MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dekameron w reżyserii Piotra Adamczyka i w wykonaniu Teatru DoRo w Tychach. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
"Dekameron" Teatru DoRo w reżyserii Piotra Adamczyka
"Dekameron" Teatru DoRo w reżyserii Piotra Adamczyka Jolanta Pierończyk
"Dekameron" to najnowszy spektakl Teatru DoRo w Urbanowicach w reżyserii Piotra Adamczyka, z bardzo pomysłową scenografią Małgorzaty Połubok.

Teatr DoRo powstał w 2016 r. i z założenia był zespołem aktorów dorosłych. Nazwa DoRo miała właśnie sugerować dorosłość, ale mogła też oznaczać dobrą robotę. Na początku tworzyli ten zespół tylko mieszkańcy Urbanowic, w tej chwili większość stanowią mieszkanki innych dzielnic i osiedli Tychów. Mieszkanki, bo to zespół wyłącznie damski.

- Kiedyś na scenie występowali tylko mężczyźni, my przekonwertowaliśmy to w drugą stronę i mamy same panie - mówi reżyser Piotr Adamczyk.

Na co dzień są to pracownice biurowe, nauczycielki, emerytki... W wieku od około trzydziestki do prawie siedemdziesiątki. Łączy je pasja do teatru, występów na scenie. Robią to pod okiem znakomitego artysty - Piotra Adamczyka, który sam jest świetnym aktorem, ale też bardzo utalentowanym scenarzystą. Na koncie ma m.in.tekst dodany do "Betlejem polskiego" Lucjana Rydla (ostatnie wydanie "Betlejem polskiego" wyszło w 1928, do spektaklu w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego w Teatrze Małym w 2013 r. Piotr Adamczyk dopisał cały akt poświęcony wydarzeniom XX w.).

Piotr Adamczyk jest nie tylko reżyserem przedstawienia "Dekamerona" Teatru DoRo, ale też autorem senariusza.

- Przełożyłem na język współczesny polskie tłumaczenie Boccacia - mówi Piotr Adamczyk.

Nie tylko przełożył na język współczesny, ale także na język ... przyszłości.

"W roku 2022 po przejściu my, ostatnie elementy honocyrgusa z planety Ziemia, postanowiłyśmy wymembranować do najdalszych planków zwanych pustelniczymi w celu założenia nowych faktorii w obrębie znanego. Mój membran nakierowany został na pustynię Tebaidy. Po wielu trudach i pokonawszy wszelkie czasowo-kosmiczne niebezpieczeństwa dotarłam wreszcie do pustelni na siódmym plancie ustawionym..." - tak zaczyna się ostatni akt napisany na podstawie opowieści "Diabeł i piekło".

- Tak wyobrażam sobie nasz język w przyszłości - śmieje się artysta.

Tak więc "Dekameron" wg Boccacia w reżyserii Piotra Adamczyka i z jego scenariuszem brzmi najpierw współcześnie, a potem tak właśnie futurystycznie.

Scenografia jest dziełem Małgorzaty Połubok, która na początku przenosi widza w klimat dawnych Włoch zaznaczony nie tylko strojami, ale też życiem włoskiego miasteczka, jakie raz po raz obserwujemy w oknach domów. Potem stroje przechodzą we współczesność i na końcu dostrajają się do przyszłościowych wizji autora scenariusza. Aktorki nie tylko mówią, ale i śpiewają. Jest trochę tańca, jest i nieco pantomimy. Całość - bardzo dynamiczna i ze wszech miar udana.

Ze wszystkich dotychczasowych przedstawień Teatru DoRo "Dekameron" ma najbogatszą scenografię i wymaga udziału wszystkich aktorek. Wcześniejsze (na podstawie własnych scenariuszy lub opartych np. na Mrożku czy Grodzieńskiej) są łatwiejsze do zagrania poza siedzibą teatru w Urbanowicach. 8 października w Hucie Paprockiej aktorki Teatru DoRo zaprezentują spektakl "Grodzieńska", który powstał tuż przed pandemią.

Teatr DoRo tworzą: Krystyna Kost, Małgorzata Połubok, Bożena Bober, Edyta Pajda, Bogusława Wieczorek, Marta Rdzanek, Karina Gruchlik, Aleksandra Szamota, Dorota Świtalska, Magdalena Imielińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto