Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim to kościół w Orzeszu-Zawiści

Barbara Siemianowska
Najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim: Kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zwyciężył w plebiscycie DZ. To dopiero mobilizacja! W Orzeszu-Zawiści jest tylko 1650 parafian, ale w życie swojego kościoła bardzo się angażują.

Najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim
Najpiękniejszy kościół w powiecie mikołowskim? Ktoś powie każda świątynia jest piękna. I ma rację. A najpiękniejsza jest ta, z którą parafianie się identyfikują, której są żywą i kreatywną częścią. W zwycięskim kościele tak właśnie jest. I tej pozytywnej energii jest coraz więcej. Kościelne ławki wypełniają się nie tylko rdzennymi orze-szanami, ale też nowymi mieszkańcami z różnych stron. Tutaj się osiedlają i stają się częścią tej parafialnej wspólnoty.
- Z roku na rok parafian nam przybywa, to bardzo cieszy, tym bardziej że ogólna tendencja już tak kolorowa nie jest - mówi ks. Edward Kopka, proboszcz parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu - Zawiści.
1 sierpnia ksiądz proboszcz świętował 14 lat swej posługi w orzeskiej parafii, a dzień wcześniej ogłosiliśmy wyniki naszego plebiscytu. Okazało się, że parafianie nawet nie informowali proboszcza o naszej zabawie. Chcieli, aby miał niespodziankę.
- Wygrana w plebiscycie to nasze podziękowanie za całe dobro, którym ksiądz proboszcz zaskarbił sobie serca parafian - mówi pani Teresa, od początku zaangażowana w promowanie plebiscytu w Zawiści.

Codziennie głosowaliśmy na nasz kościół w Zawiści
W ubiegłą niedzielę odwiedziliśmy zwycięską parafię. Po mszy parafianie zgromadzili się przed kościołem, było pamiątkowe zdjęcie i emocje, którymi wszyscy zaangażowani w plebiscyt chcieli się podzielić.
Informacja o naszej zabawie dotarła do wielu parafian, tych dużych i małych. Opowiadali o swoich wrażeniach, o sposobach na dotarcie do jak największej liczby osób i zachęcaniu do głosowania.

10-letnia Weronika przybiegła tylko na chwilę, powiedziała: - A ja głosowałam codziennie i mój brat też! Takich oddanych parafian w Zawiści jest naprawdę sporo.

Parafia powstała z inicjatywy księdza kanonika Stanisława Adamczyka z Orzesza, jej ustanowienie przypada na 1982 rok. Jej pierwszym duszpasterzem był ks. Jan Grzegorzek. W tym czasie wybudowano kościół tymczasowy, który służył parafianom do 2007 roku. Do nowej świątyni mieszkańcy Zawiści weszli z początkiem grudnia 2007 roku. Kościół został konsekrowany 30 września 2009 roku.

- To był dla nas wszystkich był wielki moment, poprzedzony długim oczekiwaniem - mówili zgodnie parafianie.
- Do parafii trafiłem w 2000 roku, przez pierwsze 7 lat naszej wspólnej służby była budowa kościoła i domu parafialnego - przyznaje ks. Edward Kopka. - Żadna z tych inicjatyw nie mogłaby się udać, gdyby nie zaangażowanie parafian, ich ofiarność, modlitwa i wspólne dążenie do celu - dodaje ksiądz proboszcz.
Teraz Zawiść jest dumna z pięknej świątyni. Kościół zaprojektował architekt Grzegorz Ratajski z Tychów. Budowlę wzniesiono na planie ośmiokąta. Podobne realizacje zobaczyć można w Tychach czy Piasku. Z kolei autorem projektu wnętrza jest Piotr Kłosa ze Szczyrku.

Ksiądz Edward Kopka nie trafił przypadkowo do parafii w Zawiści. Już jako wikariusz służył w kościołach, które właśnie budowano albo poddawano gruntownym remontom. W orzeskiej parafii ksiądz miał już jednak wyznaczoną inną rolę, tutaj miał być już gospodarzem i opiekunem budowy.
- To pierwsza parafia, w której jestem proboszczem, ale nie pierwsza, która na moich oczach się budowała, to wyjątkowe uczucie, które zawsze towarzyszyło mojej drodze duszpasterskiej - przyznaje ks. Edward Kopka. Kościoły czy probostwa w budowie zastał w parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu, Matki Boskiej Częstochowskiej w Knurowie, w parafii w Rybniku-Paruszowcu i Matki Bożej Częstochowskiej w Wodzisławiu Śląskim, gdzie powstawało probostwo.

Zawistni zawiszczanie? To nie tak! Są bardzo życzliwi
Dziś parafia tętni życiem, działa tu kilka grup. Nie brakuje ministrantów i lektorów (jest tu ich aż 35), działają też dzieci Maryi. Przybywa także osób w Apostolstwie Dobrej Śmierci, jego członkowie prowadzą m.in. modlitwy w kaplicy pogrzebowej. Wielu parafian doceniło też działalność Akcji Katolickiej i organizowane przez nią spotkania kulturalne.
Zresztą okazji do integracji parafialnej nigdy nie brakuje. W zwycięskim kościele już niebawem kolejne święta i powody do radości. 25 sierpnia miną 32 lata od erygowania kościoła w Orzeszu.
Natomiast 31 sierpnia odbędzie się tu odpust parafialny. Jak zawsze sumę odpustową uświetni występ chóru. Tym razem w Zawiści z okazji swojego 95-lecia zaprezentuje się orzeski Chór "Dzwon".
Zwycięstwo w naszym plebiscycie to dla mieszkańców Zawiści miłe wyróżnienie także z innych powodów. Parafianie w Zawiści sami do nazwy swojego sołectwa się przyzwyczaili i znają jej pochodzenie, ale wiedzą, że "zawiść" nie kojarzy się przyjemnie.
Zawiść, Zazdrość, Zawada to dobrze znane orzeskie trio na "z" - teraz śmiało możemy to grono poszerzyć o "z" jak zwycięstwo i to w nie jednym naszym plebiscycie. Teraz raduje się Zawiść.

- Zawiszczanie zawistni nie są, wszyscy się wspieramy i razem dążymy do celu, potrafimy też docenić to, co mamy, między innymi nasz piękny kościół - komentuje pani Anna, parafianka. Poza tym Zawiść nazwano tak, bo tutejszy teren był bardzo żyzny, w stawach nie brakowało ryb, więc mieszkańcom zawiszczono tego urodzaju. Teraz zwycięska parafia i kościoły z Jaśkowic i Zgonia powalczą w etapie wojewódzkim zabawy DZ.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto