Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PLESZEW - Dyrektorzy szkół kwestionują urlopy zdrowotne

Krzysztof Szoser
Nie wiadomo, kto stoi za kwestionowaniem urlopów zdrowotnych dla nauczycieli. Magistrat wskazuje na dyrektorów, a oni na magistrat

Dyrektorzy pleszew-skich szkół odwołują się od lekarskich decyzji o przyznaniu nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.
Poinformowali nas o tym zainteresowani. Potwierdziła szefowa nauczycielskiej Solidarności Hanna Majewska. Dotąd żadnych odwołań nie było. W UMiG dowiedzieliśmy się, że dwa lata temu nauczyciele złożyli 8 wniosków, rok temu 13 i nikt ich nie kwestionował. Nauczyciele twierdzą, że to władze miejskie nakazały dyrektorom weryfikowanie urlopów zdrowotnych, co też potwierdził dyrektor ZSP nr 1 Janusz Lewandowski.

– Organ prowadzący wydał takie wytyczne i się do nich stosujemy – powiedział GP dyr Lewandowski. Jednak słowom dyrektora zaprzecza wiceburmistrz Arkadiusz Ptak twierdząc, że organ prowadzący nie ma prawa nakazywać dyrektorom odwoływania się od decyzji lekarzy przyznających urlopy zdrowotne.

– Chcą rzetelnie wykonywać swoją pracę i kwestionują orzeczenia, aby nie zdarzyło się, że urlop otrzyma osoba, której on się nie należy – mówi wiceburmistrz. Nie dziwi go również to, że w tym roku dyrektorzy kwestionują większość wniosków, podczas gdy w ubiegłych latach urlopy przyznawano bez problemów. Arkadiusz Ptak zwrócił uwagę na fakt, że w przypadku, gdy nauczyciel idzie na roczny urlop zdrowotny, trzeba wypłacać wynagrodzenie za dwa etaty, nauczycielowi, który jest na urlopie, jak i temu który przychodzi na jego zastępstwo. To są duże pieniądze w skali roku. Zdziwiona jest natomiast Elżbieta Cichowicz kierownik kaliskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

- W mojej karierze zdarzyło się pierwszy raz, że dyrektor odwołuje się od decyzji lekarza. Zazwyczaj nauczyciele składają wnioski w porozumieniu z dyrektorami i nie ma potrzeby odwoływania się . Mając odpowiednią dokumentację medyczną, nie mamy możliwości podważenia decyzji lekarza rodzinnego, dlatego wszystkie odwołania zostały rozpatrzone na korzyść nauczycieli – mówi Cichowicz.

Przypomnijmy, że urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi, który przepracował w oświacie co najmniej 7 lat , pracuje w pełnym wymiarze godzinowym i uzyska orzeczenie lekarza o potrzebie przeprowadzenia leczenia. Po spełnieniu tych warunków, nauczycielowi przysługuje roczny, pełnopłatny urlop dla poratowania zdrowia, który dyrektor przyznaje obligatoryjnie Takie prawo zapewnia im Karta Nauczyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto