Cyprian Kamil Norwid w Mikołowie. Jest tablica pamiątkowa

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tablica upamiętniająca pobyt Cypriana Kamila Norwida w Mikołowie
Tablica upamiętniająca pobyt Cypriana Kamila Norwida w Mikołowie Jolanta Pierończyk
Udostępnij:
Cyprian Kamil Norwid był w Mikołowie we wrześniu 1845 r. Jest tablica pamiątkowa na budynku, w którym się zatrzymał. O tym pobycie i jego powodach oraz konsekwencjach pisze Halina Nocoń z Pszczyny w książce pt. "Arystokrata z pochodzenia, demokrata z przekonań".

Cyprian Kamil Norwid był w Mikołowie 100 lat przed narodzinami poety Rafała Wojaczka i to w bliskim sąsiedztwie kamienicy, w którym Rafał się wychował. Natomiast nie wiadomo, czy Wojaczek wiedział o pobycie Norwida w jego rodzinnym Mikołowie. Tablica upamiętniająca tę wizytę pojawiła się dopiero w 1992 r., 21 lat po śmierci Wojaczka.

Dziś w Mikołowie są tablice upamiętniające obu: Norwida (przy rynku) i Wojaczka (przy Jana Pawła II). Niemal jedna przy drugiej.

Norwid przyjechał do Mikołowa we wrześniu 1845 r. w odwiedziny do przyjaciela, Władysława Wężyka, którego Halina Nocoń w swojej książce nazywa "arystokratą z pochodzenia, demokratą z przekonań".

Władysław Wężyk był podróżnikiem i literatem oraz uczestnikiem powstania listopadowego. Urodził się 22 czerwca 1816 w Toporowie, zmarł 15 lutego 1848 w Brzozowie koło Pszczyny, przeżywszy niespełna 32 lata. Zmarł w czasie epidemii tyfusu na Śląsku zaraziwszy się od chorych, którymi zajmował się osobiście w założonym przez siebie szpitalu w oficynie swojego dworku.
Jest autorem "Podróży po starożytnym świecie", które obecnie zalicza się do najciekawszych przykładów polskiej romantycznej literatury podróżniczej. Napisał tę książkę po podróżach do Egiptu, Ziemi Świętej, Syrii, Turcji,Grecji i Włoch.

Znana jest jego przyjaźń z młodszym od siebie Cyprianem Kamilem Norwidem, z którym podróżował po Polsce w latach 1841-42. Jak pisze Halina Nocoń, efektem tego wspólnego podróżowania miał być historyczno-etnograficzny obraz kraju pt. "Podróż w Koronie", ale wszystko wskazuje na to, że skończyło się tylko na gromadzeniu materiałów. Na trasie tej podróży były m.in. Czarnolas, Sandomierz, Ojców, Częstochowa, Święty Krzyż.

Potem Norwid wyjechał do Drezna, "oficjalnie dla doskonalenia sztuki rzeźbiarskiej", pisze Halina Nocoń.

We wrześniu 1845 r. przyjechał do Mikołowa, żeby zobaczyć się z przyjacielem, ale z książki Haliny Nocoń nie wynika, by go zastał. Wężyk bawił bowiem wówczas w we Wrocławiu lub Krakowie. Natomiast pod jego nieobecność, jak pisze Halina Nocoń, 24-letni wówczas Norwid w mieszkaniu Wężyka poznał Maksymiliana Jatowtta, dezertera z wojska rosyjskiego, uciekiniera z Królestwa Polskiego. Nie tylko wsparł go finansowo, ale też oddał mu swój paszport dla ułatwienia dalszej podróży. Sprawa ta dotarła do Berlina, Norwid został oskarżony o powiązania z wydarzeniami rewolucyjnymi na ziemiach polskich i zatrzymany na kilka tygodni w berlińskim więzieniu.

Tyle o mikołowskim pobycie Norwida w Mikołowie znajdziemy w książce Haliny Nocoń, która o samej przyjaźni Wężyka z Norwidem napisała, że jedni uważali ich za doskonałych przyjaciół, ale niektórzy widzieli ich niedopasowanie. Autorka dotarła do zapisków innego przyjaciela Norwida, Alberta Szeligi Potockiego, który stwierdził: "Biedny Cyprian z każdym się zgodzi, ale więcej jest daleko powinowactwa z ogniem i wodą aniżeli między nim a Wężykiem".

24 września 2021 r. minęło dokładnie 200 lat od narodzin Cypriana Kamila Norwida w Głuchach. Z tej okazji Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji odnowiło jego symboliczny grób na cmentarzu Montmorency w Paryżu.

Paszport covidowy z krótszą datą ważności

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie