Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto postawić na żorskie licea, technika i zawodówki

Katarzyna Śleziona , MUS
Uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Śródmieściu: Filip Masłowski, Klaudia Rzepecka i Kornelia Witak wkrótce złożą papiery do szkół ponadgimnazjalnych
Uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Śródmieściu: Filip Masłowski, Klaudia Rzepecka i Kornelia Witak wkrótce złożą papiery do szkół ponadgimnazjalnych Fot. Katarzyna Śleziona
W tym roku największe zmiany czekają technika. Planuje się między innymi otwarcie klasy technika teleinformatyka w "budowlance", czy technika górnictwa podziemnego w "dwójce".Poza tym II Liceum Ogólnokształcące zmienia nazwy klas w celach promocyjnych. Będzie też kontynuacja popularnych klas: policyjnej w "Herbercie", czy dwujęzycznej w "Miarce"

W tym roku żorskie gimnazja ukończy prawie 620 uczniów. Właśnie teraz muszą zdecydować, czy dalszą edukację zwiążą z Żorami. Jeśli tak, będą mieć do wyboru jeden z pięciu zespołów szkół ponadgimnazjalnych, w których mieszczą się zarówno licea, technika, jak i szkoły zawodowe.

W roku szkolnym 2010/2011 ofertę edukacyjną poszerzają niemal wszystkie placówki. Największe zmiany zajdą w technikach. Pojawią się tutaj dodatkowe kierunki kształcenia. W Technikum nr 1, które mieści się w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. M. Kopernika, otwarta zostanie klasa technika teleinformatyka i klasa dwuzawodowa, w której będą się kształcić technicy pojazdów samochodowych i geodeci. - Planujemy, że to będzie klasa "pół na pół". Powinna liczyć 32 uczniów. Jednak gdyby okazało się, że jest więcej chętnych i można stworzyć osobne klasy, to tak zrobimy. Póki co, nie wiemy, jak będzie z zainteresowaniem młodzieży. Rekrutacja przed nami - mówi Bożena Dąbrowska, naczelnik wydziału edukacji kultury i sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Wielkie nowości dla absolwentów gimnazjów przygotowuje też Technikum nr 2, mieszczące się w Zespole Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera. Tutaj szkoła otworzy klasę fototechnika i technika górnictwa podziemnego.

Skąd pomysł na ten ostatni kierunek? - Co roku około 40 uczniów z naszego miasta wybiera technika górnicze w Pawłowicach, Rybniku, czy Jastrzębiu. Chcemy zatrzymać u nas młodzież, więc otwieramy ten kierunek - mówi Dąbrowska. Każdy uczeń jest na wagę złota.

W szkołach ponadgimnazjalnych w Żorach uczy się blisko 900 uczniów.

- Teoretycznie naukę w tych placówkach może kontynuować 620 absolwentów gimnazjów, jakich mamy co roku. Do tego dochodzi ponad 200 uczniów z miast ościennych, którzy wybierają nasze szkoły ponadgimnazjalne. Zazwyczaj bywa tak, że średnio 60 do 80 absolwentów naszych gimnazjów wybiera szkoły poza Żorami - mówi Dąbrowska. Tak jeszcze cztery lata temu było z młodymi ludźmi, którzy swoją przyszłość chcieli związać na przykład z policją. Uczyli się m.in. w szkole wojskowej w Pawłowicach. Jednak trzy lata temu miasto postanowiło otworzyć klasę policyjną w III Liceum Ogólnokształcącym im. Z. Herberta, które mieści się w Zespole Szkół Nr 3. - To był strzał w dziesiątkę. Co roku mamy pełny nabór - cieszy się Krystyna Ostrowska, dyrektorka "trójki".

Urzędnicy spodziewają się, że zainteresowanie tą klasą także w tym roku będzie spore. Trudno się dziwić.

- Kuszą nie tylko przedmioty nauczania, takie jak podstawy prawa czy wiedza o policji, ale też zajęcia na strzelnicy i sztuki walki. Dodatkowym "smaczkiem" jest także to, że niektóre lekcje prowadzą funkcjonariusze z żorskiej policji - mówią zgodnie uczniowie klasy policyjnej.

W "trójce" drugi rok z rzędu otwarta zostanie także klasa inwestorsko-finansowa, której młodzież raz w miesiącu uczestniczy w 4-godzinnych warsztatach prowadzonych przez pracowników Narodowego Banku Polskiego.

Od nowego roku szkolnego równie interesujące klasy będzie posiadać II Liceum Ogólnokształcące, mieszczące się w ZS Nr 2. Tutaj kierunki kształcenia, na potrzeby rekrutacji i w celach promocyjnych, zmieniły swoje nazwy. Nie będzie już typowej klasy humanistycznej. W zamian pojawi się klasa humanistyczna z elementami pedagogiki i psychologii. Uczniowie tej klasy będą współpracować m.in. z wydawnictwem "Znak", czy "Tygodnikiem Powszechnym". Dotychczasowa klasa informatyczna zmieni się teraz w klasę informatyczną z grafiką komputerową i specjalizacją ubezpieczenia społeczne. Trzecia nowa klasa w "dwójce" to klasa biologiczno-chemiczna z ochroną środowiska i elementami ratownictwa medycznego.

"Dwójka" zmienia nazwy swoich profili na wzór I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki. W "jedynce" już od kilku lat uczniowie mają do wyboru kilka klas o ciekawie brzmiących nazwach: politechniczną, architektoniczno-informatyczną, przyrodniczo-medyczną, dziennikarską i lingwistyczną, w której wiedza o społeczeństwie i geografia są nauczane w dwóch językach.

Nabór do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem elektronicznego systemu naboru.

Od 10 maja do 18 czerwca kandydaci powinni zarejestrować się na stronie:

https://slaskie.edu.com.pl,

założyć tam konto, wybrać interesujące ich szkoły i ułożyć listę preferencji wybranych przez siebie oddziałów.

Następnie kandydat powinien wydrukować podanie, korzystając ze wzorca zamieszczonego w systemie, a potem złożyć je w szkole pierwszego wyboru. Publikacja list osób przyjętych do poszczególnych szkół zostanie opublikowana 2 lipca na stronie internetowej. Potem uczniowie będą mieć czas, aby donieść wszystkie potrzebne dokumenty. Z kolei od 7 lipca do 31 sierpnia zaplanowano rekrutację uzupełniającą do szkół ponadgimnazjalnych.

Nowe kierunki kształcenia

Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych im. M. Kopernika, ul. Rybnicka 5, 44-240 Żory, tel.: 32/ 43-42-626

Technikum Nr 1:

- technik pojazdów samochodowych/technik geodeta;
- technik teleinformatyk;

Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera, ul. Boryńska 2, 44-240 Żory, tel.: 32/ 43-42-076

Technikum Nr 2:

- technik górnictwa podziemnego;
- fototechnik;

Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera, 44-240 Żory, tel.: 32/ 43-42-076

II Liceum Ogólnokształcące:

- klasa humanistyczna z elementami pedagogiki i psychologii;
- klasa informatyczna z grafiką komputerową i specjalizacją ubezpieczenia społeczne;
- klasa biologiczno-chemiczna z ochroną środowiska i elementami ratownictwa medycznego.

Zespól Szkół Zawodowych, ul. 11 Listopada 45, 44-335 Jastrzębie-Zdrój, tel.: 32/ 47-62-071

- technik pojazdów samochodowych.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto