Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umysł Natalii nie ma granic. 10-latka z Mikołowa wystąpiła w „The Brain. Genialny umysł" [FOTO]

Bartosz Wojsa
Natalia Osmalak z Mikołowa w programie „The Brain. Genialny umysł"
Natalia Osmalak z Mikołowa w programie „The Brain. Genialny umysł" Bartosz Wojsa
Natalia Osmalak z Mikołowa w programie „The Brain. Genialny umysł". 10-letnia mieszkanka naszego miasta potrafi zapamiętać dosłownie wszystko. Ćwiczy w specjalnej „szkole pamięci”.

Natalia Osmalak z Mikołowa w programie „The Brain. Genialny umysł"

Niezwykłe umiejętności Natalii Osmalak z Mikołowa w zapamiętywaniu różnych rzeczy zauważyły panie, które opiekowały się nią w Przedszkolu nr 8 w Mikołowie. Wcześniej rodzice też widzieli, że córka szybko się uczy, ale nie byli pewni, czy jest to coś nadzwyczajnego.

Z biegiem miesięcy i lat okazało się, że pamięć Natalii nie ma granic, a ona sama błyskawicznie przyswaja nowe informacje. W końcu trafiła do programu telewizji Polsat „The Brain. Genialny umysł”, gdzie jej talent mogła podziwiać cała Polska. Była wielka duma.

Prześcignęła koleżanki
Natalia trafiła do przedszkola, gdy miała 2,5 roku. Już wtedy przedszkolanki zauważyły, że dziewczynka „odstaje” od rówieśników – szybciej niż pozostali zapamiętuje piosenki, czytanki i historyjki przedstawiane na zajęciach.

– Też to zauważyliśmy. Już jako mała dziewczynka od razu zaczęła ładnie mówić, poprawnie wymawiała „r”, jej zasób słownictwa był zdumiewający jak na jej wiek – mówią Marzena i Łukasz Osmalakowie, rodzice Natalii. – Do tej pory wspominamy nietypowe słownictwo, którym się wówczas posługiwała – dodają z uśmiechem.

W końcu rodzice postanowili rozwijać jej niezwykłe umiejętności i zapisali ją do „Szkoły Treningu Pamięci Szatkowscy” w Mikołowie. Znali właścicieli, wiedzieli też, że dzieci po treningach pamięci lepiej radzą sobie z nauką.

– Często jest tak, że dzieci zapisuje się do takiej szkoły, kiedy mają problemy z zapamiętywaniem, ale też wtedy, gdy dziecko ma dobrą pamięć i rodzice chcą ją rozwijać. Właśnie tak było w przypadku Natalii– tłumaczy pani Marzena.

To już trzeci rok, w którym Natalia trenuje pamięć w szkole państwa Szatkowskich. Zajęcia doskonalą umysł dzieci, które uczą się tam, jak zapamiętywać skomplikowane informacje, np. słówka z obcego języka, definicje, dane liczbowe (daty), wiersze. Po pełnym roku zajęć dzieci potrafią zapamiętywać całe lekcje.

„Zadanie nie było dla mnie trudne”
Pojawiła się szansa udziału w programie Polsatu „The Brain. Genialny umysł”, który promuje genialne umysły w Polsce. Szkoła pamięci wytypowała pięcioro najlepszych podopiecznych, ale Natalia jako jedyna przeszła wszystkie eliminacje, które zorganizowała ekipa telewizji w Warszawie. Operatorzy nagrali historię Natalii w jej domu, a potem zaprosili do stolicy.

– Cieszyłam się, że mogłam tam wystąpić. Przy okazji poznałam innych utalentowanych uczestników i jury – mówi Natalia Osmalak. A mama dziewczynki zdradza: – Najbardziej cieszyła się z poznania Reziego (Remigiusz Wierzgoń, jeden z najpopularniejszych polskich twórców w serwisie YouTube i jeden z członków jury programu – przyp.red.). Przybicia z nim „piątki” bardzo zazdrościli jej bracia, 12-letni Tymoteusz i 8-letni Maksymilian, ponieważ są jego fanami – dodaje pani Marzena.

W programie Natalia musiała zmierzyć się z multimedialną podłogą, na której został wyświetlony olbrzymi rysunek do gry w klasy. Pojawił się on najpierw w jednym, a potem w innym układzie pól. 10-latka musiała je wszystkie zapamiętać. Podczas zadania odtworzyła schematy z pamięci i pokonała je, skacząc odpowiednio na pojedyncze lub podwójne pole. Wyzwanie zostało zaliczone i choć dziewczynka ostatecznie odcinka nie wygrała, to jej niezwykłe umiejętności zrobiły wrażenie na widzach i jurorach.

– Przed programem bardzo się stresowałam i bałam się, czy dam sobie radę, ale jak już zobaczyłam, na czym polega moje zadanie, to wszystko mi przeszło. To nie było trudne, w szkole pamięci niektóre historyjki są trudniejsze do zapamiętania – mówi szczerze dziewczynka.

W dniu programu oraz przez kilka dni po nim, na mikołowiankę spadł grad telefonów i SMS-ów z gratulacjami. W szkole czekał na nią też komitet powitalny złożony z kolegów i koleżanek, którzy cieszyli się z jej sukcesu.

Natalia w wolnym czasie lubi tworzyć: szyje, rysuje. Jeszcze nie wie, kim chce być w przyszłości, ale – jak mówi – na pewno będzie robić coś kreatywnego i wykorzysta nieraz swoją niezwykłą pamięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto