Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mokre: Stare pocztówki z powiatu mikołowskiego

Redakcja
Przedstawiamy Wam pocztówkę Mokrego z 1917 roku. Pasjonat historii Mariusz Dmetrecki opowiada o produkcji wapna i kościele św. Wawrzyńca.

Dzisiaj zabieramy Was do Mokrego. Pocztówka ta została wykonana przed 1917 rokiem. - Właśnie w tym roku Wilhelm Czwiklitzer nie był już właścicielem wyszynku i hotelu przedstawionego na górnym prawym obrazku.

Natomiast wiemy, że w 1902 roku prowadził on również handel wapnem i jego półproduktami - tłumaczy Mariusz Dmetrecki, miłośnik historii.

Po prawej stronie przedstawiony jest jeden z ówczesnych wapienników, wtedy czterech, których właścicielami byli książę pszczyński - hrabia von Pless oraz Otylia von Witowski - właścicielka dóbr mokierskich.

Piece te, przed II wojną światową były własnością spółki Giesche zlokalizowanej były przy torach linii kolejowej Mikołów - Orzesze, przy dzisiejszej ul. Fitelberga.

Po 1945 roku zostały, jako pierwsze upaństwowione i wchodziły w skład państwowego Gospodarstwa Rolnego. Wapień zaprzestano wypalać ok. 1960 roku.

Natomiast w prywatnych wapiennikach całkowicie zaprzestano produkcji i wydobycia wapienia w latach 1975 - 1980.

- Eksploatacja w tych wapiennych skałach i produkcja wapna trwała tu nieprzerwanie od pierwszej połowy XVI stulecia- dodaje Dmetrecki.

Po lewej stronie u góry to zamek, czyli dwór w Mokrem, który znany był już w początkach XVIII w. Do zabudowań zamkowych należał znajdujący się tuż obok browar połączony z gorzelnią.

Dwór zamieszkany był do 1911 roku, kiedy to (10 maja) zmarła ostatnia pani na zamku, córka poprzedniego właściciela majątku Wincentego von Hochberg - Otylia von Witowski, wdowa po Aleksandrze. Cały obiekt uległ zniszczeniu na skutek działań wojennych w 1945 roku i obecnie pozostały po nim jedynie wspomnienia.

Po lewej stronie pocztówki widzimy kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, który mógł częściowo już być świątynią murowaną w początkach XVI wieku. Sama parafia i pierwotny gotycki kościół drewniany istniały już w roku 1337, kiedy to Mokre płaciło kolektorowi papieskiemu 3 grosze zaległego świętopietrza.

- W 1791 roku masywny budynek świątyni nie posiadał dzwonnicy kościelnej, która w tym czasie stała obok na palach, jako drewniana - dodaje Dmetrecki.

Pod kościołem znajduje się krypta (kruchta), w której najstarszy znany pochówek pochodzi z 1737 roku. W kościele ambona w typie barokowym, kamienna chrzcielnica o cechach barokowych, późnogotycka kamienna kropielnica, rzeźba gotycka z pocz. XV wieku przedstawiająca matkę Boską z Dzieciątkiem, krucyfiks rokokowy i wiele innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto