Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze święto w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Wiele atrakcji w weekend

Damian Baran
Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych jest pierwszym świętem ekologicznym organizowanym w tym roku przez Śląski Ogród Botaniczny w Mokrem. Obchody rozpoczęły się w środę od wykładu.

Czwartek stał z kolei pod znakiem zajęć edukacyjnych dla dzieci. W piątek odbędzie się seminarium naukowe pt. Szanse i zagrożenia ochrony przyrody w województwie śląskim. Najciekawiej z punktu widzenia mieszkańców zapowiada się sobota i niedziela. Wtedy będzie można z przewodnikiem zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej oraz samą Sośnią Górę.

Będą też warsztaty – ekologiczne, ceramiczne, zabiegi kosmetyczne, zabawy ruchowe i koncert Duetu Majerowska. Wszystkie zajęcia i warsztaty są bezpłatne. Dodatkowe informacje są udzielane pod numerami telefonu: 534 994 578 lub 534 994 574 oraz na stronie internetowej sibg.org.pl
Obchody Światowego Dnia Obszarów Wodno-Błotnych potrwają do niedzieli.


- Święto wiąże się z datą podpisania konwencji ramsarskiej w 1971 roku - wyjaśnia Małgorzata Szymańczyk, rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. - Wtedy to mokradła zostały uznane za obszary o szczególnym znaczeniu dla ochrony flory i fauny oraz zachowania zasobów wody. 
W XX wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie, głównie w wyniku eksploatacyjnego podejścia, jak również niskiego stanu świadomości ekologicznej ludzi, którzy traktują obszary wodno-błotne jako nieużytki.

Czym więc są mokradła? 
- To zalewowe doliny rzek, zarastające zbiorniki wodne, bagienne lasy, otwarte torfowiska, które nasiąkając jak gąbka, zatrzymują nadmiar wody i stanowią naturalną ochronę zarówno przed suszą, jak i powodziami - wyjaśnia Szymańczyk. - Są także naturalnym filtrem, który nie dopuszcza do rzek i zbiorników wodnych zanieczyszczeń.

Obszary wodno-błotne przyczyniają się również do ograniczania efektu cieplarnianego. I wreszcie: mokradła to ostoja rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt. Czy to mało powodów, dla których warto o nie dbać?. 


Przypomnijmy, że Śląski Ogród Botaniczny w Mokrem istnieje od 2006 roku, ale dopiero w 2011 jego siedziba została przeniesiona do nowego budynku na Sośniej Górze. 
W Śląskim Ogrodzie Botanicznym czeka nas w najbliższym czasie wiele ciekawych wystaw, konferencji, szkoleń i kursów. Dodajmy, że do zadań placówki należy także ochrona różnorodności biologicznej regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto