięcioletni staż pracy.

Pod kopalnią znajduję się ogromny parking wypełniony wcześniej wspomnianymi samochodami, na których widnieją tablice rejestracyjne z całego Śląska. Kopalnia pracuje na cztery zmiany, górnicy przychodzą do pracy na 6,12,18 i 24. Najwięcej pracowników zawsze jest na zmianie rannej. Zazwyczaj na każdej ze zmian pracuje ok. 400-500 pracowników bezpośrednio produkcyjnych, bo węgiel wydobywany jest o każdej porze dnia i nocy.

Górnicy po przybyciu na swoją zmianę udają się do łaźni gdzie się przebierają a następnie udają się na podział. Tam sztygar prowadzący zmianę dokonuje podziału zadań a potem górnicy pobierają lampy i środki do ochrony dróg oddechowych a następnie udają się do szoli, czyli windy, która zwozi ich na odpowiedni poziom kopalni. Kiedy klatka rusza w dół górnicy zwyczajowo mówią "Szczęść Boże". Na cechowni jak i na podszybiu szybu II znajdują się kapliczki z figurą św. Barbary.

Docelowo do miejsca wydobycia górnicy dojeżdżają specjalnymi kolejkami, czasem muszą pokonać trasę nawet 6 km . - Jest to nowoczesna kolejka spalinowa, przypomina traktor poruszający się po szynie, która jest zamontowana pod stropem- opisuje Franciszek Wróbel, zastępca dyrektora Kopalni Krupiński. - A wszystko po to żeby górnik dojechała na miejsce pracy niezmęczony- dodaje. Pod ziemią górnik może przebywać maksymalnie 7,5 godziny, a Ci którzy pracują w warunkach szkodliwych (np. podwyższona temperatura) 6,5 godziny. Tak więc zdarza się, że po odliczeniu dojazdu do miejsca pracy i powrotu górnik de facto wydobywa węgiel przez 4 godziny. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo ciężka praca a wyposażenie górnika i sprzęt który musi zabrać ze sobą na dół jest dość ciężki. - Dawniej po zakończonej szychcie każdy z górników z lubością wypijał piwo- wspomina Franciszek Wróbel. - Tak było kiedyś ale dziś młodzi z autobusów przesiedli się do samochodów, które czekają na nich pod kopalnią i zwyczaj ten zanika - dodaje. Do dziś jednak cała załoga, która pracuje w warunkach szkodliwych otrzymuje posiłki regeneracyjne. - Górnicy pobierają w sklepach produkty żywnościowe z których przygotowują posiłki- opowiada Franciszek Wróbel.

Dziś tak samo jak dawniej potrzebni są tu fachowcy, kopalnia zatrudnia m.in. elektryków, elektroników, ślusarzy, mechatroników i informatyków. Z biegiem lat zwiększył się również obszar wydobycia węgla. W latach 1983 - 2010 zostało wydrążonych około 420,6 km wyrobisk korytarzowych. Wyeksploatowano 115 parcel ścianowych w 15 pokładach. Wydobyto około 47,1 mln ton węgla.

Ponadto kopalnia Krupiński dwukrotnie uzyskała II miejsce w konkursie "Bezpieczna kopalnia", organizowanym przez Fundację "Bezpieczne Górnictwo" oraz Komitet Organizacyjny Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Uzyskała również III miejsce w konkursie "Kopalnia roku" pod patronatem Podsekretarza Stanu dr inż. Jana Szlązaka w kategorii "Najlepsza w roku 1999". Kopalnia "Krupiński" wchodzi w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto