Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukając mieszkania stawiamy na ekologię

Redakcja

Jak się okazuje, Polacy coraz bardziej interesują się ekologią i środowiskiem. Prawie dwie trzecie badanych przed zakupem mieszkania sprawdziło informacje na temat stanu środowiska w całej okolicy, a ponad 70 proc. potencjalnych nabywców nieruchomości przyznało, że na wybór mieszkania wpłynie stosowanie przez dewelopera ekologicznych rozwiązań - wynika z badania SW Research.

- Poziom hałasu czy zanieczyszczeń powietrza można stosunkowo łatwo zweryfikować. Nie da się jednak samodzielnie ocenić, czy ziemia, na której ma być postawiony budynek mieszkalny, jest wolna od zanieczyszczeń. Warto zapytać dewelopera, czy były wykonane badania ziemi pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. Tylko wyniki wiarygodnych badań pozwalają stwierdzić, że teren, na którym będziemy mieszkać, jest bezpieczny. Okazuje się, że ponad 46 proc. nabywców mieszkań nie wie, na jakim gruncie stoi ich dom - mówi Kamil Ciepiela, ekspert kampanii „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.

Okazuje się, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń środowiskowych. Zwracają również uwagę na ekologię w miejscu zamieszkania. 64 proc. respondentów, którzy w ciągu ostatnich dwóch latach kupili mieszkanie, przyznało, że analizowali stan środowiska w okolicy, w której miał stanąć ich dom. Najczęściej sprawdzany był poziom hałasu (69,5 proc.) oraz zanieczyszczenia powietrza (67,6 proc.) - wynika z badania SW Research przygotowanego na zlecenie kampanii „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy”.

Osoby, które planują kupno mieszkania w ciągu najbliższych dwóch lat, także zwracają uwagę na środowisko. Dla 71 proc. ważnym aspektem będzie stosowanie przez dewelopera proekologicznych rozwiązań. Można przypuszczać, że duży odsetek tej grupy badanych prześwietli deweloperów pod kątem tego, z jakich materiałów korzystają oraz jakie analizy środowiskowe przeprowadzają w miejscu inwestycji. Jak pokazują badania SW Research, prestiżowa lokalizacja nieruchomości (52 proc.), czy dodatkowe udogodnienia budynku (62 proc.), mają już dużo mniejsze znaczenie dla przyszłych nabywców nieruchomości niż bezpieczeństwo miejsca zamieszkania (96 proc.), jakość powietrza (86 proc.) czy czyste środowisko w okolicy (84 proc.).

- Przewartościowanie potrzeb i preferencji nabywców oraz większa świadomość dotycząca kwestii ekologicznych sprawi, że deweloperzy również będą zobowiązani do wprowadzenia zmian w swoich inwestycjach. Aspekty, które do tej pory nie były obejmowane szczególną uwagą, jak np. stan zanieczyszczeń ziemi czy wody w okolicy, będą coraz bardziej zyskiwały na znaczeniu - mówi Kamil Ciepiela.

Ponad 50 proc. badanych, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat kupili mieszkanie, nie miała świadomości, że istnieją badania zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Natomiast 21 proc. respondentów było przekonanych, że przeprowadzenie takich badań jest obowiązkiem dewelopera. Co więcej, ponad połowa osób, które planują zakup mieszkania, przyznało, że byłyby w stanie

zapłacić więcej za nieruchomość, kiedy jej grunt byłby przebadany. Aż 44. proc. badanych osób przyznało, że mogłyby zrezygnować z kupna, jeżeli wiedziałyby, że deweloper nie prowadzi badań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto