Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary traw w powiecie mikołowskim: Najwięcej w Łaziskach Górnych

Redakcja
W naszym powiecie pożary traw to już niemal codzienność dla strażaków. Niechlubnym rekordzistą w statystykach są Łaziska Górne. Tylko w tym roku strażacy wyjeżdżali tam do palących się nieużytków, łąk i traw 41 razy. Piromani grasują, a złapanie ich na gorącym uczynku graniczy z cudem. Pisze Magda Foltys

Statystyki są alarmujące: strażacy coraz częściej wyjeżdżają, by gasić pożary traw w Mikołowie i naszym powiecie. Tylko w tym roku zrobili to już 75 razy. Niechlubnym rekordzistą są od kilku lat Łaziska. Tam strażacy gasili płonące trawy w tym roku aż 41 razy. W ubiegłym roku w samych Łaziskach trawy płonęły 59 razy. To więcej niż w Mikołowie i innych gminach naszego powiatu.

Drugie miejsce w strażackiej statystyce zajmuje Mikołów. Od stycznia do palących się nieużytków i traw tamtejsi strażacy wyjeżdżali 21 razy. Rok temu aż 52 razy, a w 2010 roku - zaledwie 19 razy.

W Orzeszu i w Wyrach odnotowano jedynie 5 interwencji strażaków w tej sprawie.

Najmniej pożarów traw było w gminie Ornontowice, były to jedynie trzy zdarzenia.

Trawy płoną najczęściej wiosną i latem

Jak podkreślają strażacy, najwięcej pożarów traw zdarza się wiosną.

- Z naszych obserwacji wynika, że im bardziej sucha wiosna, tym pożarów nieużytków rolnych jest więcej - mówi Dariusz Bujała, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie.

Jak wynika ze statystyk, strażacy do gaszenia ognia wyjeżdżali w tym 124 razy, w tym do palących się traw aż 75 razy. Z przedstawionych statystyk jasno wynika, że z roku na rok, pożarów jest coraz więcej. Dwa lata temu, straż zanotowała ich 198 w trakcie całego roku, w zeszłym roku już 330, a od stycznia tego roku były już 124 takie zdarzenia.

Piromani podpalają i szybko uciekają

Dlaczego trawy tak często loną? Strażacy nie mają wątpliwości, że przyczyna pożarów nieużytków jest zawsze jedna: podpalenie.

- Trawy nie zapalają się samoistnie. Chociaż nikogo nie złapaliśmy za rękę, jasno można stwierdzić, że ogień jest wynikiem podpalenia - stwierdza Dariusz Bujała.

Niestety, sprawców podpalenia na gorącym uczynku złapać bardzo trudno. Strażacy dostają jedynie informacje o płonącym już terenie. Sporadycznie zdarza się, że płoną fragmenty gruntów wzdłuż kolejowych ciągów komunikacyjnych. Przyczyny możn szukać m.in. w wyrzucanych z okien samochodów lub pociągu niedopałków. Papierosy rafiają na suchą ściółkę, więc o pożar bardzo łatwo.

Szkody materialne, to jedna z konsekwencji pożarów traw, drugą, znacznie poważniejszą jest zniszczenie ekosystemów. - W trawach i nieużytkach mają swoje gniazda ptaki, m.in. bażanty. Dorosłe osobniki mogą uciec z płomieni, natomiast młode osobniki, a także jaja, płoną zawsze żywcem - mówi Sabina Winnicka - Mrowiec, kierownik referatu Ochrony Środowiska UM Mikołowa.

Co kieruje ludźmi, podkładającymi ogień? Tego niestety nie wiadomo. Mitem jest fakt, że wypalenie suchych traw spowoduje użyźnienie gleby.

- Wypalanie traw nie spowoduje użyźnienia gleby, wręcz przeciwnie, wywoła niepotrzebną emisję pyłów i gazów do atmosfery - podkreśla Winnicka- Mrowiec.
Niestety, mimo iż statystyki pożarów są alarmujące i liczba akcji ciągle wzrasta, sprawców nie udało się złapać na gorącym uczynku.

Podpalaczowi grozi od roku do nawet dziesięciu lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto