Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50 lat ma Mikołowski Klub Esperanto

Damian Baran
Dzieci uczą się języka w parku Planty
Dzieci uczą się języka w parku Planty ARC
Mikołowski Klubu Esperanto ma już pół wieku! A wszystko zaczęło się od wycieczki na Fiołkową Górę.

Mikołowski Klub Esperanto obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Już jutro z tej okazji odbędą się od godziny 12 do 15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Miko-łowskie Spotkania z Esperantem".


W programie wystawa i nagrody w konkursie plastyczno-literackim dla dzieci "Przyjaciele z całego świata" (Amikoj el tuta mondo), multimedialna prezentacja 50-letniej działalności klubu, zapoznanie uczestników z międzynarodowymi imprezami, mediami oraz organizacjami esperanckimi, występy wokalne oraz poetyckie w tym języku, a także zajęcia plastyczne i muzyczne dla dzieci. Wstęp jest bezpłatny, a rezerwować miejsca można jeszcze dzisiaj po numerami telefonów 505 026-069 i 781 936-065. 


Jest też bardzo dobra wiadomość dla tych osób, które chciałyby się nauczyć języka esperanto. Klub rusza bowiem z bezpłatnymi lekcjami dla młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywać się będą w piątki od 17.45 do 19.15 w czytelni działu młodzieżowego biblioteki. Na kurs można się zapisywać dzwoniąc, na te same numer, pod jakimi rezerwuje się miejsca na jutrzejszą imprezę. A jutro odbędzie się lekcja pokazowa, by lepiej jak będą wyglądały zajęcia.


Historia Mikołowskiego Klubu zaczęła się w 1960 roku. Esperantyści ze Śląska wybrali się na wycieczkę na Fiołkową Górę. Tam właśnie narodził się pomysł stworzenia klubu, który powstał rok później. Z okazji okrągłego jubileuszu już przed trzema miesiącami zorganizowano wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Brało w niej udział 45 osób.


Podczas zwiedzania ogrodu pięć osób otrzymało świadectwa ukończenia kursu i konsultacji esperanto, które odbywały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej od października 2010 r. do maja 2011 r. 
Uczestnikom wycieczki został przybliżony temat projektów wprowadzenia esperanto do szkół publicznych m.in. we Francji i Polsce. Dzieci uczestniczyły natomiast w lekcji esperanta, prowadzonej przez członkinie polskiej sekcji ILEI - Międzynarodowego Związku Nauczycieli Esperantystów.


- Podoba mi się w tym języku jego brzmienie i prosta gramatyka - mówiła nam Anna Budacz, która wraz z Katarzyną Szarlą jest organizatorką Mikołowskiego Klubu Esperanto. Klub działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Miko-łowie. - Wywodzi się on z języków indoeuropejskich i łaciny. Zamenhof wybierał te słowa i tę gramatykę, które najczęściej się powtarzały - dodała.
Mikołowscy esperantyści mają jeszcze jeden cel w związku jubileuszem.

Podczas wakacji w parku Planty na świeżym powietrzu odbywały się zajęcia dla dzieci z "języka międzynarodowego". Z tego powodu narodził się pomysł… Bezimiennej alei w parku Małe Planty esperantyści starają się nadać nazwę: aleja Esperanta

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto