Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Mikołowie gotowe. Będzie też przebudowa wiaduktu na ulicy Prusa

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Mikołów. Ukończono budowę centrum przesiadkowego. To nie koniec zmian. Będzie przebudowa wiaduktu na ulicy Prusa

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mikołów. Ukończono budowę centrum przesiadkowego. To nie koniec zmian. Będzie przebudowa wiaduktu na ulicy Prusa Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Szelc
Mikołów. Po dwóch latach zakończyła się budowa centrum przesiadkowego w naszym mieście. Dworzec został oddany w ręce mieszkańców. Również kierowcy przejeżdżający przez okolice dworca mogą odetchnąć z ulgą, zniknęła sygnalizacja świetlna sterująca ruchem, który ponownie jest płynny. To nie koniec zmian w okolicy centrum, będzie przebudowa wiaduktu na ulicy Prusa.

Centrum przesiadkowe w Mikołowie otwarte.

Zakończono prace budowlane w ramach nowego centrum przesiadkowego w Mikołowie. Okolice dworca zmieniły się nie do poznania. W ramach inwestycji powstało wiele udogodnień i modernizacji, służących mieszkańcom. Przebudowano płytę dworca autobusowego, a w samym centrum znajdziemy nowoczesne wiaty autobusowe wyposażone w infokioski, dotykowe ekrany, które mają umożliwić zaplanowanie podróży oraz informować o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Mają, ponieważ podczas naszej wizyty na dworcu, we wtorek, 20 lipca, były jeszcze wyłączone.

Kolejnym udogodnieniem, szczególnie w okresie zimowym, są ogrzewane ławki. Dachy wiat pokryte są panelami fotowoltaicznymi, których zadaniem jest zasilanie infrastruktury.

- Centrum Przesiadkowe wyposażone jest w nowoczesne wiaty przystankowe, podgrzewane ławki, panele solarne generujące energię elektryczną, infokioski dotykowe, na których będzie można sprawdzić rozkład jazdy i bieżącą lokalizację danego autobusu - o udogodnieniach w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim mówił Tomasz Rogula, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mikołowie.

Zadbano o sprawność przemieszczania się po, jak i wokół dworca. Powstały nowe, szersze chodniki oraz ścieżki rowerowe. W ramach prac nad centrum przesiadkowym dokonano zmian w układzie drogowym centrum miasta. Zbudowało łącznik ulic Waryńskiego z Kolejową, rondo na zbiegu ulic Kolejowej i Prusa oraz dodatkowe pasy ruchu na rogu Prusa i Miarki.

Udogodnieniem dla kierowców pojazdów osobowych jest również parking, który mieści 200 samochodów. Na terenie dworca powstały również miejsca postojowe dla taksówek, rowerzystów, a nawet punkt ładowania samochodów elektrycznych. Kolejną dobrą wiadomością dla zmotoryzowanych jest to, że zniknęła sygnalizacja świetlna sterująca ruchem wahadłowym.

Po okresie wakacyjnym, Zakład Usług Komunalnych ma zatroszczyć się o to, by na dworcu było więcej zieleni, by lepiej zagospodarować teren.

Prace budowlane związane z powstaniem centrum przesiadkowego w Mikołowie trwały od 2018 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł około 28 milionów złotych.

To jeszcze nie koniec zmian w tym rejonie centrum.

Choć zakończyła się przebudowa dworca oraz przylegającą do niego siecią dróg, to nie jest to koniec prac związanych z inwestycją. Urząd Miasta Mikołowa poinformował, że po 4 latach zakończono rozmowy negocjacyjne z PKP PLK, które dotyczyły synchronizacji prac spółki nad wiaduktem (ul. Prusa) z harmonogramem prac nad układem drogowym prowadzonym przez miasto.

Zmiany mają być znaczące. Planowane prace obejmują m.in. poszerzenie prześwitu wiaduktu, z 9 do 28 metrów. Powstanie również kolejne rondo, tym razem na skrzyżowaniu ulic Rybnickiej oraz Wyzwolenia. Po obu stronach jezdni mają powstać chodniki oraz ścieżka rowerowa, która prowadzić ma aż do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Prace rozpoczną się jesienią br., a trwać mają rok.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto