Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezonowe saksy kuszą wysokim kursem euro

Beata Sypuła, Ryszard Żabiński
fot. arc
fot. arc
Rozpoczął się czas wyjazdów do prac sezonowych za granicą. Przeczytaj, jak sprawnie, bezpiecznie i poprawnie załatwić wszystkie formalności

Znów warto szukać sezonowej pracy za granicą ze względu na wysoki kurs euro do złotówki. Przed rokiem przez dwa miesiące przy zbiorze truskawek np. w Belgii można było zarobić równowartość 7 tys. zł; obecnie już około 10 tys. zł.

W ostatnich latach za granicą, głównie w krajach unijnych, pracowało rocznie ok. 200 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego. W tym roku może ich być więcej nie tylko dlatego, że w pośredniakach przybyło 35 tys. bezrobotnych. Pracownicy firm, które ogłaszają przestoje, szukają sezonowego zarobku także u zachodnich sąsiadów.


Co się opłaca

Najpopularniejszym zajęciem w kategorii prac rolnych jest zbiór szparagów w Niemczech. W zachodnich krajach związkowych stawka za godzinę pracy przy zbiorach wynosi w tym roku od 5,55 do 5,70 euro, (24,14-24,79 zł) a na wschodzie od 5,10 do 5,55 euro (22,1-24,14 zł).

W zeszłym roku na polach szparagów w Brandenburgii płacono 4,62 euro za godzinę pracy (20,09 zł); o-becnie stawka wynosi 5,18 euro (22,53 zł). Wiele osób zatrudnia się też w Niemczech w charakterze opiekunów do osób starszych. Za całodobową opiekę można zarobić 800-1000 euro miesięcznie.

Ci, którzy decydują się na pracę w rolnictwie, oprócz Niemiec wybierają też chętnie Hiszpanię. Można tam się zatrudnić np. przy sadzeniu i zbieraniu truskawek, winogron, ziemniaków czy cykorii. Przy zbieraniu truskawek można zarobić dziennie od 32 do 36 euro. Zakwaterowanie jest zapewnione, natomiast o wyżywienie należy się zatroszczyć we własnym zakresie.

Coraz większą popularnością cieszą się też kraje skandynawskie. Praca czeka tam m.in. na wykwalifikowane pielęgniarki, którym w Norwegii za godzinę płaci się od 155 koron (72,85 zł). Z kolei kierowca może zarobić za godzinę od 16 do 20 euro.


Jak ją znaleźć

Jeśli chcemy sami znaleźć pracę, to powinniśmy:

- odwiedzić portal internetowy EURES, na którym znajdziemy oferty zatrudnienia: www.

eures.praca.gov.pl;

- skontaktować się, w celu uzyskania porady, z lokalnym lub regionalnym urzędem pracy. Tam można dotrzeć do doradcy EURES;

- skontaktować się z publiczną służbą zatrudnienia kraju przyjmującego. Należy poprosić o kontakt z doradcą EURES. Adresy doradców znajdziemy na stronie internetowej www.europa.eu.int/eures


Jaki pośrednik

Agencja pośrednictwa pracy działa zgodnie z prawem, jeśli figuruje w rejestrze agencji zatrudnienia.

Wpis taki musi być potwierdzony certyfikatem ministra gospodarki (jeśli dokonano go do 31.10.2005 r.) lub marszałka województwa (jeśli wpisu dokonano później). Najprościej sprawdzić to w internecie na stronie

www.kraz.praca.gov.pl

lub na stronach urzędów pracy, a także telefonicznie lub pisemnie.

Nie zaszkodzi też przeprowadzić prywatny wywiad. Spytajmy, czy agencja ma umowę z zagranicznym pracodawcą, ile osób wysłała już za granicę, a nawet poprośmy o telefony kontaktowe - zarówno do pracodawców, jak i pracowników korzystających z usług biura.

Ważne! Polski pośrednik nie ma prawa pobierać opłat za załatwienie pracy. Opłaty - owszem, mogą być pobierane przez agencje - ale nie za samo pośrednictwo. Agencja pobiera opłaty w związku z kosztami, jakie ponosi, skierowując cię do pracy za granicą. W umowie, którą z tobą podpisuje, musi jednak wyszczególnić, w jakiej wysokości i za co będą te opłaty pobierane.

Pamiętaj! Jeżeli usłyszysz, że trzeba zapłacić za rekrutację, czyli za samo wyszukanie i wskazanie zagranicznego pracodawcy, koszty wysyłki dokumentów lub zostaniesz poproszony o jakiekolwiek zaliczki, przedpłaty czy kaucje - powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.

Uwaga! Pobieranie jakichkolwiek opłat niewyszczególnionych w umowie jest nielegalne.

Agencja pośrednictwa kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia umowy z osobą kierowaną do pracy oraz z pracodawcą, do którego pracownik jedzie. Jeśli więc agencja znajdzie ci pracę za granicą, dopilnuj wszelkich formalności.

Sprawdź, czy została podpisana umowa między agencją a twoim przyszłym pracodawcą. Nigdy też nie wyjeżdżaj bez umowy z agencją. Powinna ona dokładnie określać, u kogo podejmiesz pracę, na jakich warunkach, wysokość twojego wynagrodzenia, należne świadczenia itp.

Pamiętaj! Nie dowierzaj, jeśli agencja wysyła cię za granicę i każe zgłosić się do jakiejś lokalnej agencji pośrednictwa. Polski pośrednik nie ma prawa tego robić.

Każda umowa musi zawierać:

- Dane zagranicznego pracodawcy.

- Okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

- Rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne.

- Warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób.

- Obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji pośrednictwa pracy.

- Zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją pośrednictwa pracy a obywatelem polskim.

- Kwoty należne agencji pośrednictwa przeznaczone na: dojazd i powrót osoby skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów.



Co w podaniu

Unia Europejska przyjęła europejski model życiorysu (CV - curriculum vitae). Obowiązuje on absolwentów szkół zawodowych i wyższych. Format Europass jest obecnie dostępny w 20 językach UE w katalogu EURES CV-online na stronie: www.europa.eu.int/eures

Europejski życiorys składa się z siedmiu części.

- Dane osobowe.

- Preferowane miejsce zatrudnienia/charakter pracy.

- Doświadczenie zawodowe.

- Wykształcenie i odbyte szkolenia.

- Umiejętności i kompetencje (tu jest sporo możliwości: społeczne, organizacyjne, techniczne, artystyczne, obsługa komputera, prawo jazdy i inne).

- Języki.

- Informacje dodatkowe i załączniki.

Dla wielu pracodawców, zwłaszcza brytyjskich, oprócz poprawności językowej ważne są także referencje. Jeżeli nie możemy przedstawić referencji od poprzedniego pracodawcy, ponieważ nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego, spróbuj-my wpisać osobę, która dobrze nas zna i może potwierdzić naszą rzetelność. Może to być np. wykładowca akademicki lub nauczyciel.

Jeżeli planujemy podjąć pracę w domach opieki, szpitalach, jednostkach policji itp., postarajmy się otrzymać świadectwo o niekaralności. Możemy je otrzymać w biurze informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego lub w punktach informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego przy sądach powszechnych na terenie Polski.

Koszt jego wydania wynosi 50 zł. Pamiętajmy, aby przetłumaczyć dokument na język kraju, do którego się wybieramy.

Zwykle na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba mieć:

- Kilka kopii CV w odpowiednim języku.

- Tłumaczenie przysięgłe dyplomu (zazwyczaj do uzyskania w danej placówce edukacyjnej lub w odpowiednim ministerstwie).

- Kopie świadectw szkolnych, dyplomów uniwersyteckich lub innych dokumentów poświadczających kwalifikacje.

- Paszport lub ważny dokument tożsamości.

- Kopię aktu urodzenia.

- Odpowiedni formularz E dający prawo do opieki lekarskiej (np.: E111).

- Kilka zdjęć paszportowych.


Ważne adresy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej -

www.mpips.gov.pl

Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Polsce -

www.buwiwm.edu.pl

Państwowa Inspekcja Pracy%07-

www.pip.gov.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia -

www.nfz.gov.pl

Portal dla osób powracających z zagranicy -

www.powroty.gov.pl

Portale z ofertami pracy, m.in.:

www.pracuj.pl;www.pracadlaciebie.pl;www.jobs.pl


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto