Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryś w Beskidzie Ślaskim [WIDEO]

zal
Ryś w Beskidach. fot. Robert W. Mysłajek
Stowarzyszeniu dla Natury "Wilk" udało się nagrać rysia w Beskidzie Śląskim - zobacz film...

Dzięki zastosowaniu wideopułapek zespołowi Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" udało się nagrać na terenie Beskidu Ślaskiego rysia.

Jak poinformował nas dr inż. Robert W. Mysłajek - wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" - W śląskiej części Beskidów szacujemy populacje rysia na ok. 18 osobników (minimum) - ich ilość powoli wzrasta! Do roku 1995 można było strzelać do tych zwierząt (nie były jeszcze pod ochrona), wówczas na terenie Beskidu Małego czy Śląskiego ich populacja została niemal całkowicie wyniszczona. Teraz od ok. 5 lat rysie powoli wracają na te tereny! Najczęściej występują one w Beskidzie Żywieckim - w okolicach granicznych partii szczytowych, a więc Wielka Racza czy Romanka.

Wiedeopułapka która teraz nagrała rysia, zlokalizowana jest w rejonie Skrzycznego w Beskidzie Śląskim.

Jak informuje Stowarzyszenie na FB - Od kilku lat tropimy rysie, które po dekadach nieobecności powróciły do Beskidu Śląskiego - najbardziej na zachód wysuniętej części Polskich Karpat. Pomimo znacznego wylesienia spowodowanego masowym zamieraniem świerczyn, w istniejącym tu obszarze Natura 2000 drapieżniki znajdują bezpieczne ukrycie i dużo pokarmu. W 2013 r. odnaleźliśmy tu m.in. tropy pary rysi podczas godów. W tym tygodniu udało nam się nagrać na wideo-pułapkę dorosłego rysia, który odwiedził pozostałości po jeleniu upolowanym przez wilki, na terenie zarządzanym przez nadleśnictwo Węgierska Górka.

Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) jest po niedźwiedziu i wilku, trzecim, co do wielkości dużym drapieżnikiem w naszej faunie. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od 15 do 35 kg. Rysie zamieszkujące nizinną część kraju mają zazwyczaj jednolitą płową sierść, i tylko na łapach lepiej widoczne są ciemniejsze cętki. Natomiast rysie karpackie najczęściej mają mniej lub bardziej intensywnie rude futro, z wyraźnymi cętkami lub rozetkami. Występuje tu jednak duże zróżnicowanie umaszczenia.
mat. Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"

Wielkanocna uczta rysia w Beskidzie Żywieckim. Zobacz WIDEO...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto