Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Inżynierii Miejskiej łączy tradycję z nowoczesnością

Redakcja
Rozmowa z Adamem Putkowskim, Wiceprezesem Zarządu ZIM w Mikołowie, Zastępcą Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu.

Zakład Inżynierii Miejskiej w Mikołowie powstał w 1995 roku, ale historia mikołowskich wodociągów sięga XVIII i XIX w. Co dla Państwa oznacza ta tradycja?
Historia poszukiwania źródeł wody i jej przesyłu dla wciąż rozwijającego się miasta jest bardzo ciekawa. Nie sposób też nie wspominać na co dzień o tak bogatej tradycji. Zgodnie z zachowaną korespondencją, którą magistrat prowadził z Panem Ziemi Pszczyńskiej, w rynku już w XVIII wieku istniała studnia. Prace przygotowawcze do budowy "centralnego wodociągu" dla miasta rozpoczęto w 1899 roku, trwały do 1908 roku. Wodę pozyskiwano ze źródła po lewej stronie szosy do Wilkowyj (miejsce dzisiejszych zbiorników wodnych). Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy burmistrzem Mikołowa został Jan Koj, stosowna umowa na dostawę wody dla miasta została zawarta z księciem pszczyńskim. Książęcym rurociągiem woda z bogatych źródeł w Śmiłowicach była pompowana do zbudowanej na wzgórzu w Łaziskach Dolnych wieży ciśnień, skąd rurociągami spływała do samego Mikołowa. W Polsce powojennej, po utworzeniu sztucznego zbiornika w Goczałkowicach, na mikołowskich Groniach wzniesione zostały olbrzymie, betonowe zbiorniki. Stąd od lat 50. siłą grawitacji woda spływa rurociągami do wielu śląskich miast. W latach 70. doprowadzono kolejną magistralę wodną, dostarczając wodę ze zbiornika w Międzybrodziu, wtedy wybudowano też przepompownię w Tychach-Urbanowicach, która tłoczy wodę do zbiorników wodnych na mikołowskich Groniach. Od 1999 r. Zakład Inżynierii Miejskiej w Mikołowie w 100 proc. należy do gminy Mikołów. Głównym zakresem działalności spółki jest zaopatrzenie mieszkańców w wodę, odbiór i oczyszczanie ścieków, wytwarzanie i dystrybucja ciepła do ogrzewania mieszkań. Teraz realizujemy 2 ważne inwestycje dofinansowane z funduszów unijnych "Poprawa jakości powietrza atmosferycznego w mieście Mikołów" i "Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów".

W niedawnym rankingu Rzeczpospolitej w dodatku "Ekonomia&Rynek" ZIM znalazł się w czołówce instytucji pozyskujących fundusze unijne.
Znaleźliśmy się na 6. miejscu wśród 50 spółek, które uzyskały najwyższe dotacje ze środków unijnych (w tym 3. miejsce w branży wodno-kanalizacyjnej). To efekt realizacji projektu gospodarki wodno-ściekowej, samo to świadczy o tym, jak doniosłe i odpowiedzialne jest to przedsięwzięcie.

Dlaczego powstanie kanalizacji jest tak ważne?
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej to wiele korzyści i szansa rozwoju, ale również dostosowanie się m.in. do przepisów w dziedzinie ochrony środowiska. Na mocy Traktatu Akcesyjnego Polska została zobligowana, by do 31 grudnia 2015 r. dostosować się do regulacji unijnych dotyczących odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych. Mikołów, jak i wiele innych miast w Polsce, jest zobowiązany spełnić obowiązki Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. To polska regulacja prawna, która precyzuje dyrektywę unijną. Po zrealizowaniu unijnej inwestycji ponad 15 tys. mieszkańców będzie miało dostęp do sieci kanalizacji, dzięki czemu będziemy mogli szybciej osiągnąć efekt ekologiczny związany z oczyszczaniem ścieków oraz właściwy poziom skanalizowania miasta. Brak inwestycji w naszym mieście, związanej z budową kanalizacji, mógłby się wiązać z niedostosowaniem do europejskich norm, co groziłoby nałożeniem na Polskę, a następnie na gminę wysokich kar finansowych. Słowo "kanalizacja" było w naszym mieście odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. A to w kontekście gigantycznego przedsięwzięcia, a to w kwestii ochrony środowiska, a to w znaczeniu wielu trudności i wyrzeczeń. Jedno jest pewne - już dzisiaj wiadomo, że Mikołów dołączył do grona odważnych, zdeterminowanych i odpowiedzialnych miast, które podjęły wyzwanie o wcześniej niespotykanej skali.

Projekt pn. "Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów" gruntownie poprawi komfort życia mieszkańców. Co obejmuje to przedsięwzięcie? Jakie będą jego skutki i jak przedstawia się on w liczbach? Kiedy planuje się zakończenie prac?
Aby spełnić wymagania prawa polskiego i europejskiego z zakresu ochrony środowiska, nakładającego na gminy m.in. obowiązek wyposażenia wszystkich aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków, Mikołów przystąpił do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu pn. "Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów". 14 stycznia 2011 roku Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła dofinansowanie dla przedsięwzięcia "Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów", którego beneficjentem jest Zakład Inżynierii Miejskiej Sp. z o.o. w Mikołowie. Całkowita wartość projektu to ok. 386,9 mln zł brutto, w tym wsparcie ze środków unijnych wyniesie ok. 215,5 mln zł.

Z pewnością kilkanaście lat temu, kiedy pojawiała się idea tak ogromnej inwestycji, obawiano się jej skutków. Dzięki determinacji Jednostki Realizującej Projekt, powołanej w strukturach Zakładu Inżynierii Miejskiej sp. z o.o., wystartowaliśmy w wyścigu o unijne pieniądze, trwaliśmy w różnych nastrojach, pokonywaliśmy wiraże inwestycji i jesteśmy na ostatniej prostej. W ciągu czterech lat na terenie gminy Mikołów, a w szczególności w centrum Mikołowa, dzielnicy Kamionka, na terenie pięciu sołectw gminy Mikołów: Borowa Wieś, Bujaków, Mokre, Paniowy i Śmiłowice oraz w części Mikołowa noszącej zwyczajową nazwę Nowy Świat, Gniotek, Reta i Goj, wybudowano 162 km kanalizacji sanitarnej, zabudowano 28 tłoczni, wybudowano 29 km kanalizacji deszczowej oraz zmodernizowano 29 km sieci wodociągowej. Dla 44 kontraktów zakończono roboty budowlane i uzyskano decyzję na użytkowanie. Zakończenie budowy kanalizacji to jedno, ale poza wykonaniem zakresu rzeczowego niezbędne jest również uzyskanie efektu ekologicznego. Oznacza to, iż wymagane jest podłączenie do kanalizacji sanitarnej jak największej liczby osób i ograniczenie przez to emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto