Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki badań środowiskowych przeprowadzonych w oczyszczalni "Wschód" w Łaziskach Górnych.

Damian Hatko
DH
Jeszcze tydzień temu wszyscy zainteresowani tą sprawą mieszkańcy Łazisk Górnych zastanawiali się, jakie konsekwencje może mieć zaprzestanie robót modernizacyjnych. Oczywiście poza gryzącym odorem, który unosi się nad oczyszczalnią i okolicznymi domostwami. Mieszkańcy od miesięcy nie mogą otworzyć okien i wywietrzyć swoich mieszkań. Nie suszą prania w przydomowych ogródkach, wstydzą się zaprosić do siebie gości.

Dostrzegając niepokojące sygnały tj. usychające drzewa lub wysypkę na skórze psa zaczęli obawiać się o swoje zdrowie i życie. Problemy zaczęły się po tym, jak Hydrobudowa, ogłosiła upadłość układową.

Dziś są już znane wyniki szczegółowych badań i chociaż nie są one pomyślne, sytuacja panująca w łaziskiej oczyszczalni nie zagraża zdrowiu mieszkańców.

- Przeprowadzone pomiary jakości odprowadzanych ścieków wykazały kilkukrotne przekroczenie dopuszczanych norm dla związków organicznych - mówi Anna Wrześniak, śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Związki, które są zawarte w ściekach komunalnych powodują silne uciążliwości zapachowe. Szczególnie łatwo jest je wyczuć przy wysokich temperaturach powietrza. Niewątpliwie są dużą uciążliwością dla mieszkańców okolicznych terenów, jednak emisja związków złowonnych z tych procesów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia i życia - zapewnia Wrześniak .

WIOŚ wystąpił także do sanepidu, aby zbadać ewentualne zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, czyli zarządca oczyszczalni, zostało zobowiązane do przynajmniej częściowego ograniczenie występujących uciążliwości. Jednocześnie inspektorat wszczął postępowanie administracyjne, które dotyczy wstrzymania użytkowania oczyszczalni.

Problem okolicznych mieszkańców nie skończy się jednak zbyt szybko. - Doraźna poprawa sytuacji powinna nastąpić po zrealizowaniu obowiązków nałożonych na zarządcę oczyszczalni, natomiast docelowe rozwiązanie problemu polegać będzie na zakończeniu inwestycji związanej z modernizacją oczyszczalni ścieków - zaznacza Anna Wrześniak.

Wyniki przeprowadzonych badań dały także odpowiedź na niepokoje łaziszczan, a także gostynian i tyszan. Rzeka Gostynka, chociaż intensywnie śmierdzi, nie zagraża ludzkiemu życiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto