Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie. Herbateka i inne. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Zrewitalizowana kamienica przy Rynku 2 w Mikołowie, a w niej - herbateka
Zrewitalizowana kamienica przy Rynku 2 w Mikołowie, a w niej - herbateka Jolanta Pierończyk
Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie znajduje się w trzech pięknie odrestaurowanych zabytkowych kamienicach. Ostatnia z nich, przy Rynku 2, oddana została do użytku 2 grudnia 2022 r. Na parterze mieści się m.in. herbateka, nowe miejsce do towarzyskich spotkań. Obok - niebawem powstanie sklep z gadżetami miejskimi.

Przed wojną była to - jak mówi Wojciech Świec z Mikołowskiej Placówki Muzealnej - kamienica niejakiego Nebla.

- Na parterze był sklep, na wyższych kondygnacjach znajdowały się mieszkania, o których wynajmie decydował właściciel. Od niego zależało komu je wynajmie - mówi Wojciech Świec.

Na archiwalnej liście podmiotów gospodarczych powiatu pszczyńskiego, do którego należał Mikołów, znajdujemy wpis: "H.Nebel i spółka. Manufaktur und Moderwarenhandel. Nikolai. Czyli sklep odzieżowy. I są jeszcze daty: 1930-1942l.

Po wojnie był to zwykły komunalnik, a w pomieszczeniach Neblowego sklepu kwitł handel, m.in. z obuwiem.
- Pamiętam, że zawsze przychodziłem tu z mamą przed rozpoczęciem roku szkolnego, by kupić nowe trampki do szkoły - wspomina burmistrz Stanisław Piechula.

Centrum Aktywności Społecznej dla 140 organizacji pozarżądowych i strefy biznesu

- Będzie to Centrum Aktywności Społecznej. W Mikołowie mamy ok. 140 organizacji, które do tej pory były rozrzucone po różnych strychach i zakamarkach. Jedni mieli lepsze warunki, inni gorsze, a tu mają wszystko, co trzeba, by prowadzić społeczną działalność - powiedział burmistrz Stanisław Piechula.

Centrum Aktywności Społecznej tak naprawdę znajduje się w trzech zrewitalizowanych budynkach, z których pierwszy oddany był do użytku w 2020 roku podczas pandemii.

- Dziś kończy się nasz 6-letni projekt rewitalizacji przyrynkowych kamienic. Rewitalizację przeszło pięć kamienic. Są tam nadal lokale mieszkalne, ale w trzech z nich funkcjonuje CAS. W kamienicy oddanej do użytku dwa lata temu działają organizacje pozarządowe, w kamienicy otwieranej dziś będzie miała swoje miejsce także strefa biznesu, której do tej pory u nas ne było. Mamy tu strefę co-workiongową i startupową. Liczymy, że będą się tu tworzyć innowacyjne pomysły i rodzić nowe kariery - mówił Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.

Większość pomieszczeń we wspomnianych trzech budynkach, gdzie znajduje się CAS, jest ogólnodostępnych.

CAS jest dla wszystkich mikołowian

- Są przystosowane do prowadzenia konferencji on line, mają wszelkie możliwe multimedia i każdy mieszkaniec, po wcześniejszym umówieniu się, będzie mógł z nich skorzystać. Takie było bowiem założenie, że tworzymy te miejsca dla wszystkich, a nie tylko określonych grup społecznych - zaznaczył wiceburmistrz Mateusz Handel.

Cały projekt kosztował ponad 20 mln zł, z których ponad 8 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Herbateka i sklep z gadżetami miejskimi

- Ponieważ miasto promuje ekonomię społeczną, warto podkreślić, że w tym budynku mamy dwa przedsiębiorstwa społeczne. jednym z nich jest herbateka, drugim będzie sklep z gadżetami miejskimi, który powstanie niebawem w sąsiednim pomieszczeniu - mówi Agnieszka Ganiek, pełnomocnik burmistrza ds. organizacji pozarządowych.

2 grudnia do godz. 16 nowo otwartą kamienicę mogą zwiedzać wszyscy mieszkańcy Mikołowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto