Bitwa Wyrska. 16. starcie wojsk polskiego i niemieckiego. Nowości w programie

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Arkadiusz Dominiec i PZinż.302
Arkadiusz Dominiec i PZinż.302 Mat. prasowy
16. Bitwa Wyrska odbędzie się 20 maja 2023. Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowane jest na godz. 14.30. Zostaną wówczas złożone kwiaty pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. w Gostyni.O godz. 15 rozpocznie się inscenizacja Bitwy Wyrskiej, a o godz. 16 - piknik forteczny. Bitwa Wyrska odbędzie się pod patronatem "Dziennika Zachodniego".

Co roku jest jakaś nowość w scenariuszu rekonstrukcji. Tym razem będzie to motyw łączności. Wojsko posługiwało się telefonami AP-36. Zaprosiliśmy grupę, która nam taką łączność odtworzy. Może nie będzie to zbyt spektakularne, ale taka nowość się pojawi

- zapowiada Arkadiusz Dominiec.

Łącznościowców należy wypatrywać w pobliżu dowódcy. Jest nim sam reżyser, Arkadiusz Dominiec, który występuje w mundurze oficera Wojska Polskiego, w randze podpułkownika.

Wprawdzie grupy rekonstrukcyjne dostają wcześniej scenariusz i przyjeżdżają doskonale przygotowane, a na miejscu jeszcze wszystko przed inscenizacją omawiamy, ale lubię być na polu rekonstrukcyjnym, by zaingerować, gdyby taka konieczność zaszła

- mówi reżyser dowódca.

Rekonstruktorów Bitwy Wyrskiej będzie około 120, z całej Polski oraz grupa z Czech.

Bitwa Wyrska. Pojazdy podczas rekonstrukcji i nowość - PZinż.302

Wśród pojazdów wojsk niemieckich zobaczymy dwa niemieckie czołgi: Panzerkampfwagen I i Panzerkampfwagen II, po stronie polskiej - tankietkę TKS, armatę przeciwlotniczą Bofors i PZinż. 302, czyli ciągnik artyleryjski do tej armaty. To debiut tego pojazdu w Bitwie Wyrskiej.

- To pierwszy odbudowany egzemplarz od 1939 r. Nikt dotąd nie podjął się jego odbudowy - mówi Arkadiusz Dominiec, który jest twórcą egzemplarza, jaki zobaczymy w czasie inscenizacji.

W prawdziwej Bitwie Wyrskiej na pewno PZinż.302 nie było, ale reżyser uznał, że jest to dobra okazja do zaprezentowania tego odtworzonego w Tychach pojazdu.

Opiera się o obudowę fiata 508. Taka jest podstawa tego pojazdu. Tak też przed wojną te pojazdy budowano. Była rama, układ jezdny i skrzynia biegów z fiata 508. Różni się tylko nadbudową. Jest to pojazd otwarty. Z tyłu ma dodatkowo dołożoną skrzynię, w której znajdowała się amunicja zapasowa do armaty Bofors

- opowiada twórca tego pojazdu.

Produkcją tych pojazdów zajmowały się Państwowe Zakłady Inżynierii w Warszawie. Nie wiadomo, ile ich wyprodukowano, ile trafiło do wojska.
- Na archiwalnych zdjęciach widać je zniszczone na polach bitwy - mówi Arkadiusz Dominiec.

Podczas tegorocznej Bitwy Wyrskiej będzie można - jak już powiedzieliśmy - po raz pierwszy zobaczyć replikę tego pojazdu. Jedyną taką w Polsce.

Bitwa Wyrska: piknik forteczny

Po rekonstrukcji, około szesnastej, rozpocznie się piknik forteczny.

Pierwszym punktem będzie pokaz kawalerii oraz pokazy powietrzne i lądowe sprzętu Wojska Polskiego, następnie występy zespołów muzycznych. Do zobaczenia są: schron bojowy Sowiniec z 1939 r., stanowiska grup rekonstrukcji, wystawa sprzętu Wojska Polskiego oraz stanowiska promocyjne jednostek wojskowych. Ponadto - gastronomia oraz strefa zabaw dla dzieci.

Cała impreza będzie się odbywać w okolicy wspomnianego pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 przy ul. Tęczowej w Gostyni w godz. 14.30-21.

Jednym z patronów medialnych Bitwy Wyrskiej jest „Dziennik Zachodni”.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie