Konkurs Lotów Red Bull Konkurs Lotów Red Bull

Konkurs Lotów Red Bull (© Archiwum Polska Press Grupa)

Toy Story, Dziewiczy Lot, Smokolot, Bomba, Bobby Burger Team oraz iTaxi to machiny latające z Mazowsza, które 16 sierpnia wzbiją się w powietrze i powalczą o zwycięstwo w finale 5. Konkursu Lotów Red Bull w Gdyni. Patronat nad wydarzeniem objęło naszemiasto.pl.

Buzz Astral, Batmobil oraz smok Szczerbatek już w połowie sierpnia wzbiją się w powietrze i polecą do wody podczas gdyńskich lotów. Jak się okazuje, konstruktorzy inspirowali się przede wszystkim kreskówkami.

Buzz Astral i Szczerbatek

Toy Story to pierwsza z ekip, która bazowała na bajkowym świecie. Dzięki temu ze specjalnej rampy wyruszy drużyna złożona z Buzza Astrala, Chudego, Pasterki i Pana Bulwy. Zespołowi nawiązującemu do kultowej animacji Pixara będzie przewodzić prawnik Mateusz Jaworski, chociaż nie brakuje studenta lotnictwa.

Miłośnicy najnowszych animacji z pewnością ucieszą się z występu drużyny Smokolot. – Jesteśmy z Warszawy, ale nie wybraliśmy syrenki, bo nie ma skrzydeł. Dlatego postawiliśmy na Szczerbatka z filmu „Jak wytresować smoka” – przyznaje Mariusz Wiśniewski, pilot zespołu. Popularność Szczerbatka potwierdza wybór, dokonany przez następną ekipę. - Dziewiczy Lot miał być tytułem scenki przed lotem, którą chcieliśmy zaprezentować na rampie. Niestety przy zgłoszeniu nie doczytałem, że mamy na to tylko 30 sekund i nazwa została. Nasza machina nazywa się Bezzębek – podkreśla Bartosz Naskręt.

Z kolei na inne walory postawili członkowie Bomby. - Bomba ma przede wszystkim spaść. Nie zakładamy, że poleci. Naszą inspiracją był film z 1963 roku ”Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" w reżyserii Stanleya Kubricka. W jednej z najważniejszych scen w filmie na spadającej bombie atomowej siedzi okrakiem amerykański major Kong, który macha kowbojskim kapeluszem – mówi kapitan Jan Woźnica. Z grawitacją nie chcą też zawalczyć przedstawiciele Bobby Burger Team. Jak sama nazwa wskazuje – chłopaki polecą na hamburgerze, który serwują codziennie głodnym klientom.

Legalny Batmobil

Ostatnim z finalistów jest zespół iTaxi, który wystartuje w Batmobilu. - Na co dzień pracujemy dla aplikacji mobilnej, która zrzesza legalne taksówki. Poprzez udział w projekcie chcemy przybliżyć ludziom problem nielegalnych przewozów i pokazać, dlaczego warto wybierać taksówkarzy z licencją. Dlaczego Batman? To najbardziej znany bohater popkultury, który ratuje świat z opresji i ma swoich fanów na całym świecie – wyjaśniają członkowie zespołu.

Lotnicy zaklasyfikowani do finału muszą zbudować machinę latającą, która będzie napędzana tylko siłą ludzkich mięśni. Ekipa może składać się maksymalnie z czterech osób - pilota i trzech osób obsługi naziemnej. Wygra zespół, który skacząc z sześciometrowej platformy ustawionej przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni, pokona najdłuższy dystans w locie. Aktualny rekord wynosi 78 m i został ustanowiony w 2013 r. w USA. W dodatku jury ocenie podda kreatywność konstrukcji i wrażenia artystyczne o które ma zadbać zespół tuż przed startem.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów. Pierwsze takie zwariowane loty zorganizowano w Poznaniu w 1999 roku.


Konkurs Lotów Red Bull

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!