W Katowicach trwa Marsz Autonomii 2015, organizowany co roku w lipcu przez Ruch Autonomii Śląska na pamiątkę nadania Śląskowi Statutu Organicznego - ustawy, która dawała województwu śląskiemu w II Rzeczypospolitej szeroką autonomię - z własnym Sejmem, Skarbem, a nawet policją.

Marsz Autonomii 2015 w Katowicach
Marsz Autonomii wyruszył z Placu Wolności w Katowicach, by dotrzeć pod gmach Sejmu Śląskiego, symbolu śląskiej autonomii. Po drodze, na Placu Chrobrego czekała tradycyjna niewielka pikieta Ligi Obrony Suwerenności, protestująca przeciwko śląskiej autonomii.Tegoroczny marsz, jak mówią jego organizatorzy, był rekordowy pod względem frekwencji. W ubiegłym roku podawali, że wzięło w nim udział 5000 osób, w tym roku uczestników mogło być o kilka tysięcy więcej.

Zebrani przeszli z placu Wolności ulicą 3 Maja, Pocztową, Kochanowskiego, Jageillońską na plac Sejmu Śląskiego. Tu odbywa się część piknikowa wydarzenia, są przemowy, ale też koncerty, wokół placu rozstawiły się budki z jedzeniem.

Marsz Autonomii 2015 w Katowicach


Cele tego dorocznego wydarzenia, jak mówił Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, są od lat niezmienne. - Upominamy się autonomię przede wszystkim dla Górnego Śląska, ale też innych regionów Rzeczpospolitej Polskiej - komentował. W trakcie pochodu uczestnicy, w tym Gorzelik ciągnęli na linie samochód - warszawę. - To symboliczne: kilkadziesiąt lat temu robili to nasi ojcowie i dziadowie, a tak naprawdę, jeśli warszawa symbolizuje centralną biurokrację, to ciągnięmy ją wszyscy, wszyscy obywatele - komentował Gorzelik.

Wiadomości

Komentarze (38)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ruski (gość)

"Chińczyka" pewnie szkolili ruskie,bo w normalnej polskiej szkole takich bredni nie uczą.

Lonia (gość) (Chińczyk)

Słusznie prawisz. I bardzo dobrze by było, by PiS postawiły, nie jeden a multum pomników wdzięczności Panu Towarzyszowi Stalinowi za pozyskanie Ziem Prus Wschodnich do biednej ( jak goły turecki ) polski. A być może ta myśl już sie tłucze w głowie Jarka i tej nowej przyszłej premier. Bo bez powodu by tu nie węszyła. No, chyba że zamiast pomników wdzięczności chce znowu w imię ekstradycji polske skasować na 150 lat bo ją to już też ta polska w q mierzi

beata (gość) (Chińczyk)

Mój drogi chyba żartujesz powiedz Ślązakowi ,że przede wszystkim jest Polakiem, bez obrazy ale chyba zabije cię śmiechem.Z kontekstu wynika że obecne realia są ci obce.Proponuję eksperyment wyjdż na ulicę i zapytaj rodowitego Ślązaka czy czuje się Polakiem,efekt łatwy do przewidzenia...........ha ha ha. Pozdrawiam.

Chińczyk (gość) (Slonzok)

Prawdziwy Ślązak, to przede wszystkim Polak. I ty nie jesteś Ślązakiem, ale potomkiem osadnika tatarskiego albo niemieckiego (czy Bóg wie jakiego), który przed wiekami osiadł na bogatych ziemiach polskich w wędrówce i tułaczce za chlebem; możesz też być potomkiem biednego niemieckiego kolonisty, których Prusacy-Niemcy osiedlali na ziemiach polskich w czasie zaborów.
Ślązak to Polak, którego słowiańskie lechickie plemię (Ślężanie) razem z innymi lechickimi plemionami (Pomorzanie, Mazowszanie, Polanie, Wiślanie itd.) stworzyły Polskę jednocząc się pod przywództwem Polan. Później, w następnych wiekach, te ziemie polskie (Śląsk, Mazowsze, Pomorze, Kujawy itd.) spotkał różny los, ziemie te dostawały się pod różne obce panowanie (Czechów, Austriaków, Niemców, Rosjan), którzy wykorzystując słabość Polski (np. rozbicie dzielnicowe za Krzywoustego, zabory i inne), albo za pomocą różnych związków małżeńskich, koligacji, intryg, otruć i oszustw, ziemie te były Polsce skradane i odrywane kawałek po kawałku. I obecnie, po wiekach, ziemie te z powrotem wróciły do Polski, do macierzy. Jak wy pseudoślązacy (w istocie potomkowie osadników i kolonistów z sąsiednich krajów) jesteście tacy sprawiedliwi, to powinniście się upomnieć dla Polski o ziemie na których leży Berlin (stolica Niemiec), też zostały skradzione Słowianom.

Lonia (gość)

Chcieli przyłączenia ?????????????????? Jednak 35 lat temu też chcieli. A teraz mają, tylko Katyń Katyń Katyń i dalej jak za komuny utrzymywać polskich pasożytów i darmozjadów. No tak to już jest że i Ja i dziadek dał sie wpuścić na manowce. On już nic nie wskóra ale jak dam popalić tym płaczyPiSdom

beata (gość) (Zygmunt)

Bismarck powiedział daj Polakom wolność a sami się załatwią .Słowa bardzo dawno temu wypowiedziane ale jakże aktualne.Wdoopie mam takie państwo,które nie szanuje i nie dba o swoich obywateli.Niech tym krajem rządzi ktoś rozsądny i wykształcony..........Całej reszcie która przez 25 lat swoich rządów I POZORNEJ WOLNOŚCI załatwiła ten kraj MÓWIĘ WON.

POLAK (gość)

Ślązacy nie są dalecy kulturowo od Polski, wszyscy byli kiedyś plemionami słowiańskimi. Problemem w Polsce jest zbyt duża biurokracja, złe sądownictwo, zła organizacja państwa, którą trzeba po prostu przebudować. Takie nastroje niezadowolenia wobec administracyjnej, finansowej Warszawy(ala Monako) będą słyszane być może z jeszcze więcej regionów Polski, to nie jest dobre. Trzeba finansowo odciążyć wszystkie województwa, bo cierpi na tym obywatel tegoż państwa.

Zygmunt (gość)

Opamiętajcie się ludzie. Skaczecie sobie na wzajem do gardła, a w tym czasie islamscy misjonarze w polskich meczetach czekaja z radoscia na nowych kolonistów z afryki. To jest zagrożenie dla naszej ojczyzny.

Lonia (gość)

A i też przypomnę iż Niemcy dokładają do zagłębia Ruhry 10 miliardów rocznie. To dokładnie tyle co warszawka zabiera z górnictwa rocznie. Tak więc widać jak na dłoni, że naćpałeś sie tam czegoś i dlatego takie brednie wypisujesz. Jednak nie mam Ci tego za złe, bo nie twoją jest winą że tato z mamą to były ORMOwce nawiedzone a teraz w nawyku sie pałą zabawiają i bąki łzawiące puszczają. A o tym jak Gierek pragnął wydobyć 300 milionów ton węgla, by pozyskać dodatkowe dewizy i z dna wyskrobać ludowo polskje, to już innym razem

górnik 5tys/m wypłaty (gość)

jestem typowy slazak z sosnowca i uwazam ze slazacy pociotki adolfa powinny mieszkać w w Polsce.

beata (gość)

Ślązacy podczas plebiscytu zostali celowo wprowadzeni w błąd ,Polska to lepsze Niemcy następnie kto zagłosuje za przyłączeniem do Polski dostanie dom i krowę.Oczywiście że te obietnice to wierutne kłamstwa.........I nigdy nie zostały zrealizowane...........I tak zostało do dzisiejszego dnia kłamstwo ,kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo.

Slonzok (gość) (Ja)

To byli w wiekszosci Slazacy wynajeci, czyli przybyli z terenow Polski. Powstania te nie mialy znaczenia, choc dzisiaj sa gloryfikowane. Plebiscyt przeprowadzony na Gornym Slasku wykazal, ze wiekszosc Slazakow wypowiedziala sie za przynaleznoscia do Niemiec. Tak bylo do roku 1922 i Slazakom (tez Polakom) zylo sie dobrze. Przylaczenie do Polski odbylo sie ignorujac ta wole. Warunkiem jednakze bylo utworzenie autonomi, na co rzad Polski zgodzil sie. Owolanie tej autonomi nie odbylo sie do dzisiaj, a wiec jest w dalszym ciagu aktem prawnym. Po roku 1945, kiedy rzady objeli komunisci, zignorowano ten fakt calkowicie. Mowic na ten temat nie bylo wolno. Jak na wiele innych tematow. Mam nadzieje, ze po krotce (po krotce) wyjasnilem ci twoje rozmyslania.

Ja (gość)

Mam do was pytanie: po co były TRZY Powstania Śląskie? Przypomnę: Ślązacy chcieli przyłączenia Śląska do Polski! PRZYŁĄCZENIA!!!!