Zaćmienie Księżyca 7.08.2017. Już dziś, w poniedziałek 7 sierpnia czeka nas ciekawe zjawisko astronomiczne. Warto tego dnia spojrzeć wieczorem w niebo. Otóż czeka nas częściowe zaćmienie księżyca, widoczne w różnym stopniu z całej Polski. Cień Ziemi zasłoni 25 procent Księżyca.

A już za kilka dni czeka nas Noc Perseidów! Czytaj więcej:
Perseidy 2017. Deszcz meteorytów 12 sierpnia - jak oglądać, kiedy maksimum? [ZDJĘCIA]

Zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017 r. Warto w poniedziałkowy wieczór spojrzeć w niebo

Poniedziałkowy wieczór będzie nie lada gratką dla miłośników zjawisk astronomicznych... i nie tylko. Otóż czekające nas częściowe zaćmienie księżyca będą mogli zobaczyć wszyscy. I nie potrzebujemy do tego lornetek czy teleskopów - będzie można je oglądać "goły okiem".

Zaćmienia Księżyca z danego miejsca mamy możliwość obserwować częściej niż zaćmienia Słońca. To dzisiejsze będzie ostatnim już zaćmieniem naturalnego satelity Ziemi widocznym w tym roku.

Warto zauważyć, że częściowe zaćmienie Księżyca nie zdarza się często. Średnio co kilka lat, jednak w różnym stopniu. Za rok natomiast - 27 lipca 2018 roku, będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.

Kiedy nastąpi częściowe zaćmienie księżyca?

Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godz. 20:22 - wówczas tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu.

Tarcza Księżyca zostanie zaciemniona przez cień Ziemi w maksymalnie 24 proc. we wschodniej Polsce, a w 18-20 procentach na zachodzie.

Fazy częściowego zaćmienia księżyca 7 sierpnia:
- początek zaćmienia półcieniowego o godz. 17:50
- początek zaćmienia częściowego o godz. 19:24
- faza maksymalna o godz. 20:22
- koniec zaćmienia częściowego o godz. 21:18
- koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 22:51.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które następuje wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W roku 2017 mamy dwa takie zaćmienia.

Czekamy na Wasze zdjęcia!
Będziesz robił zdjęcia podczas częściowego zaćmienia księżyca 7 sierpnia 2017 roku? Pochwal się nimi! Prześlij je na mail: naszemiasto@dz.com.pl, lub zamieść bezpośrednio do naszego serwisu:

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nadesłane fotografie opublikujemy w naszej galerii.


Księżyc chowa się w kraterze meksykańskiego wulkanu. Bajeczne zdjęcia z Puebli

Puebla, Meksyk. Kamera, stale obserwująca wulkan Popocatépetl, zarejestrowała bajeczną panoramę miasta Puebla w środkowym Meksyku. Na zdjęciach możemy zobaczyć księżyc, który powoli chowa się w kraterze meksykańskiego wulkanu. Popocatépetl to wciąż czynny stratowulkan oraz drugi pod względem wysokości szczyt Meksyku.


Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

UWAGA (gość)

Bojdoł z Wyr to konfident i wsypoł M. z Orzesza.
M. wyloz i pedzioł mi to, trza dojechać kabla.