Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Bolesław Śmiały i KWK Ziemowit: Połączone nie zostaną. Kompania zmieniła decyzję

Barbara Siemianowska
KWK Bolesław Śmiały
KWK Bolesław Śmiały arc
KWK Bolesław Śmiały i KWK Ziemowit: połączone nie zostaną. Łaziska kopalnia będzie wyjątkiem. Skąd ta zmiana decyzji? Wyjaśniał Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej

KWK Bolesław Śmiały: Fiasko rozmów ze związkowcami

Po fiasku rozmów ze związkowcami, zarząd Kompanii Węglowej przyjął program restrukturyzacji, co prawda w nieco złagodzonej wersji, ale nie wszystkich zadowalającej. Wyjątkiem jest KWK "Bolesław Śmiały" - jest tak, jak chcieli związkowcy: kopalnia nie zostanie połączona z lędzińską KWK "Ziemowit".

Program restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014-2020 od grudnia 2013 konsultowano ze związkami zawodowymi. Efektem rozmów miało być podpisanie porozumienia z Kompanią Węglową.

Konsultacja ze stroną społeczną wymagała jednak jednomyślności przy podpisaniu porozumienia, a tej 16 stycznia zabrakło. Związkowy z "Kadry" uznali kompromisowe propozycje KW za krzywdzące. Brak porozumienia wykluczył z dalszych działań Kompanii Węglowej stronę społeczną.

KWK Bolesław Śmiały: Zmiany w programie, ale nie dla wszystkich

- Zarząd mógł przedłożyć radzie nadzorczej Kompanii Węglowej program restrukturyzacji, który uwzględniał niektóre wypracowane ze związkowcami kompromisy, ale nie musiał - mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

- Etap konsultacyjny zakończył się fiaskiem, można więc było wrócić do programu restrukturyzacji pierwotnej, bardziej radykalnej niż ta, którą zaproponowano po rozmowach ze związkowcami - dodaje.

KWK Bolesław Śmiały: Fiasko rozmów, ale dla łaziskiej kopalni zmiana na plus

W ubiegłym tygodniu zarząd dysponował już przygotowanym programem. Zanim przedstawiono go radzie nadzorczej, Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, już poinformował, że w przyjętym przez zarząd projekcie podtrzymano wcześniejsze plany o łączeniu kopalń. Zapowiedział, że wyjątkiem będą jedynie kopalnie KWK Bolesław Śmiały i KWK Ziemowit, które nadal będą działać samodzielnie.

Zatem KWK Bolesław Śmiały bez połączenia, ale plany wobec pozostałych pozostają niezmienne. Połączone zostaną: Halemba-Wirek, Bielszowice i Pokój w Rudzie Śląskiej, Jankowice i Chwałowice, Marcel i Rydułtowy-Anna, a także Piast i Brzeszcze.

Skąd zmiana decyzji co do KWK Bolesław Śmiały i KWK Ziemowit?

- W tym przypadku wysłuchaliśmy nie tylko głosów płynących z konsultacji, ale także tych płynących z samorządów lokalnych - komentował Marek Uszko.

KWK Bolesław Śmiały: Przeciwko łączeniu kopalń protestowali samorządowcy z całego powiatu

Przypomnijmy, że już w listopadzie z inicjatywy burmistrza Łazisk Górnych, Aleksandra Wyry, wystosowano w tej sprawie list protestacyjny samorządowców z całego powiatu. W liście pytali oni wprost:

Dlaczego tworzy się byt, który nie ma żadnego uzasadnienia, nie wpłynie na poprawę wyniku finansowego Kompanii Węglowej i dodatkowo zakłóci pracę dobrze funkcjonujących zakładów?

Swoje obawy co do zasadności łączenia obu kopalń wyrazili też radni na grudniowej sesji rady powiatu mikołowskiego. Wtedy zdawkową odpowiedzią na list wystosowany przez burmistrzów, wójtów i starostę powiatu mikołowskiego oburzył się radny Eryk Muszer. Jak widać, warto było reagować, bo protest przyniósł efekt.

Wersja złagodzona wobec pierwotnej

31 stycznia zarząd Kompanii Węglowej przedstawił radzie nadzorczej program przyjęty 23 stycznia. Była to wersja nieco złagodzona wobec pierwotnej.

Wprowadzono modyfikacje wychodzące naprzeciw niektórym oczekiwaniom strony społecznej. M.in. zadeklarowano, że sprawa ewentualnego zwolnienia 884 osób z administracji ma być jeszcze dyskutowana. Alternatywą dla zwolnień jest znalezienie 86 mln zł oszczędności gdzie indziej.

Zarząd wycofał się z niektórych rozwiązań, które skutkowałyby zmniejszeniem wynagrodzeń górników. Zmiany dotyczyły też planowanego wydzielania niektórych jednostek organizacyjnych ze struktur KW. Dokument zakłada natomiast sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice, łączenie kopalń, bez kopalń Ziemowit i Bolesław Śmiały oraz obniżenie kosztów działalności.

Nie dla wszystkich były to zmiany satysfakcjonujące. Na decyzję rady nadzorczej w siedzibie spółki przez kilka godzin oczekiwało około 300 osób, w tym 200 górników z kopalń Kompanii Węglowej. Górnicy zapowiedzieli, że jeśli rada nadzorcza przyjmie program restrukturyzacji w wersji zaproponowanej przez zarząd, to nie zrezygnują z okupacji budynku.

W efekcie postanowiono wznowić negocjacje na temat zapisów programu restrukturyzacji spółki na lata 2014 -2020.
- Problematyka ta będzie rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu rady nadzorczej - poinformował Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

Odstąpienie od łączenia kopalni Bolesław Śmiały i Ziemowit

To, co najważniejsze w tym programie dla łaziskiej kopalni to fakt, że zarząd KW odstąpił od planu połączenia jej z KWK Ziemowit.
- W tej kwestii nic się już nie powinno zmienić, zarząd podjął taką decyzję i tego na razie się trzymajmy - uspokajał Zbigniew Madej.

O decyzji o odstąpieniu od łączenia tych dwóch kopalń mówił także Marek Uszko, wiceprezes zarządu KW.
- Uznaliśmy, że połączenie kopalń mogłoby przynieść korzyści w zakresie zarządzania, ograniczenia stanowisk kierowniczych, wspólnych komórek przetargów, czy ochrony środowiska, ale nie są to elementy mające istotny wpływu na proces restrukturyzacji całej Kompanii - mówi wiceszef Kompanii. - Postanowiliśmy, więc, że w tym przypadku kopalnie będę działać samodzielnie, tym bardziej, że doskonale sobie radzą - podkreślał Marek Uszko z KW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto