Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14 milionów kosztowała największa w powiecie inwestycja w służbie zdrowia

[email protected]
Pielęgniarka Elżbieta Skonieczna i położna Aleksandra Hetmańska przygotowują łóżko porodowe.
Pielęgniarka Elżbieta Skonieczna i położna Aleksandra Hetmańska przygotowują łóżko porodowe.
W Szpitalu Powiatowym w Mikołowie maluchy rodzą się od środy w nowoczesnej sali porodowej, która mieści się w dobudowanym segmencie placówki. Segment jest bardzo kolorowy.

W Szpitalu Powiatowym w Mikołowie maluchy rodzą się od środy w nowoczesnej sali porodowej, która mieści się w dobudowanym segmencie placówki. Segment jest bardzo kolorowy.

- Chcieliśmy zerwać z szaro-burą kolorystyką dominującą w polskich placówkach - twierdzi Anna Borówka, zastępca dyrektora mikołowskiego szpitala.

Więcej dzieci

W Szpitalu Powiatowym w Mikołowie rodzi się coraz więcej dzieci. W 2005 na świat przyszło tu o 200 maluchów więcej niż w 2003 roku.

- Dotąd porody przyjmowaliśmy na jednej dużej sali, pacjentki były oddzielone od siebie jedynie parawanami. Teraz mają do swojej dyspozycji oddzielne boksy. Pozwala to na zachowanie intymności w tej ważnej dla każdej kobiety chwili. Z rodzącymi może być ktoś bliski, choć dla tych tatusiów, którzy nie chcą być przy samym porodzie, ale niedaleko rodzących, przygotowaliśmy specjalny pokoik. Na porodówce są bardzo nowoczesne łóżka, najnowsza aparatura i sprzęt medyczny, co z pewnością sprawi, że rodzące u nas kobiety będą mogły czuć się w pełni bezpieczne - tłumaczy Aleksandra Hetmańska, położna oddziałowa.

Kilka metrów od sali porodowej znajduje się blok do cięć cesarskich.

- W razie jakichkolwiek komplikacji wystarczy tylko przewieźć ciężarną do sali obok - dodaje Anna Borówka, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych.

Jeszcze trochę pracy

W nowym segmencie znajduje się także nowoczesny oddział rehabilitacji neurologicznej, oddział rehabilitacyjny z dużym zapleczem sprzętowym.

- Remont był wielkim przedsięwzięciem - mówi Krystyna Smoczyńska, dyrektorka szpitala. - Dotyczył nie tylko modernizacji istniejących pomieszczeń w starym budynku, wybudowane zostały również zupełnie nowe segmenty. Koszt prac wyniósł 14 milionów złotych. Pieniądze pochodziły ze środków starostwa, gmin należących do naszego powiatu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wszystkich prac jeszcze nie zakończyliśmy, potrwają one do lata. Na przykład na drugim piętrze będzie oddział łóżkowy, gdzie na razie umieszczeni zostaną pacjenci z tych oddziałów w starym budynku, gdzie będzie trwał remont.

Co nowego?

- W każdej sali w wyremontowanej części szpitala jest łazienka z umywalką, ubikacją i prysznicem - wyjaśnia Anna Borówka. - Urządzenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pod prysznic można wjechać wózkiem inwalidzkim. Myślę, że łazienki w salach są bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich pacjentów. Nie trzeba będzie już stać w ogonku, żeby się umyć rano czy wieczorem.

katarzyna skrzypek


Jolanta Szymura, położna

Pracuję w szpitalu od wielu lat i muszę, przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem zmian, jakie dokonały się tutaj w ostatnim czasie. W szpitalu jest teraz ładnie, gustownie i bardziej funkcjonalnie. Dotychczas przychodząc do pracy na porodówkę śmiałyśmy się z koleżankami, że wchodzimy do części muzealnej szpitala. Wprawdzie rodzące u nas panie pocieszały nas, że mamy się nie wstydzić warunków, bo nie one są najważniejsze, ale wydaje mi się, że te zmiany najbardziej wpłyną właśnie na pacjentki. Wszak teraz, oprócz tak ważnego wydarzenia jak przyjście dziecka na świat, ważna jest też atmosfera w jakiej się rodzi. (mg)


Szpital w liczbach

  • Oddział internistyczny - ordynator dr n med. Józef Andrzejewski. Oddział ma 60 łóżek, pracuje na nim ośmiu lekarzy, 14 pielęgniarek. W ubiegłym roku było tu hospitalizowanych 1600 pacjentów.

  • Oddział neurologiczny - ordynator lek. med. Ireneusz Fischer. Na oddziale są 32 łóżka, pracuje tu siedmiu lekarzy i 14 pielęgniarek. W 2005 było tu 1000 pacjentów.

  • Oddział położniczo-ginekologiczny - ordynator dr n med. Adam Dyrda. Ilość łóżek - 62, zatrudnionych jest tu 11 lekarzy w tym siedmiu specjalistów (czterech w trakcie specjalizacji II stopnia) 40 pielęgniarek. W ubiegłym roku było tu 2600 pacjentek.

  • Oddział noworodkowy - ordynator lek. med. Anna Danielczyk. Zatrudnionych jest tu dwóch lekarzy i 12 pielęgniarek.

  • Oddział rehabilitacji neurologicznej - kierownik oddziału lek. med. Piotr Loppe. Na oddziale jest 20 łóżek, pracuje dwóch lekarzy, logopeda i psycholog. Oddział funkcjonuje od lutego 2006 roku.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto