Dzieci uczące się esperanto Dzieci uczące się esperanto

Dzieci uczące się esperanto (© ARC)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pół wieku temu - w 1961 roku - powstał w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie klub Esperanto. I do dziś działa! Jak to się zaczęło?

W 1960 roku esperantyści ze Śląska wybrali się na wycieczkę Na Fiołkową Górę. Ot, zwykła wycieczka, ale... Tam właśnie narodził się pomysł stworzenia sformalizowanego klubu. 
Teraz, z okazji 50-lecia, grupa 45 esperantystów z całego Śląska znów wybrała się do ogrodu. Co ich tak przyciąga do esperanto?

- Podoba mi się w tym języku jego brzmienie, łatwość gramatyki. Wywodzi się on z języków indoeuropejskich i łaciny. Zamenhof wybierał te słowa i tę gramatykę, które najczęściej się powtarzały i były najbardziej logiczne - tłumaczy Anna Budacz, która wraz z Katarzyną Szarlą jest organizatorką Mikołowskiego Klubu Esperanto. Klub działa obecnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


- Jest to prosty język, który można opanować w krótkim czasie. Może to być jednocześnie pierwszy krok do nauki innego języka obcego - przekonuje Budacz. Nie należy też bać się nim posługiwać. Jak wyjaśnia pani Anna, może nas ktoś nazwać.krokodilo. czyli krokodylem. 
- Określa się tym mianem osoby, które uważają, że jeszcze w niewystarczającym stopniu opanowały ten język i boją się nim posługiwać w towarzystwie esperanckim.

To żartobliwe określenie ma je zachęcić, aby się przełamały - śmieje się. 
Według badań słownika esperanto - około 60 proc. wyrazów jest rozumianych przez Polaka i Rosjanina, blisko 75 proc. przez Niemca, a 80 proc. przez Anglika. Natomiast dziewięć na dziesięć słów w tym jeżyku jest znane Francuzowi. 
Na wszystkich kontynentach jest ponad 1500 ulic, pomników, parków poświęconych temu językowi lub jego twórcy. W mikołowskim Parku Planty też jedna z alejek może nosić nazwę Esperanta.

Pora na krótki test? Czy rozumiesz ten tekst?

Esperanto estas internacia lingvo. Ĝi helpas en lernado de fremdaj lingvoj.
 Ĝi ebligas kontaktojn kun homoj de ĉiuj nacioj. Danke al Esperanto oni lernas toleremon, malfermecon kaj amikecon. 
Klubo de "Esperanto" en Mikołów celebras 50-jaran jubileon en 2011 jaro. 
La klubo organizas kursojn de Esperanto en Publika Biblioteko de urbo Mikołów.
Sabate okazis kulturnatura ekskurso "Esperanto en Ĝardeno". Silezia Botanika Ĝardeno situas en Mikołów-Mokre.
En la ĝardeno kreskas irydoj, fruktarboj kaj aliaj plantoj.
Aktuale nur organizitaj grupoj povas viziti la ĝardenon.

Język przyszłości? Może hiszpański?

Za jeden z tych języków, których warto się teraz uczyć, uchodzi rosyjski. Czy jednak wszyscy w ten sposób myślą? - U nas jest nim bardzo niewielkie zainteresowanie. Tylko 4 osoby z 270 w naszej szkole chodzą na kursy rosyjskiego. W zeszłym roku było dokładnie tak samo - mówi Elżbieta Sobota, właścicielka Centrum Kształcenia Quaderno w Mikołowie. Uważa, że młodzi jeszcze nie widzą potrzeby nauki języka Tołstoja. - Najmłodszy z naszych kursantów jest po trzydziestce. A język ten przydaje się przede wszystkim w firmach, które prowadzą kontakty międzynarodowe na całym rynku wschodnim, nie tylko rosyjskim - wyjaśnia Sobota. W jej szkole największym zainteresowaniem cieszy się po angielskim język hiszpański. Są już nawet kursy wyjazdowe do Hiszpanii, tak jak wcześniej do Anglii.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!