Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo powiatowe w Mikołowie: Rzeźba "Europa i Zeus"

BS
Starostwo powiatowe w Mikołowie: Pomnik "Europa i Zeus" stanął na skwerze przed starostwem. Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowano na niedzielę (o 21), ale komentarzy już teraz nie brakuje.

Starostwo powiatowe w Mikołowie: Rzeźba "Europa i Zeus"

Przed nami 15-lecie powiatu mikołowskiego i 20-lecie współpracy z partnerskim powiatem reńskim - Neuss.

Uroczystości, występy, konferencje i akcje prozdrowotne zaczną się w poniedziałek 28 kwietnia, ale pierwsze jubileuszowe oznaki zobaczyć można było już dzisiaj.

Na skwerze przed budynkiem starostwa powiatowego postawiono już rzeźbę, którą powiatowi mikołowskiemu podarował powiat reński i której twórcą jest były starosta powiatu Neuss - Dieter Patt.

Co przedstawia rzeźba? Europę i Zeusa. Tak też rzeźbę nazwano. Ma ok. 3 metrów wysokości i od piątku mija ją już każdy, kto przechodzi ul. Żwirki i Wigury w Mikołowie.

I póki co określenie "mija" pasuje to najlepiej, bo rzeźba choć wysoka, to pośród drzewek na skwerze wygląda jakby się trochę chowała...

- Może i dobrze, że ledwo ją widać? Bo nie wygląda najlepiej i nawet nie wiadomo, co symbolizuje. Szkoda pieniędzy - komentował pan Marek, zapytany o pierwsze wrażenia.

O pieniądze mieszkańcy mogą być jednak spokojni. Starostwo otrzymało rzeźbę w prezencie, ale i to skomentowano. - Skoro to prezent, to lepiej było nam tu zafundować plac zabaw - ucięła krótka pani Bożena.

To tyle jeśli chodzi o negatywy, bo rzeźba może się też podobać. - To dość niestandardowy widok, coś nowego i innego niż wszystko dookoła, może trochę szokuje kobieta na byku, ale to jest na pewno coś, co zwróci uwagę - komentował Michał.

Zatem zrobiło nam się przed starostwem europejsko i z odniesieniem do mitologii. W starostwie dowiedzieliśmy się, że rzeźba ma być symbolem wolnej Europy.

Co mówi mit o Europie i Zeusie?

Zeus w mitologii greckiej uznany był za najwyższego z bogów. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą.
Interesowały go boginie, ale w związki wchodził też z ziemskimi kobietami, jedną z nich była Europa.

Jego przygody z różnymi "ziemiankami" (np. Semele, Alkmena) powodowały gniew żony Hery, co doprowadzało do różnych tragicznych wydarzeń. Dlatego Zeus, chcąc ukryć swoje miłosne przygody, bardzo często przybierał postacie zwierzęce, np. byka, jak w przypadku Europy.

Europa, sydońska księżniczka, została porwana przez Zeusa (przeobrażonego w białego byka) na Kretę. Tam urodziła mu synów: Minosa i Radamantysa.

Jak Wam się podoba nowy nabytek w Mikołowie?

Zobaczcie odsłonięcie rzeźby w najbliższą niedzielę o 21 wieczorem. Rzeźba zostanie owinięta papierem, który zapłonie, odkrywając później całą rzeźbę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto