Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne: Rafał Majka przejedzie przez powiat mikołowski ZAPOWIEDŹ ZDJĘCIA

MAD
Już w piątek na rynku w Krakowie rozpocznie się jedna z największych imprez sportowych w Polsce, czyli 74. Tour de Pologne. W tym roku peleton przejdzie również przez powiat mikołowski.

Musimy spodziewać się utrudnień

Piątkowy start w Krakowie to jednak dopiero początek zmagań kolarzy. W niedziele, 30 lipca drugi etap peletonu zawita na Śląsk, gdzie pokona około 400 km. Odbędzie się m.in. najbardziej widowiskowy, a zarazem jedyny etap sprinterski. Kolarze wystartują w Tarnowskich Górach, aby pokonać trasę przebiegającą przez Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Bytom, aż do Katowic. Trasa w stolicy województwa wiedzie przez Dolinę Trzech Stawów, al. Wojciecha Korfantego i ul. Henryka Mikołaja Góreckiego i Spodek.

- Mety w Katowicach przechodzą do historii, bo kolarze finiszują tutaj z prędkością 80 kilometrów na godzinę - mówi dyrektor generalny Lang Team, Czesław Lang. - Kto wygrywa w Katowicach może spokojnie mówić o sobie, że jest królem sprintu. Zwycięstwa w stolicy Śląska mają na swoim koncie Marcel Kittel, Andre Greipel czy Fernando Gaviria, który jest w tej chwili liderem Giro d’Italia. Tu nie ma przypadku - dodaje.

Kolejny dzień to trasa przebiegająca już na pograniczu Małopolski i Śląska. W naszym województwie przejazd peletonu będą mogli w tym dniu podziwiać m.in. mieszkańcy Mysłowic, Bielska-Białej i Wisły. Meta trzeciego etapu znajduje się pod hotelem „Orle Gniazdo” w Szczyrku. Największe emocje czekają nas jednak podczas czwartego, najdłuższego etapu wyścigu, kiedy peleton przejedzie przez teren powiatu mikołowskiego. W tym roku kolarzom będziemy mogli kibicować w Orzeszu oraz Łaziskach Górnych. Jak informuje Zarząd Dróg w Mikołowie, nie obędzie się bez objazdów.

Utrudnienia w powiecie mikołowskim rozpoczną się około godz. 15.30 i potrwają przez godzinę. W Gostyni ruch zostanie wstrzymany na ulicach: Pszczyńskiej i Miarkowej. Natomiast w Orzeszu peleton przejedzie ulicami: Gostyńską, Sadową, Klubową, Grunwaldzką, Pisarską oraz Czarnieckiego. Zabezpieczeniem wspomnianego odcinka zajmą się funkcjonariusze policji, straży miejskiej oraz ochotniczej straży pożarnej.

Stanąć na starcie po groźnym wypadku

Tour de Pologne od lat pozostaje najważniejszym wyścigiem kolarskim w naszym kraju, a zarazem w tej części Europy. Na jego starcie stają co roku stają najlepsi zawodnicy z całego świata, którzy mają na swoim koncie zwycięstwa w największych wyścigach kolarskich. W trakcie tegorocznej edycji wśród nich zaprezentuje się choćby mistrz świata Peter Sagan z teamu Bora Hansgrohe , który przed sześciu laty zwyciężył w 68. Tour de Pologne. - Chociaż od mojego ostatniego występu w Tour de Pologne minęło już sześć lat, to nigdy nie zapomnę jak się czułem w 2011 roku stojąc na podium w Krakowie w żółtej koszulce - mówi Peter Sagan. - Było to moje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej ważnego wyścigu i jedno z najpiękniejszych przeżyć dla młodego kolarza - dodaje.

Najgorętszym nazwiskiem dla polskich kibiców pozostaje jednak Rafał Majka, którego start w Tour de Pologne stał pod wielkim znakiem zapytania po tym, jak uległ groźnej kraksie na dziewiątym etapie Tour de France. Poobijany, dojechał do mety z pomocą Michał Kwiatkowski, jednak musiał zrezygnować z dalszego startu i wrócić do domu. W niedzielę grupa Bora Hansgrohe potwierdziła jednak udział polskiego kolarza w zbliżającym się wyścigu.

Piłsudski wziął wyścig pod skrzydła

Idea organizacji narodowego wyścigu kolarskiego pojawiła się niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1928 r, dokładnie ćwierć wieku po inauguracji słynnego Tour de France, rozegrano I Kolarski Bieg Dookoła Polski, którego patronami honorowymi zostali prezydent II Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, a także marszałek Józef Piłsudski. Z warszawskiego toru na Dynasach wyruszyło wówczas 71 kolarzy. Liczącą 1491 kilometrów trasę podzielono na osiem etapów. Przed wybuchem wojny udało się rozegrać pięć wyścigów. W 1947 roku odbył się pierwszy po wojnie wyścig, który pozostawał w cieniu Wyścigu Pokoju. Liczył zaledwie cztery etapy i nieco ponad 600 kilometrów. Ale ta sytuacja szybko uległa zmianie. W 1953 r. odbył się najdłuższy wyścig w historii, a jubileuszowy, 10. Tour de Pologne liczył aż 13 etapów i dokładnie 2311 kilometrów. Od tamtej pory Tour de Pologne pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto