Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w Łaziskach. Zabytkowa figura św. Jana przeleżała w stodole 75 lat [ZDJĘCIA]

MAD
Krystian Pinocy
W połowie marca w Łaziskach Dolnych przy ul. Wspólnej dokonano niezwykłego odkrycia. Łaziszczanie Bogdan Szymik i Krystian Pinocy w stodole jednego z gospodarstw odnaleźli figurę św. Jana pochodzącą z 1819 r. Zabytkowa rzeźba z litego piaskowca przeleżała tam 75 lat.

- Pewnego dnia przyszedł do mnie Bodgan Szymik i powiedział, że w szopie obok wynajmowanego przez niego domu stoi figura z litego piaskowca. Poszliśmy tam i rzeczywiście stała w rogu, zastawiona i przykryta folią. Co ciekawe, zaraz po naszym odkryciu okazało się, że niektórzy mieszkańcy wiedzieli o jej istnieniu, ale nikt nie był zainteresowany jej konserwacją. Na szczęście zdążyliśmy przed jej 200-leciem - mówi Krystian Pinocy.

Według przekazów ustnych w 1942 r. cokół figury został uszkodzony przez żołnierzy armii niemieckiej. Figura się przewróciła, uderzyła o ziemię w wyniku, czego jej głowa uległa zniszczeniu. Naprzeciw tego miejsca swoje gospodarstwo prowadzili wtedy trzej bracia Borowscy, którzy załadowali ją na furmankę i ukryli w stodole. W 1947 r. na jej miejscu została postawiona nowa rzeźba, jednak o starej słuch zaginął. Aż do dzisiaj.

W tym tygodniu figura św. Jana zostanie przekazana w ręce władz miasta, które zajmą się jej renowacją. Trafi ona do specjalnej gabloty w Urzędzie Miasta, gdzie zostanie wyeksponowana wraz z opracowanym rysem historycznym. - Znalezisko panów Szymika i Pinocego to bardzo ważny i potrzebny przedmiot historyczny, który zasługuje na należyty szacunek - mówi Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych. - Nie chcemy, aby figura była w jakikolwiek sposób narażona na szkodliwe warunki atmosferyczne, dlatego też trafi ona do budynku urzędu.

Figura św. Jana jest drugim najstarszym pomnikiem historii w całych Łaziskach. Tym najstarszym zabytkiem na terenie Łazisk pozostaje jednak krzyż dziękczynny, znajdujący się przy ul. Brada, który pochodzi z 1738 r. Został postawiony przez mistrza szklarskiego Szymona Mandeckiego, dzierżawcę książęcej huty szkła. Krzyż stanowił podziękowanie za ocalenie huty przed huraganem, który przeszedł nad miastem 24 czerwca 1738 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto