Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posadzimy 100 tysięcy drzew jak Józef wpisanych w historię

Redakcja

Wczoraj ruszyła ogólnopolska akcja NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich pod hasłem ,,100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski” . Eventy odbyły się w Warszawie i kilkunastu miastach. W naszym regionie, miejscem inauguracji kampanii był katowicki rynek.

Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” ma na celu uczczenie w sposób szczególny setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a przy okazji zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko.

Poprzez akcję sadzenia drzew, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW chcą podkreślić, że od każdego z nas zależy stan środowiska, a działania na rzecz jego ochrony mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie ważne są takie codzienne czynności, jak segregacja i utylizacja odpadów, a także poszanowanie przyrody, w tym otaczającej nas zieleni na ulicach miast, na osiedlach, skwerach, czy w parkach.

To główne hasło inauguracji kampanii „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”. Jej uczestnicy mogli wybrać sobie ,,drzewo za surowce”. Leśnicy przywieźli sadzonki m.in. olszy, świerka, sosny, klonu, jaworu, jarzębu oraz ,,króla polskich drzew” - dębu szypułkowego.

Każda jubileuszowa sadzonka jest zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Teraz wystarczy już tylko wybrać stosowne miejsce i zasadzić drzewo dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski. To wyjątkowa okazja, aby oczyścić z odpadów i jednocześnie pięknie zazielenić swoje najbliższe otoczenie.

Kampania ,,100 tysięcy drzew ne 100-lecie niepodległości Polski” to nie edyna ekologiczna akcja promująca ochronę ,,liściastych świadków historii”. Najbardziej znaną w Polsce i także w Europie jest Święto Drzewa i związany z nim konkurs na Drzewo Roku wymyślone przez ekologów z Klubu Gaja z Bielska-Białej.

Kilkanaście lat temu była to akcja regionalna, a od 9 lat ogólnopolska. Zdobyła popularność, bo jednoczy ludzi wokół przyrody i historii swojej małej i dużej ojczyzny. Tak jak niezwykła historia dębu Józef, która urzekła Europę, i nasze drzewo z Wiśniowej ,,stanęło” na najwyższym podium.

Sadźmy drzewa z opowieścią Akcja Narodowego i wojewódzkich funduszy odbywa się pod patronatem honorowym premiera Morawickiego w ramach projektu „Niepodległa”. Każde ze 100 tysięcy rocznicowych drzew ma już ,,na starcie” rentę historyczną - 100 lat Niepodległej to przecież czas, o którym pamiętać będą pokolenia. Sadźmy więc te drzewa z myślą, że są świadkami historii - z długowieczną opowieścią.

Elżbieta Kazibut-Twórz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto