MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

1 z 100. Izabela Dłużyk na prestiżowej liście BBC „100 Woman”. Kim jest jedyna wyróżniona Polka?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Izabela Dłużyk zaczęła nagrywać dźwięki ptaków, kiedy miała 12 lat.
Izabela Dłużyk zaczęła nagrywać dźwięki ptaków, kiedy miała 12 lat. Kadr z filmu BBC
Izabela Dłużyk to jedyna Polka, która znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC. Obok gdańszczanki wyróżnione zostały m.in. była pierwsza dama USA Michelle Obama, Aitana Bonmatí – zdobywczyni kobiecej Złotej Piłki czy aktorka znana z „Brzyduli Betty”, America Ferrera. Dowiedz się, kim jest Izabela Dłużyk i dlaczego BBC umieściło ją na liście „100 Women”.

Spis treści

Polka jedną ze 100 najbardziej wpływowych i inspirujących kobiet wg BBC

„100 Women” to projekt, który powstał w 2013 roku. Jego celem jest stworzenie kobietom przestrzeni do dyskusji o poprawianiu świata, a co rok prezentowana jest lista stu najbardziej wpływowych i inspirujących kobiet na świecie. Wyróżnione kobiety pochodzą z całego świata i zajmują się różnymi dziedzinami – kulturą i edukacją, sportem, rozrywką, polityką, zdrowiem, nauką i technologią.

W 2023 r. na liście „100 Women” znalazła się jedna Polka – Izabela Dłużyk. BBC doceniło ją w kategorii „Nauka, zdrowie i technologia” za niezwykłą pasję, której jest bardzo oddana.

– Rejestratorka terenowa jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale też dlatego, że jest niewidoma od urodzenia. Odkąd w wieku 12 lat otrzymała od rodziny dyktafon Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku – podkreśla BBC.

Poza gdańszczanką wśród setki wpływowych i inspirujących kobiet znajdziemy takie nazwiska jak:

  • Michelle Obama,
  • Timnit Gebru,
  • America Ferrera,
  • Gloria Steinem,
  • Aitana Bonmatí,
  • Amal Clooney.

Zobacz też: To było małżeństwo z powodów praktycznych. Hannę i Antoniego Gucwińskich połączyła miłość do zwierząt

Kim jest Izabela Dłużyk? Gdańszczanka ma niezwykłą pasję i wydała płytę

Izabela Dłużyk pochodzi z Gdańska. Z wykształcenia jest filolożką – ukończyła anglistykę i rusycystykę – i doktorantką. Pracuje jako tłumaczka w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego. Kiedy miała 12 lat, dostała dyktafon, na którym zaczęła rejestrować dźwięki ptaków. To był początek jej pasji. Dziś kobieta potrafi zidentyfikować ptaki na podstawie samych odgłosów, jakie wydają.

W 2016 r. prowadziła – z sukcesem – zbiórkę na wyjazd do Peru. W podróżach najczęściej towarzyszą jej bliskie kobiety – mama i ciocia. W amazońskiej dżungli był z nią brat.

– Pomagają poruszać się po wszystkich dziwnych miejscach, które czasami chcę odwiedzić – mówi Izabela Dłużyk.

Polska rejestratorka dźwięków wydała też płytę z odgłosami Puszczy Białowieskiej, która została wydana we współpracy z australijską firmą „Listening Earth”.

Posłuchaj płyty nagranej przez Izabelę Dłużyk:

Izabela w lesie i miłość do papug

„Izabela in the forest” to dokument o Izabeli Dłużyk wyemitowany w sierpniu 2023 r. przez BBC World. Polka jest w nim przewodniczką po Białowieży, mówi też o swojej pracy i pasji.

– My, ludzie, bardziej skupiamy się na aspektach wizualnych. Przy obserwacji ptaków myślimy głównie o fotografii. Na przykład identyfikujemy gatunki na podstawie ich wyglądu, a nie dźwięków. (...) Kiedy słucham nie tylko ptaków, ale i drzew, po prostu czuję się we właściwym miejscu, w poczuciu najgłębszego sensu istnienia – powiedziała Izabela Dłużyk.

Zobacz film BBC o Izabeli Dłużyk:

Izabela podkreśla, jak ważny jest dla niej dźwięk jako dla osoby niewidomej. Stąd też jej zamiłowanie do ptasich dźwięków – najpierw było słuchanie, potem nagrywanie. Gdańszczanka szczególnie jest zafascynowana papugami, a szczególnie arami. Chciała usłyszeć papugi żerujące na glinianych klifach w rezerwacie Tambopata w Peru i w 2017 r. zrealizowała to marzenie. Kilka lat później za sprawą swojej pasji, poświęcenia i zaangażowania znalazła się na liście „100 Women” BBC.

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 1 z 100. Izabela Dłużyk na prestiżowej liście BBC „100 Woman”. Kim jest jedyna wyróżniona Polka? - Strona Kobiet

Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto