Sporty siłowe: Tężyzna na pokaz

Andrzej Azyan
Uczestnicy zawodów ministrongman po emocjomującej walce dobrze czuli się na podium. fot. Marek Wójcik.
Niestrudzony animator sportów siłowych Jan Wyduch, od 32 lat prezes Ogniska TKKF Hades w Mikołowie, stara się bardzo o to, aby skłonić jak najwięcej młodzieży do ćwiczenia na sali.

- Obserwuję coraz mniejsze zainteresowanie uprawianiem sportu młodych ludzi. Dlatego wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Mikołowie postanowiliśmy zorganizować zawody ministrongman, aby zarówno biorący w nich udział zawodnicy, jak i kibice mogli coś ciekawego zobaczyć i przeżyć - powiedział Jan Wyduch.

W siłowni "Hades" rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych w czterech konkurencjach: bieg farmera (rozegrany na terenie basenu otwartego), waga, wyciskanie stojąc, wyciskanie leżąc. W kategorii zawodników poniżej lat 21 zwyciężył najmłodszy uczestnik Grzeogrz Pierzchała, który łącznie zdobył 23 punkty. Kolejne miejsca zajęli: 2. Kamil Wojtkowiak 23 pkt., 3. Mateusz Franke 20 pkt., 4. Tomasz Błaszczyk 14 pkt. W kategorii powyżej 21 lat w klasyfikacji generalnej triumfował 26-letni Krzysztof Błaszczyk 26 pkt. Kolejne miejsca zajęli: 2. Piotr Wodka 24 pkt., 3. Rafał Niewiadomski 23 pkt., 4. Marek Błaszczyk 20 pkt. Najlepsi otrzymali medale, a także cenne nagrody. Warto wspomnieć o tym, że 60-letni Jan Wyduch od wielu lat odnosi spore sukcesy zarówno w kraju, jak i poza nim. Jest aktualnym rekordzistą świata w podciąganiu na drążku w ciągu jednej godziny miał 881 podciągnięć, natomiast w ciągu minuty 64. Niedawno na mistrzostwach Polski w kulturystyce w Zabrzu, w kategorii masters zdobył srebrny medal. Wcześniej na mistrzostwach Polski seniorów w kulturystyce także zdobył srebrny krążek. Od dzisiaj do niedzieli w Białymstoku rozgrywane są mistrzostwa świata w kulturystyce i fitness. Powołanie do reprezentacji Polski w kategorii masters otrzymał Jan Wyduch. Trzymamy za niego kciuki i liczymy na jego dobry występ.

W TKKF "Hades" ćwiczą nie tylko siłacze. Jest także sekcja kolarstwa górskiego MTB. Rozpoczęli już sezon członkowie Klubu Morsa przy TKKF "Hades". Biorą oni udział w wielu imprezach. Wcześniej się do nich odpowiednio przygotowują. Potem mają frajdę.