Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Mikołowie gotowe. Budowa trwała sześć lat! Zobacz zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Budowa wiaduktu
Budowa wiaduktu Prezentacja UM Mikołów
Centrum przesiadkowe w Mikołowie gotowe. Budowa trwała sześć lat. W poniedziałek, 31 października 2022, zakończono ostatni etap tej inwestycji: most kolejowy, który jest teraz większy niż był.

Centrum przesiadkowe w Mikołowie gotowe

- W pierwszym etapie powstał m.in. parking na ponad 200 aut, drugi etap to była budowa płyty dworca, a nowoczesne wiaty, które tu stanęły, są jednymi z najlepszych w Polsce. W trzecim etapie zajęliśmy się budową układu drogowego (nowe ronda) i czwarty etap to przebudowa tego wiaduktu - powiedział wiceburmistrz Mateusz Handel tuż przed przecięciem wstęgi podczas uroczystego oddania do użytku ostatniego etapu budowy centrum przesiadkowego w Mikołowie.

- Reorganizacja i remont centrum przesiadkowego to było największe przedsięwzięcie tej kadencji w Mikołowie. Dostaliśmy na to ok. 20 mln zł, całość kosztowała 30 mln zł. Poza placem autobusowym, parkingami, całym centrum przesiadkowym i nowym układem drogowym mamy tu trzy ronda: Górnośląskie, Unii Europejskiej i Demokracji. Plac nazwaliśmy placem 800-lecia, bo to nasz rok jubileuszowy - powiedział burmistrz Stanisław Piechula.

Ostatnim etapem tej największej inwestycji była przebudowa wiaduktu kolejowego.
- Przede wszystkim był w złym stanie technicznym, a ponadto za zbyt wąski i niski. Mieściła się tu tylko jedna droga dwupasmowa z chodnikiem, teraz mamy dwie jezdnie dwupasmowe i dwa chodniki, a myślimy jeszcze o ścieżce rowerowej. Most jest o 20 m szerszy od poprzedniego. Ponadto na prośbę PKP udało się obniżyć drogę, by zwiększyć prześwit pod wiaduktem. Teraz jest większy o ponad pół metra. Dzięki temu unikniemy takich sytuacji, jakie się tu zdarzały, że jakiś TIR utknął lub koparka zahaczyła łyżką i ruch został zablokowany - mówi burmistrz Stanisław Piechula.

W rozmowy z PKP na temat mostu mocno zaangażował się mikołowianin, Witold Wojtyczka, emerytowany pracownik tej firmy.
- Bardzo nam pomógł - podkreślił rzecznik Tomasz Rogula.

W czasie tych sześciu lat trwania inwestycji pracowało nad nią 12 firm.
- Najtrudniejszym zadaniem było skoordynowanie ich prac - podkreślił wiceburmistrz Mateusz Handel i zwrócił uwagę na element ekologiczny w tej inwestycji: "Jako miasto, które nazywa się ogrodem życia, mamy tu wiaty zasilane OZE, ładowarki elektryczne, dużo nasadzeń... I jako ogród życia stawiamy na transport publiczny", dodał.

Nowy wiadukt został otwarty w poniedziałek, 31 października 2022, po ósmej. Kierowcy trzech pierwszych aut, które pod nim przejechały dostali upominki od burmistrza Mikołowa.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto