Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe w Mikołowie prawie gotowe. Otwarcie już w te wakacje

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Nowo powstające Mikołowskie centrum przesiadkowe to jedna z najdroższych inwestycji ostatnich lat. Otwarcie już w te wakacje, choć nie wszystko jest jeszcze gotowe.

Centrum Przesiadkowe w Mikołowie - koniec budowy coraz bliżej!

Budowa całego obiektu rozpoczęła się już w 2018 roku, od tamtej pory dużo się zmieniło. Centrum Przesiadkowe ma być wyposażone w niezbędną infrastrukturę, o czym zapewnia burmistrz miasta.

- Samo Centrum Przesiadkowe wyposażone będzie w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, czyli w miejsca postojowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów czy systemy informacyjne. Mikołowski węzeł zlokalizowany będzie prawie w tym samym miejscu - napisał na swoim koncie w serwisie Facebook Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa

Na samym miejscu wiele się zmieniło. Inwestycja została podzielona na 2 części. Aktualnie, w ramach pierwszej części, powstał łącznik pomiędzy ulicą Krajową a Waryńskiego. Ponadto wybudowano parking, który ma pomieścić około 200 pojazdów.

Inwestycja przeszła już w drugi etap, niewiele zostało do ukończenia całej budowy. M. in. wykonano prace ziemne, ułożono wszystkie potrzebne media - woda, gaz, prąd elektryczny, kanalizacja deszczowa i sanitarna, telekomunikacja. Zainstalowano również nowe oświetlenie ulic i monitoring terenu. Na ten moment ukończono budowę nowej płyty dworca, montaż nowych wiat przystankowych oraz przebudowano układ drogowy centrum miasta, a w szczególności skrzyżowanie ulic Miarki i Prusa oraz Prusa i Kolejowej. To nie wszystkie zmiany jakie zaszły na ulicach Mikołowa. Wybudowano rondo turbinowe, poszerzono jezdnię na ul. Prusa, przy której zbudowano nowy chodnik. Ponadto na wysokości pączkarni planowane jest zbudowanie dwóch stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a to nie koniec innowacji.

- Centrum Przesiadkowe wyposażone jest w nowoczesne wiaty przystankowe, podgrzewane ławki, panele solarne generujące energię elektryczną, infokioski dotykowe, na których będzie można sprawdzić rozkład jazdy i bieżącą lokalizację danego autobusu - mówi Tomasz Rygula, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mikołowie. - Będą także tablice świetlne z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej, na bieżąco korygującymi rozkład jazdy autobusów - dodaje.

Do wykonania pozostały jeszcze rondo przy ulicy Prusa oraz Kolejowej, ułożenie warstwy ścieralnej asfaltu na nowym układzie drogowym oraz ustawienie i malowanie oznaczeń, wykonanie pochylni zapewniającej dostępność Centrum Przesiadkowego dla osób niepełnosprawnych, zasilenie wiat prądem i zapewnienie połączenia internetowego oraz nasadzenia zieleni.

Zakończenie prac planowane jest na 30 sierpnia, 2021 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł około 28 milionów złotych.

- Nie zakładamy opóźnień. Jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna oraz pogodowa, Centrum Przesiadkowe będzie otwarte już w te wakacje - mówi Tomasz Rygula.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto